Fakıbaba, “Herkesin Mutlu Olacağı Planlarımız Var” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fakıbaba, “Herkesin Mutlu Olacağı Planlarımız Var”

Fakıbaba, “Herkesin Mutlu Olacağı Planlarımız Var”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ‘kazan-kazan’ sistemiyle üreticinin de tüketicinin de mutlu olmasını sağlamanın ilk hedefleri olduğunu belirterek et fiyatlarıyla ilgili olarak “Herkesin mutlu olabileceği planlamalarımız var. 4 aylık planımızı yaptık. İnşallah başarılı olacağız.” dedi.

Bakan Fakıbaba mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerinin yaşam şartlarını iyileştirecek “Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi”nin (METİP) ilk etapta hayata geçeceği Ankara’nın Polatlı İlçesine bağlı 3 köyü ziyaret etti.

Mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerinin yaşadığı sorunların giderilmesine yönelik yayınlanan Başbakanlık Genelgesi kapsamında 2 hafta önce Polatlı’nın köylerindeki tarım işçilerini ziyaret eden Bakan Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Ankara Valisi Ercan Topaca, konu ile ilgili olarak bir kez daha bir araya geldiler.

Yapılan görüşmede Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) çalışmalarında gelinen son nokta değerlendirildi.

Bakan Fakıbaba yapılan görüşmenin ardından Polatlı’nın Sarıoba, Şabanözü, Karacaahmet köylerini tekrar ziyaret ederek, köylülere ve işçilere proje hakkında bilgiler aktardı.

Proje kapsamında yürütülen çalışmaları da yerinde inceleyen Fakıbaba, Şabanözü köyünde işçilerle birlikte tarlada soğan topladı.

“Üreticinin de tüketicinin de mutlu olmasını sağlamak ilk hedefimiz”

Bakan Fakıbaba, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin İlören Mahallesinde yaşayan tarım işçilerini de ziyaret etti. Burada konuşan Fakıbaba, mevsimlik işçilerin ulaşım, su, elektrik, eğitim gibi sorunlarına hükümet olarak çözüm üreteceklerini dile getirdi.

Fakıbaba, hem Sivrihisarlı hem de Polatlılı işçileri ziyarete geldiklerini belirterek, çalışan işçilerin sorunlarını dinlediklerini ve not aldıklarını söyledi.

Bakan Fakıbaba, “Zaten hem Cumhurbaşkanımızın hem de Başbakanımızın bize talimatları var. Tarım, gıda ve hayvancılık konusunda işçisinden tüketicisine kadar hepsi bizim çok değerli, bu bağlamda acaba Bakanlık olarak neler yapabiliriz, insanları daha fazla nasıl mutlu edebiliriz, bunun araştırması içindeyiz. Başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum. Çünkü niyetimiz iyi” dedi.

Gazetecilerin Bakanlığın et fiyatları planına ilişkin bir sorusu üzerine Fakıbaba, şunları söyledi: “Et fiyatlarıyla ilgili hiçbir şey söylemeyeceğim. Özellikle bir şeyleri söylemeden yapmak çok önemli. Biz hükümet olarak hem 2017’de 4 aylık planımızı hem de 2018 yılı planlamamızı yaptık. Biz planlı çalışırız. Halkımız bana iki, iki buçuk ay müsaade etsin. İyi şeyler ortaya çıkarsa tabii ki alkışı hak etmiş oluruz. Kötü olursa da başta ben çok üzülürüm. Fakat başarısızlığı kabul etmeyen bir kişiliğim var. Arkadaşlarımızın duasını istiyoruz. Samimi bir şekilde çalışarak ‘kazan-kazan’ sistemiyle üreticinin de tüketicinin de mutlu olmasını sağlamak ilk hedefimiz. Şu an insanlarımızın hepsi mutlu mu? Değil. Bunu ben çok iyi biliyorum. Fakat herkesin mutlu olabileceği planlamalarımız var. 4 aylık planımızı yaptık. İnşallah başarılı olacağız.”

Genelge kapsamında yapılacak çalışmalar

Mevsimlik işçiler için yapılacak tesisler, Başbakanlık Genelgesi’nde sıralanan 36 maddeye göre düzenlenecek. Eğitim ve sosyal faaliyetleri ile işçilerin temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri ortak kullanım alanları olan, iklim şartlarına uyumlu, emniyetli, ekonomik, estetik ve fonksiyonel yeterli büyüklükte bir bina ile elektrik, su ve kanalizasyon alt ve üst yapısı bulunan geçici yerleşim alanları oluşturulacak. İşçi ve ailelerinin kanser taramaları ile bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı düzenli sağlık taramaları, aşılamaları, gebe, bebek ve çocuklarının izlemleri yapılacak. Eğitim ve sosyal faaliyetler için oluşturulan binanın çocuklar için etkin bir eğitim merkezi olarak kullanılması sağlanacak, işçilerin zorunlu öğretim çağındaki çocuklarının eğitimlerine devam ettirilmesi sağlanacak.”şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız