Erzurum’da Hayvan Küpeleme Sözleşmesi yenilendi - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erzurum’da Hayvan Küpeleme Sözleşmesi yenilendi

Erzurum’da Hayvan Küpeleme Sözleşmesi yenilendi

Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında Büyükbaş Hayvan Küpeleme Sözleşmesi yenilendi.

Konu hakkında İl müdürlüğü tarafından yapılan açıklama göre, Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği arasında imzalanan ve 31 Aralık 2016 tarihinde sona eren Büyükbaş Hayvanların Küpeleme Sözleşmesi, 08.02.2017 tarihinde gerçekleştirilen imza töreni ile yenilendi.

Yenilenen küpeleme sözleşmesi ile 02.12.2011 tarih ve 28130 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği” kapsamında Erzurum merkez, ilçe ve köylerinde tüm sığır cinsi hayvanların kayıt altına alınması için küpelenerek kimliklendirilmesi işlemi 02.08.2017 tarihinde Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiriciliğine devredilmiştir.

Bu sözleşmeyle; Hayvan hareketlerinin ve hayvan hastalıklarının daha etkin kontrolünü sağlamak, ülkesel ya da bölgesel eradikasyon programlarının etkin yürütülmesi, ilgili birimlerce gerekli sağlık, ıslah, istatistik ve destekleme ödemeleri kayıtlarının daha düzenli tutulması ve değerlendirilmesi amacıyla hayvancılık işletmelerinin belirlenmesi, tescili ile bu işletmelerde bulunan sığır cinsi hayvanların tanımlanması, kayıt altına alınması, hayvan hareketlerinin takibi ve tarladan çatala güvenilir ve sağlıklı gıda akışının sağlanması amaçlanmıştır.

Erzurum Damızlık Birliği adına küpeleyici olarak istihdam edilecek personele İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından eğitim verildi. Yetiştiricilerimizin mağdur edilmemesi amacıyla, uygulayıcılara hali hazırdaki kanun ve yönetmelikler, kayıt sistemleri, buzağı tespitleri, destekleme, sahada karşılaşılan problem ve çözüm önerileri hakkında bilgilendirme eğitimi yapıldı.

İlimiz genelinde yaklaşık 650.963 büyükbaş hayvan mevcut olup, bu hayvanlardan doğan yaklaşık 215.000 buzağı Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından 2016 yılında küpelenmiştir.

Yapılan etkin küpeleme çalışmalarıyla 2016 yılında ilimiz buzağı desteklemesi başvurusunda ülke genelinde 1. sırada yer almıştır.

Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile 02.08.2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile 2017 yılı içerisinde Erzurum’da bütün buzağıların küpelenerek tespit edilmesi ve desteklemelerden azami düzeyde faydalandırılması hedeflenmektedir.​

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız