Hindi Satışları Yüzde 50 Arttı/ Hindi Etine Yılbaşı Dopingi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hindi Eti Satışları Yüzde 50 Arttı

Hindi Eti Satışları Yüzde 50 Arttı

Ülkemizde yılbaşı dışında fazla rağbet görmeyen Hindi Etinin satışında, bütün aylara göre özellikle Aralık ayı boyunca yüzde 50’lik bir artış gözlendi. Ancak üreticiler hindi etinin sağlıklı bir et olduğunu ve bütün yıl tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Ülkemizde hindi etinin yeteri kadar tanıtamadığını ve bu nedenle yılbaşı dışında çok fazla rağbet görmediğini belirten Bolca Hindi Satış ve Pazarlama Müdürü Murat Yılmaz, oysa Hindi etinin, insan sağlığı bakımından birçok avantaja sahip olduğunu söyledi.

Yurt içindeki hindi eti üretiminin büyük kısmını karşıladıklarını ve Yılbaşı için özel hindi ürettiklerini belirten Bolca Hindi Satış ve Pazarlama Müdürü Murat Yılmaz verdiği bilgilerde şu ifadeleri kullandı.

Yılmaz, “Hindi eti insanların aklına genellikle yılbaşında geliyor. Ülkemizde yıllık hindi eti tüketimi kişi başına yıllık 600 gram civarında. Tabi biz firma olarak yıl içerisinde de üretim yapıyoruz. Hindi eti tüketiminin yaygınlaştırılması içinde çeşitli çalışmalar yürütüyoruz.

Hindi eti Türk damak tadına çok uygun bir tat. Ancak bilinirliği, tanınırlığı ve temin edilme imkanı çok az olduğu için insanların dikkatini çekerek mutfağa girmeyi başaramadı. Son 4-5 yıla bakıldığında ise hindi etine ilgide ciddi bir ivme söz konusu.

Hindi eti yapısı itibariyle biraz tatlandırılması gereken bir ettir. İnsanlar tüketirken nasıl pişirilmesi gerektiğini bilmediği ve istedikleri lezzeti yakalayamadıkları için tercih etmiyorlar. İşte bu konuda işletme olarak çözümler sunmak için çeşitli soslar ve soslanmış şekilde ürünler hazırladık.

Yıl içerisinde özellikle turistik otellerde genellikle hindi eti kullanılmaya başlandı. Çünkü hindi etiyle, kırmızı etle yapılabilecek bütün yemekler yapılabiliyor. İşletme için hem daha ekonomik oluyor hem de müşterisine sağlıklı et sunmuş oluyor.

Besin değerlerine bakıldığında proteini tavuk etinden daha yüksek, kırmızı ete çok yakın, hatta dana etinden daha yüksek kuzu etiyle de yarışır. Yağ oranına bakıldığında ise en düşük yağ oranına sahip et hindi etidir. İşte bunu insanlar çözdükçe ve damak tadına da uydurdukça tüketimde artıyor.

Yeni yılla birlikte bizde yeniliklerle birlikte ürün çeşitliğini artıracağız. Ulusal zincir marketlerde tadımlarımız olacak. Daha sağlıklı bir paketlemeyle birlikte, paketlerin üzerine, nasıl pişirilmesi gerektiği konusunda tariflerimiz olacak. Bununla birlikte reklamlarla bilinirliği artırarak hindi etinin tüketimini sadece yılbaşlarında değil bütün yıl içerinde tüketimini arttırmayı hedefliyoruz.” Dedi.

15 Aralık ile 30 Aralık arasında hindi satışlarında yüzde 50 artış olduğunu sözlerine ekleyen Bolca Hindi Satış ve Pazarlama Müdürü Murat Yılmaz, “Zaten yılbaşında tüketilen hindinin ırkıda farklı. Yılbaşı için yetiştirdiğimiz hindi 5-6 kilo gelirken diğer zamanlarda yetiştirdiğimiz hindiler 9 kilo civarında geliyor. Bu kilo farkı hem ırklarından hemde kümeste kalma sürelerine göre değişiyor.” Dedi.

Bolca Hindi Satış ve Pazarlama Müdürü Murat Yılmaz hindi etinin sağlıklı beslenmek için daha sık tüketilmesi gerektiğinin de altını çizerek, herkesin daha çok hindi eti yemesini istedi.

Yılbaşı için marketlerde satışa sunulan hindi etinin kilo gram fiyatı ise 15-18 lira arasında değişiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız