Hayvanlarda bütün canlılar gibi eşit haklara sahiptir - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hayvanlarda bütün canlılar gibi eşit haklara sahiptir

Hayvanlarda bütün canlılar gibi eşit haklara sahiptir

Veteriner Hekimler Derneği, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle bir basın bildirisi yayınlayarak, hayvanların da bütün canlılar gibi eşit haklara sahip olduklarını hatırlattı.

Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu tarafından yazılı olarak yapılan basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi. “Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla kurulan Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu 1931 yılında 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etmiştir.
Yaşamın tek olup bu nedenle yaşayan bütün canlılar eşit doğal haklara sahiptir. Bu nedenle hayvanların doğal haklarına saygı göstermenin doğanın dengesinin korunması ve insanlığın yaşamı için büyük önem taşımaktadır. Hayvanların ve yaşayan tüm canlıların haklarına saygı göstermekle aslında kendi doğal çevremizi de korumuş olacağız.

İnsanların dünya üzerinde kendileri dışında da canlıların bulunduğunu ve onlarında yaşam haklarının olduğunu kabullenmeleri ve tüm canlıların yaşama, beslenme, üreme gibi haklarına saygı duymaları gerekir. Yaşamı paylaştığımız diğer canlıların bu haklarını ifade şanslarının bulunmadığını göz ardı etmemek ve çoğu kez onlar adına bu hakların savunuculuğunu yapmak da insani bir görevdir. Bu konuda biz veteriner hekimlere önemli görevlerin düştüğünü de biliyoruz.

Hayvanları koruma gününün kutlandığı 4 Ekim’de, hayvanlara karşı işlenen suçların hala Kabahatler Kanunu çerçevesinde değerlendirilmesi ve bu suçların Türk Ceza Kanunu içeriğini alınmamış olması son derece üzücüdür. Bu haksızlığın en kısa sürede düzeltilmesi umut ve dileklerimizle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününü kutlarız. Can dostlarımız yaşama, beslenme ve üreme gibi haklarına saygı duyulmasını bu haklarının kendilerine eksiksiz verilmesi bekliyorlar. Onların rüyalarının gerçek olması dilekleri ile saygılar sunarız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız