Kemal Kılıçdaroğlu, Et fiyatlarının ucuzlamasını istiyorsan üreticiyi destekle

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Et fiyatlarının ucuzlamasını istiyorsan üreticiyi destekle”

“Et fiyatlarının ucuzlamasını istiyorsan üreticiyi destekle”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu et fiyatlarının ithal edilerek düşürülemeyeceğini belirterek, fiyatların ucuzlamasının yolunun üreticinin desteklenmesiyle mümkün olacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında, gündemine marketlerde satışına başlanan ucuz ithal et konusuna da değindi.

Yaptığı konuşmada 70 bin kasabın isyan ettiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Bakanın kendi cebine sahip çıktığını, köşeyi dönmeye sahip çıktığını aktararak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,“ Et ithal ediyorlar. Onların değimiyle kemiksiz löp et ithal ediyorlar. Bununla et fiyatlarını ucuzlatacaklar. İlk et ithalatı 2010 yılında başlatıldı. Şimdi ise 2017 yılındayız, eğer ithalatla et ucuzlasaydı şimdiye kadar zaten çözülürdü. Mesele böyle çözülmüyor. 7 yıldır aynı noktadalar. 7 yıldır et ithal ediyorlar ve 7 yıldır bu ülke pahalı et yiyor.

Şimdi getirdiler 2 markette eti satacaklar. 70 bin kasap ayakta isyan ediyor. Kasap kardeşlerime sesleniyorum niye isyan ediyorsunuz, yarın önünüze sandık gelecek, demokratik yollarla hesabını soracaksınız.

2 markete verdiler onlar satıp onlar kazanacak. Türkiye Kasaplar Odası Başkan Vekili açıklama yapıyor,“ ele vereceğinize bize verin biz satalım dedik. Kasaplar olarak biz vatandaşlarımıza daha kolay ulaşırız. Biz Bakanımızın bize sahip çıkmasını beklerdik ama olmadı”. Diyor. Niye sahip çıksın sana kardeşim. O paraya sahip çıkıyor, cebine sahip çıkıyor, köşeyi dönmeye sahip çıkıyor, kasabamı sahip çıkacak.

Et fiyatlarının düşürmenin yolu, üreticiyi desteklemekten geçer, nokta. Yemi destekleyeceksin, parasını vereceksin, samanını yoncasını vereceksin, et fiyatı işte böyle ucuzlar. İthalatla ucuzlamaz ki. Nereye kadar ithalat?

Bunları bilmiyorsan, bizi de dinlemiyorsan git kardeşim Amerika’ya bak, Almanya’ya, Fransa’ya, Hollanda’ya bak nasıl yapıyor. Bari onlardan ders al. Onları zenginleştiriyorsun, mağdur olan bizim üreticimiz, bizim kasabımız.

Meclisin bir günahı yok meclis yasayı çıkardı. Bakın 2006-2017 yılları arasında çiftçilere ödenmesi gereken destek 196 milyar 241 milyon liradır. Peki, bu güne kadar ne verildi 93 milyar 514 milyon lira. Peki, çiftçilerin bu hükumetten alacağı ne kadar 102 milyar 733 milyon lira. Alacağını iste kardeşim, hesabını soracaksın. “ şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız