"Et fiyatlarıyla ilgili birinci hedefimiz hayvan sayısını arttırmak"​ - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Et fiyatlarıyla ilgili birinci hedefimiz hayvan sayısını arttırmak”​

“Et fiyatlarıyla ilgili birinci hedefimiz hayvan sayısını arttırmak”​

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik et fiyatlarının Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarından etkilenmediğini belirterek, spekülatörlere yol açılmaması adına bazı tedbirler alabileceklerine işaret etti.

Bir soru üzerine açıklama yapan Bakan çelik, “Böyle bir artış yok. Son 1 ay içinde bir artış söz konusu. Et fiyatları ile ilgili birinci hedefimiz hayvan sayısını artırmak. Bu dönemde bununla ilgili çok yaygın ve yoğun çaba içinde olacağız. Etin varlığı süt ile de bağlantılı. Hayvancılığın desteklenmesiyle ilgili şu anda geldiğimiz son noktada, 2016 yılı içinde hayvancılık desteklerimiz devreye girmiş olacak. Ağırlıklı olarak Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazilerinin damızlık üretimiyle ilgili çok yaygın bir çalışmayı bu dönem içinde artırarak gerçekleştireceğiz.”

Orta vadede hayvan varlığında bekledikleri sayıya ulaşma çabasında olacaklarını anlatan Çelik, kısa vadede ise spekülatörlere yol açılmaması adına bazı tedbirler alabileceklerine işaret etti.

Bu konuda üreticilerin endişelenmemesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Üreticilerimizin karkas olarak, et maliyetlerinin ne olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla onları zarara uğratacak, ‘Nerden besici oldum’ dedirtecek bir uygulama içinde olmayız. Rahat olsunlar. Ortada (yapılanlar) spekülasyona yönelik ise elimizi güçlendirecek argümanları elimizde tutacağımızı da herkesin bilmesini istiyorum” diye konuştu.

Bakan Çelik, ihtiyaç olduğunda spekülatif hareketlere karşı et ithalatını gerçekleştirme imkânları olduğunu kaydederek, “Ama bu bizim önceliğimiz ve arzu ettiğimiz bir şey değildir. Bununla ilgili Bakanlar Kurulunda dün yanılmıyorsam imzalandı. Bu ithal edeceğiz anlamına gelmez ama her an da ithal edebiliriz anlamı taşıdığını belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Çelik, Türkiye’de şu an itibarıyla hayvan varlığı konusunda negatif bir seyrin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız