Edirne'de ‘tam zamanlı saha tatbikatı ve salgın yönetimi eğitimi’

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Edirne’de ‘tam zamanlı saha tatbikatı ve salgın yönetimi eğitimi’

Edirne’de ‘tam zamanlı saha tatbikatı ve salgın yönetimi eğitimi’

Şap Hastalığı Acil Eylem Planı çerçevesinde Edirne, İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekimlerin katılımıyla “Tam Zamanlı Saha Tatbikatı ve Salgın Yönetimi Eğitimi” yapıldı.

Tam zamanlı saha tatbikatı ve salgın yönetimi eğitimi çerçevesinde merkez ilçede bir büyükbaş hayvancılık işletmesinde tam zamanlı saha tatbikatı yapıldı. Salgın yönetimi eğitiminde senaryo gereği teorik çalışmalar, uygulamalı saha çalışmaları, hastalığın hızlı bildirimi, numune toplama, biyogüvenlik, etkin mücadele yöntemleri ve kontrol tedbirlerini içeren eğitim ve uygulamalara yer verildi.

“Bölgemiz 2010 yılından bu yana şap hastalığından aşılı arilik statüsüne sahiptir”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Atilla Bayazıt, “Bölgemiz 2010 yılından bu yana şap hastalığından aşılı arilik statüsüne sahiptir. Bu statünün alınabilmesi için uluslararası işbirliği sağlanmış, yoğun ve düzenli küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar program dahilinde şap aşısı ile aşılanmış, geçiş noktalarında koruma tedbirleri alınmış, yıllarca süren iş gücü ve emek harcanmış, kontrol ve eradikasyon projeler geliştirilmiş, tüm olumsuzlukların bertarafına yönelik çalışmalar yapılmış, yetiştiriciye yönelik eğitimler düzenlenerek farkındalık arttırılarak bilinç düzeyi yükseltilmiş, yasal alt yapı oluşturularak bölgesel olarak arilik hakkı kazanılmış ve Trakya’ya hayvan hareketlerine kısıtlar getirilmiştir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız