Hayvan Sağlığı İçin Denetimlere ve Çalışmalara Aralıksız Devam - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hayvan Sağlığı İçin Denetimlere ve Çalışmalara Aralıksız Devam

Hayvan Sağlığı İçin Denetimlere ve Çalışmalara Aralıksız Devam

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Saha Çalışmalarını Aralıksız olarak sürdürüyor.

Küpelemeden aşılamaya kadar her konuda hayvan sağlığını önemseyen Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü havaların soğumasına ve olumsuz hava şartlarına rağmen çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Kış mevsiminin bastırmasıyla birlikte ortaya çıkan olumsuz hava koşullarına rağmen aşılama ve hayvancılık destekleme işlemlerinin tamamlanabilmesi için Giresun ili genelinde saha çalışmalarına hız kesmeden devam edilmektedir.

Hayvancılık desteklemeleri tebliği gereğince 2016 yılında doğan buzağıların sahiplerinin destekleme alabilmesi için istenilen şartlardan biriside programlı aşılarının (şap, brusella ve LSD) yapılmış olması zorunluluğudur. Her ne kadar buzağıların aşılatılmasından yetiştiricilerimiz sorumlu olsa da, çoğunluğunun küçük ölçekli aile işletmelerinden oluşması nedeniyle aşılamaları yeterince takip etmedikleri görülmektedir.hay-asi1

Bu kapsamda; İl ve İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerimizce il genelinde şap aşılama kampanyası başarıyla tamamlanmıştır. Ardından, buzağı desteklemesine yönelik olarak 1 Ocak-1 Eylül tarihleri arasında (ilk sekiz ayda) doğan tüm buzağıların (küpeleme icmalleri rehber alınarak) stratejik olarak brusella ve LSD aşılarının yapılmasına yönelik saha çalışmalarına başlanmış ve yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

Veteriner sağlık ekiplerimizce yürütülen özverili çalışmalar neticesinde, bu sene ilk defa uygulamaya konulan buzağı desteklemesinden tüm yetiştiricilerimizin azami ölçüde faydalanmaları planlanmaktadır.

Aşılama çalışmalarının yanısıra; küpeleme kontrolleri,Arıcılığın Desteklenmesi Programı malzeme tespit çalışmaları,kesimhane,ev ve süs hayvanı satış yerleri ile veteriner kliniklerinin denetimleri ve hayvan sağlık taramalarına da halen devam edilmektedir.”

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız