Et Fiyatları Yükselişte - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Et Fiyatları Yükselişte

Et Fiyatları Yükselişte

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik sürekli et fiyatlarının düşeceğini söylemesine rağmen et fiyatları bir türlü düşmüyor. İşin kötü yanı ise hem üretici hemde tüketici bu durumdan memnun değil.

Kurban Bayramının bitimiyle birlikte et fiyatlarının da yükseldiği gözlendi. Karkas et fiyatı 26 liradan 27 liraya çıkarken, kasaplar bu durumu piyasadaki hayvan sayısının talebi karşılayacak kadar olmadığından kaynaklandığını ifade ettiler.

Konu hakkında bilgi veren Balıkesir’in Bandırma ilçesi Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Şerafettin Çıkar zaten yeteri kadar besilik hayvanın olmadığını belirterek, üstüne birde kurban bayramında kesilen hayvanların eklenmesiyle birlikte bu sıkıntının daha da arttığını söyledi.

Çıkar, yeteri kadar besilik hayvan getirilemediği sürece bu surunun çözülmeyeceğinin de altını çizerken açıklamasında şunları söyledi. “Ülkemizde üreticinin girdileri çok fazla olduğu için hayvan üretmiyor. Çünkü kar edemiyor. Devlet destekleri de 500 hayvanı olan üreticilere veriliyor. Durum böyle olunca da köylü ve küçük üretici artık hayvan yetiştiremiyor. Öncelikle bu sorunun giderilmesi gerekiyor. Yani besilik hayvan yetiştirecek kişiler ciddi anlamda desteklenmeli ve besilik hayvan sayısı yeterli düzeye çıkarılmalıdır. Ya da yurt dışından besilik hayvan getirilmeli ve bu hayvanlar beslenmelidir. Aksi bir durumda bu ülkede et fiyatlarının düşmesi pek mümkün olacakmış gibi görünmüyor.

Bu kurban bayramında önceki yıllara göre daha fazla hayvan kesildi. Son günlerde et fiyatlarında yukarıya doğru bir çıkış söz konusu. İşte bu fiyat artışının bir nedeni de budur. Yani talep zaten karşılanamıyorken birde kurbanda kesilen hayvanlar olunca piyasada ki hayvan sayısı daha da azaldı ve buda et fiyatlarının yukarıya doğru hareketlenmesini sağladı.”dedi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız