Greenpeace’in Tavukçuluk Sektöründen Bir İsteği Var - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Greenpeace’in Tavukçuluk Sektöründen Bir İsteği Var

Greenpeace’in Tavukçuluk Sektöründen Bir İsteği Var

Banvit Yutmayiz.org sitesinin yayınını mahkeme kararıyla durdurttu, ancak Greenpeace Yutmayız2.org olarak tekrar kampanyayı başlattı.

Greenpeace’in tavuk endüstrisinin çevreye ve sağlığa olumsuz etkilerinin olduğunu iddia ederek başlattığı kampanya, Yutmayiz.org sitesinin açılışından sadece iki hafta sonra, sektörün en büyük şirketi Banvit tarafından mahkeme kararıyla siteye erişimi engelletti.

Ancak Greenpeace Yutmayiz2.org olarak kampanyayı tekrar başlattı. Greenpeace’in başlatmış olduğu kampanyada ise şu ifadeler yer aldı.

Tavukçuluk sektörü sadece soframızdan elde edeceği karı düşünerek, sağlığımıza, çevreye zarar veriyor ve hayvanlara kötü muamele ediyor. Sağlıklı ve çevre dostu bir üretim yapmadığı sürece tavukçuluk sektörünü soframıza buyur etmiyor, bahanelerini ve ürettiklerini yutmuyoruz.

Türkiye tavuk endüstrisi, Çocuklarımızın ve gezegenimizin geleceğini önemsiyorum. Tüm üretim zincirini sağlığa ve çevreye zarar vermeyecek şekilde yeniden düzenlemenizi talep ediyorum.”

Konu hakkında konuşan Greenpeace Akdeniz Gıda ve Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, “Bu 4 şirket kopyala yapıştır yöntemiyle bize aynı ihtarnameyi yollamışlar. Herhalde tavukları 4 duvar içine hapsettikleri gibi, endüstriyel tavukçulukla ilgili gerçekleri de hapsedebilmeyi umuyorlar. Bize sansür uygulamak istemeleri bu yüzden. Eğer tavuk şirketleri – her ne isimle olursa olsun – antibiyotikler dahil yemlerine profilaktik ilaç katmıyorlarsa, GDO kullanmıyorlarsa, tamamen yerli kaynaklar kullanıyorlarsa, hayvanları serbestçe doğada gezinebiliyorsa bunları açık açık ilan etsinler. Biz de seve seve yayınlayalım. Aksi takdirde kampanyamıza aynen devam edeceğiz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Ülkenin önde gelen Tavukçuluk şirketlerinden Banvit, Beypiliç, Keskinoğlu ve Şenpiliç isimli tavuk şirketleri, Greenpeace’in endüstriyel tavukçuluğun çevre ve sağlık etkileri hakkında yayınladığı raporun yer aldığı Yutmayiz.org kampanya sitesini kapatması talebiyle bir ihtarname göndermişti.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız