“Bu Hükümet Üreticiyi Gözden Çıkarmış” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Bu Hükümet Üreticiyi Gözden Çıkarmış”

“Bu Hükümet Üreticiyi Gözden Çıkarmış”

Özel haber: Levent Karaçay

Kasaplık canlı hayvan ve Karkas etten sonra şimdi de kemiksiz et olarak bilinen lop et ithalatına izin çıktı. Alınan bu karar zaten zor durumda olan üreticileri çok kızdırdı.

Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alınan bu karar ise bütün üreticileri kızdırırken, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut bu kararın üreticinin sonunu getireceğini belirterek, bu hükümetin üreticileri gözden çıkardığını söyledi.

Karara tepki gösteren Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez birliği Genel Başkan Yardımcısı Karabulut yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. Karabulut, “Bu hükümet üreticiyi silmiş, ülkedeki hayvan üreticilerini gözden çıkarmış. Önce kasaplık hayvan ithalatı, sonra Karkas ve şimdide löp et ithalatının önünü açtı. Girdi maliyetleri yüksek olduğu için artık insanlar hayvanlarını satarak tekrar yerine hayvan almıyor.

Bakanlıkla yapılan görüşmelerde, bizim birlik üyelerine 50 bin adet besilik ithal dana kotası ayırmıştı. Ancak gelinen noktada artık hiçbir üyemiz bu danaları almak istemiyor.

Bu konuyla ilgili olarak birçok kez, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez birliği olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ettik. Derdimizi anlattık. Ancak Sayın Bakan sıkışınca hemen ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşa ucuz et yedirin’ şeklinde talimatının olduğunu söyledi.

Et fiyatlarının ucuzlaması için löp et ithal etmenin bir çözüm olmayacağını, bunun sadece üreticiyi ve ülke hayvancılığını çok olumsuz etkileyeceğini biliyoruz. Etin ucuz satılmasının yolu maliyetlerin düşürülmesinden geçiyor. Yem fiyatları sürekli artıyor. KDV düşürüldü bir hafta geçmeden hemen yem fiyatları 2 lira arttı.

Şimdi yurtdışından ucuz et ithal ediyoruz. Peki, ülkede ki hayvancılık bitince şartlar gene aynımı olacak. Bu kez fiyatları onlar belirleyecek ve şimdi ucuz olan et artık pahalı olmaya başlayacak.

Ülkede ki et lobisi, yani sanayici sürekli baskın çıkıyor ve alınan kararlara etki ediyor. Eğer bu durum böyle devam ederse üreticileri ve ülke hayvancılığını zor günler bekliyor.” Şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan, “Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ ile karkas etin yanı sıra lop et olarak adlandırılan kemiksiz et ithalatına ilişkin düzenlemeler de yer aldı. Resmi Gazete’nin 7 Ekim 2017 tarihli sayısında yayınlanan tebliğ, Et ve Süt Kurumu ile özel kesimhaneler sağlık ve teknik şartları yerine getirdikten sonra Kontrol Belgesi alarak karkas ve kemiksiz sığır eti ithalatı yapmalarını öngörüyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız