Kırsalda çiftçilikle uğraşan kadınlara yönelik eğitimler düzenleniyor

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kırsalda çiftçilikle uğraşan kadınlara yönelik eğitimler düzenleniyor

Kırsalda çiftçilikle uğraşan kadınlara yönelik eğitimler düzenleniyor

Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsalda yaşayan ve çiftçilikle uğraşan kadınlara ahır bakımından patates yetiştiriciliği gibi birçok konuda tarımsal ve sosyal konularda eğitimler düzenledi.

Konu hakkında İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı. “İlimiz Horasan ve Pasinler İlçelerinde, kırsalda Yaşayan ve Çiftçilikle Uğraşan Kadınlara Yönelik Tarımsal ve Sosyal Konularda, düzenlenen eğitimler kapsamında, Ev Ekonomisi Konuları, Süt Teknoloji ve Hijyeni, Süt Sağım Teknikleri, Ahır Bakımı ve Ahır Hijyeni, Veterinerlik Sağlık Hizmetleri, Buzağı Bakımı, Kooperatiftiçilik ve Örğütlenme, Patates Yetiştiriciliği, Bitkisel Üretimde Hastalık ve zararlılarla Mücadele konuların yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet, kişi hak ve özgürlükleri, çocuk psikolojisi ve sorunları, kadının toplum içindeki yeri, toplumun şekillenmesinde kadının rolü gibi konularda da kadın çiftçilerimize yönelik eğitimler düzenlenmiştir.
Eğitim programına; Horasan ilçemizden 50, Pasinler ilçemizden 66 kadın çiftçi katıldı. Eğitimlerini tamamlayarak kırsal alanda bilinçli üretken kadın gücüne dahil olan bu çiftçilerimiz için, 30.10.2017 tarihinde Horasan ilçemizde sertifika ve süt sağım makinesi dağıtım töreni düzenlendi.
Programa, Horasan Kaymakamı Cüneyt Caner, Ak Parti Erzurum Millet Vekili Zehra Taşkesenlioğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman AKAR, Müdür Yardımcıları Ferhat Han ve Cengiz Ceylan, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, kurum personeli, çeşitli sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve kadın çiftçilerimiz katıldı. Kursu başarı ile bitiren kadın çiftçilerimize katılım belgeleri ile süt sağım makinası dağıtımı yapıldı.

Programda yaptığı konuşmalarında İl Müdürü Osman Akar; “Toplumumuzun yarısını teşkil eden, ve tüm toplumu yetiştiren Kadının eğitimi aynı zamanda tüm toplumun eğitimidir, onların eğitim ve destekleme hizmetleri alması ilimizin ve ülkemizin topyekûn kalkınacağı anlamına gelmektedir. Tarım, ülkemiz hatta bütün dünya için nasıl önemli ve vazgeçilmez stratejik bir sektör ise; kadınlarımız da bu sektörü omuzlayan vazgeçilmez unsurlardır. Bu bilinçten hareket ederek Bakanlığımız ve Valiliğimizce uygulanmakta olan destekleme politikaları ve Tarımsal faaliyetlerle ilgili teknik konularda çiftçilerimizi bilgilendirmek, Tarımla ilgili son gelişmeleri çiftçilere duyurmak Kırsal kesimde yaşayan kadınlarımızın sosyal ve ekonomik statüsünün daha da yükseltilmesi, onların tarımsal kalkınma içindeki rollerinin daha da arttırılması ve buna bağlı olarak sosyo-ekonomik bakımdan daha güçlü bir hale getirilmesi hedeflerimiz arasındadır.” dedi.

Ayrıca İl Müdürü Akar kadınların Tarımsal üretimdeki yerine de vurgu yaparak “Ülkemizde, büyük çoğunluğu küçük işletmelerden oluşan aile tarımında erkeğin en büyük destekçisi kadınlardır. Kadınlarımız tarlada, bağda, bahçede, ahırda, ağılda her yerde çalışmaktadır. Bitkisel ve hayvansal üretimin iş gücünü sağlayan kadın bunların yanı sıra çocuğunu büyütmektedir. Ev işlerini yapmakta, ailenin beslenmesinde de en büyük görevi üstlenmektedir. Kadınlarımızın Türkiye ekonomisine katkıları çok büyük, hakları ödenmez. Kısaca kadın, tarlada üreten, evini yöneten, ailesini besleyendir. Bu bakımdan Bakanlığımız kırsal alanda yaşayan kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak götürülen hizmetleri artırmaya yönelik çalışmalar içerisinde girmiştir. Proje desteklerinin yanı sıra kadınlara götürülen hizmetlerin ana unsurunu eğitim çalışmaları oluşturmaktadır. Tarımsal verimliliği artırmak ve kırsal kalkınmayı hızlandırmak için insan kaynaklarını geliştirmek, yani insana yatırım yapmak bizim çalışma perspektifimizi ve tarımsal yayımın ana hedefini oluşturmaktadır.” dedi.

Son olarak Akar “İl Müdürlüğümüzce kırsalda yaşayan ve çiftçilikle uğraşan kadınlara yönelik olarak; Pasinler, Tortum, Horasan, Karayazı, Hınıs, Narman ve Oltu olmak üzere 8 ilçemizde 641 üretken kadın çiftçimize yerinde eğitimler verilmesi sağlanmıştır. Verilen eğitimlerde sadece ziraat mühendisleri ve veteriner hekimlerce tarımsal konularda değil sosyolog ve psikologlar tarafından da sosyal ve beşeri konularda da kadınlarımız bilinçlendirilmiştir. Bu eğitimler sonunda kadın çiftçilerimiz üzerindeki iş yoğunluğunu hafifletmek ve daha sağlıklı şartlarda süt sağmak adına şartları uygun olan kadın çiftçilerimize toplamda 285 adet Süt Sağım Makinesi dağıtılacaktır. Dağıtılacak olan bu ekipmanları kadın çiftçilerimize ulaştırılmasında emeği geçen en üst kademeden çiftçiye ulaştırılmasına kadar geçen süreçte emeği geçenlere teşekkür ediyor, çiftçi kadınlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Artık Tarımın her dalına daha fazla kadın eli değsin istiyoruz.” dedi.

Program sonunda sertifika ve süt sağım makinası dağıtım töreni düzenlendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız