Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinasını Başbakan Binali Yıldırım Hizmete Açtı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinasını Başbakan Binali Yıldırım Hizmete Açtı

Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinasını Başbakan Binali Yıldırım Hizmete Açtı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının iki projesinin açılışını Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım hizmete açtı.

Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, GTHB Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mehmet Ünal Yılmaz, TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bürokratları, kurumların temsilcileri, sektör temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinası ile Genç Çiftçi Projesi kapsamında hayvan dağıtımı töreninde yaptığı konuşmaya, tüm vatandaşları selamlayarak başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının iki projesinin açılışını gerçekleştireceklerini dile getiren Yıldırım, tesisin Ankara’nın doğusundaki beyaz et kesiminde tek ve en büyük kombina olduğunu belirtti.

Genç çiftçilere sığır ve koyun dağıtım törenini de gerçekleştireceklerini vurgulayan Yıldırım, hayvanların Bakanlık tarafından genç yetiştiricilere hibe olarak dağıtıldığını bildirdi.

Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinasının yıllık kapasitesinin 10 milyon ton olduğunu ifade eden Yıldırım, daha önce aynı yerde bulunan özel sektöre ait kesimhanenin iflas ettiğini anımsatarak, bunun yerine, bölgedeki tüm tavuk yetiştiricilerine hizmet etmek üzere daha modern bir tesisi kazandırdıklarını söyledi.

Tesisin tam olarak çalışmaya başladığında en az 500 bin tavuk kesimi yapılabileceğine, böylece Erzincan içinde 200’den fazla tavuk çiftliğinin faaliyet göstereceğine dikkati çeken Yıldırım, 100’ün üzerinde kişinin de istihdam edileceğinin altını çizdi.

“Siyaseti ucuzlatanlardan olmadık”

Başbakan Yıldırım, 14 yıldır sadece Erzincan’ın değil, bütün illerin, 79 milyon vatandaşın derdini dert ettiklerini ve hiçbir yere eli boş gitmediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Projelerle ve dev eserlerle ülkemizi bir başan bir başa donattık. Yolları böldük hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti birleştirdik, yolları böldük gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz, ekmeğimizi böleriz birlikte yeriz ama ülkemizi böldürtmeyiz, bunu herkes bilmeli. Türkiye’yi böldürtmeyiz.

Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Demokrasiye sahip çıkın’. Ey Kılıçdaroğlu, demokrasiye elbette sahip çıkacağız. Demokrasiye birlikte sahip çıkacağız ama demokrasiye sahip çıkmak için teröre sahip çıkmayalım. Demokrasiye sahip çıkmak, teröre sahip çıkmamakla olur. Biz gece rüyasında görüp sabah meydanlarda üfürenlerden değiliz. Biz üreterek, çalışarak, milletin gönlüne tahtlar kurarak, onların hayallerini gerçeğe dönüştürerek 10 yıldır ülkeyle birbirinden güzel eserler kazandırdık. Biz ‘mazotu ucuzlatalım’ derken siyaseti ucuzlatanlardan olmadık. Türkiye’nin gerçekleri neyse ondan ayrılmadık.”erzincan1-jpg2

“Tarım, hayvancılık Türkiye için vazgeçilmezdir”

İzmir’de Milli Tarım Projesini açıkladıklarını anımsatan Yıldırım, “Bu projenin özü şudur; tarım, hayvancılık Türkiye için vazgeçilmezdir. Her şeyden vazgeçilir tarımdan, hayvancılıktan vazgeçilmez çünkü dünyada hala tarım ve hayvancılık en gelişmiş ülkelerde bile birinci sıradadır. Can boğazdan gelir, insanların ihtiyacını görmek, onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için üretmek lazım, alın teri dökmek lazım, akıl teri dökmek lazım, toprağı suyla, bollukla, bereketle buluşturmak lazım.” diye konuştu.

Türkiye’de hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğine işaret ederek, tarım ve hayvancılık sektörüne çok önem verdiklerini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde tarım ve hayvancılığa verdiğimiz destek tam 90 milyar lira, yanlış duymadınız 90 katrilyon, helali hoş olsun.

Bu ülke, bu millet, siz hemşehrilerimiz daha fazlasını hak ediyorsunuz çünkü siz 15 Temmuz gecesi alçaklara geçit vermediniz. 15 Temmuz gecesi o karanlık geceyi, ülkemizin geleceğini karartmak isteyenleri bu millet, Erzincanlılar, 79 milyon vatandaşımız meydanlara inerek, göğsünü siper ederek, canını ortaya koyarak alçaklara gereken dersi verdi, bayrağı yere düşürmediniz. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Bu toprakları bize vatan yapan ecdadımıza yakışır evlatlar olarak gereğini yaptınız. Sizlere hemşehriniz olarak, bir Erzincan evladı olarak teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Sizlerin duruşu Türkiye’nin aydınlık geleceğinin habercisi oldu.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Erzincan Tavuk Kombinası açılışı ve Genç Çiftçi Projesi kapsamında düzenlenen hayvan dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, açılışı gerçekleştirilen tesislerin Erzincanlılara hayırlı olmasını diledi.

Teknoloji gelişse de tarımın ilk insandan bugüne önemini kaybetmediğini ve kaybetmeyeceğini vurgulayan Çelik, “Hangi çağda yaşarsak yaşayalım tarımdan vazgeçemeyiz. Aksine nüfus artışı devam ettikçe, iklim koşulları değiştikçe tarımın daha çok önem kazanmaktadır.” diye konuştu.

Avrupa Birliği ülkelerinin tarıma bütçeden yüzde 40 pay ayırdığına dikkati çeken Çelik, 2050 yılında dünya nüfusunun 9,5 milyara ulaşacağını, günümüzde 1 milyar insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bu tablo karşısında ülkelerin tarımdaki verimi yüzde 60 artırması gerektiğini vurgulayan Çelik, “Eğer tarımdaki verimi önümüzdeki 30 yıl içinde yüzde 60 artıramazsak dünya insanlığı gıda savaşlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Bunları tarımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak için söylüyorum. İşte Türkiye, bu gerçeklerden hareketle son 14 yılda tarımsal hasılasını 147 milyar liraya çıkardı. Bu, önemli bir rakam. Bunları eli nasırlı olan, tarlasında, bağında çilelerle güneşin altında, soğuğun altında üreten ve üretim için alın teri akıtan siz değerli kardeşlerimiz sayesinde gerçekleştiriyoruz. Ellerinize, yüreğinize sağlık diyorum.” dedi.

“Topraktan fışkıran filiz ot değil, dedenizin saçı”

Bakan Çelik, insanların ihtiyaçlarının sınırsız olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Onun için daha fazla çalışmamız ve gayret göstermemiz gerekiyor. Dört iklim bu güzel coğrafyada, üç tarafımız denizlerle çevrili. Böyle güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Erzincan meyvede, sebzede, tahılda ve özellikle hayvansal ürünlerde son derece önemli bir şehrimiz. Onun için bu güzel coğrafyada üzerimize düşeni yapmak durumundayız. Ecdadımız bu toprakları kanlarıyla yoğurdu, bize vatan yaptı. Hani şair diyor ya, ‘Eş hele şu dağların üstündeki karları, ot değil onlar, dedenin saçları.’ Gerçekten de öyle. Bu güzel topraklar dedelerimizin kanlarıyla sulanmış ve topraktan fışkıran filiz ot değil, dedenizin saçı. Böyle güzel bir toprak, coğrafya bize emanet edilmiş. İşte biz de kanla yoğrulup bize teslim edilen bu toprakları, alın terlerimizi akıtarak, bolluk ve berekete dönüştürmemiz gerekiyor.”

Başbakan Yıldırım’ın, geçtiğimiz haftalarda İzmir’de tarım alanında son derece önemli projeleri açıkladığını anımsatan Çelik, “Bu projelerin gereği olarak genel adlandırmayla Milli Tarım Projesi dediğimiz projeler çerçevesinde 2023 yılında 150 milyar dolar tarımsal hasıla, 40 milyar dolar da tarımsal ihracat gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa her türlü çalışmayı talimatlandırdılar. Biz de gece gündüz demeden bu talimatlar doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadesini kullandı.

“Köylü olmaktan şeref duyuyoruz”

Hükümetin son 14 yılda, tarım kesimine 90 milyar liralık destek verdiğini hatırlatan Çelik, üretimi artırmak amacıyla söz konusu destekleri vermeye edeceklerini belirtti.

Bakan Çelik, şu görüşlere yer verdi:

“Değerli Erzincanlılar, hepimiz köylü çocuğuyuz, köylü olmaktan şeref duyuyoruz, gurur duyuyoruz. ‘Köylü milletin efendisidir’ diyor Atatürk, doğru söylüyor. Şimdi sanki köylü olmak yanlış bir işmiş gibi, değil. Ahırdan, ağıldan niye utanacağız? Bağdan, bahçeden, harmandan, çiftten, çubuktan niye çekineceğiz? Eğer onlar olmazsa zenginin sofrasına aşı kim getirecek? Onun için gerçekten efendidir bizim köylümüz, tarım kesimiyle uğraşanlar. Onlar için ne yapsak azdır.

Sayın Başbakanımızın İzmir’de açıkladığı projelerin amacı da ‘Efendi olan köylümüze, çiftçimize daha fazla destek verelim’ projeleriydi. İnşallah önümüzdeki dönem içinde çiftçilerimiz daha yoğun bir şekilde destekler alacaktır. Topraklarımızda ekilmedik yer bırakmayacağız. Topraklarımızı koruyacağız ve arazi toplulaştırmasını, sulamalarını hızlı bir şekilde bitireceğiz. Hayvancılıkta dışa bağımlılıktan inşallah kurtulacağız ve bunu daha düşük düzeye çekme konusunda gayret içinde olacağız.”

Erzincan’ı mera yetiştiriciliği bölgesi ilan ettiklerini belirten Çelik, hayvancılık yapan vatandaşlar için 4 aylık buzağıya 750 lira buzağı desteği vereceklerini bildirdi. Çelik, “Düve alırsanız, bir düve alırken üçte birini devlet olarak biz karşılayacağız ve meraları hayvancılık yapan kardeşlerimize tesis edeceğiz. Erzincan’da, ‘Ben hayvancılık yapmak istiyorum’ diyen bir insan varsa o kadar büyük imkanlar sunuluyor ki burada hayvancılığı yapmamak gibi bir şey düşünmek mümkün değil. Bu büyük imkanları Erzincanlı kardeşlerimin değerlendireceği inancı içerisindeyim. İnşallah hayvancılık Erzincan’dan şaha kalkacak. Ben buna inanıyorum.” diye konuştu.

“Amaç, insanların doğdukları yerde doyması”

Kanatlı sektörünü yakından ilgilendiren modern bir tesisin hizmete açıldığına işaret eden Çelik, tesisin Erzincanlı vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Bakan Çelik, Türkiye’de kanatlı hayvan sayısının 316 milyon olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Piliç eti olarak üretiminde dünyada 10’uncu sıradayız, Avrupa Birliğinde ise üçüncüyüz. Erzincan’da kanatlı hayvan sayısı 450 bin. Çevredeki kümeslere baktığımız zaman 490 bin. Bu rakamlar son derece önemli ve bir yıllığına 6 milyon kesim için sözleşme yapılmış bulunuyor. Bu kadar potansiyelin olduğu bu alanda, böyle güzel bir tesisin, kombinanın Erzincan’a çok yakıştığını ifade etmek istiyorum.

Bir diğer konu ise hibe olarak, hükümet olarak çiftçiliği özendirmek, çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimizin elinden tutmak için hibe programı çerçevesinde genç çiftçi kardeşimiz için 181 projeyi devreye koyarak, 181 hanede bir mutluluğa vesile olacağız. Erzincan’da büyükbaş olarak 618, küçükbaş olarak da 940 hayvanın ailelere, sahiplerine, çiftçilerimize dağıtım törenini gerçekleştirmiş olacağız. Amacımız, insanların doğdukları yerde doymasını sağlamaktır. Bizim derdimiz, mücadelemiz budur. Peygamber mesleği olan çiftçilik, hayvancılıkla insanlarımızın, gençlerimizin haşır neşir olmalarıdır, bu mesleği devam ettirmeleridir. İşte destek bizden emek sizden, bereket Allah’tan diyor, hayırlı olsun diyorum.”

Konuşmaların ardından, TİGEM Genç Çiftçi Projesi kapsamında Erzincanlı çiftçilere büyükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirildi, genç çiftçilere sertifikaları verildi. Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet, açılışını yaptığı Erzincan Tavuk Kombinasında incelemelerde bulundu, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mehmet Ünal Yılmaz’dan bilgi aldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız