DHA YURT BÜLTENİ- 17 - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DHA YURT BÜLTENİ- 17

DHA YURT BÜLTENİ- 17

FETÖ ŞÜPHELİLERİ SEVK EDİLDİKLERİ ADLİYEDE TUTUKLANDI

MUĞLA’da, polis sahil güvenlik desteğiyle FETÖ/PDY’ye yönelik düzenlediği operasyonda tekneyle Yunanistan’ın Rodos Adası’na kaçmaya çalışırken yakalanıp, adliyeye sevk edilen tekne kaptanı ve 1 mürettebatının da aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı.
Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri, FETÖ/PDY üyesi olduğu iddia edilen şüphelilerin ‘Antiope’ isimli tekne ile yasa dışı yollardan Rodos Adası’na kaçmaya çalıştığı bilgisine ulaştı. Geçen 26 Aralık sabahı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleriyle birlikte düzenlenen operasyonda tekne kaptanı Ü.A., mürettebat S.K., eski öğretmenler H.K. ve Ş.A., eski üsteğmen M.Ç., üniversite öğrencisi E.A., eski sağlık memuru S.Ç. ile eski elektronik teknikeri S.Y. gözaltına alındı. Teknede ve şüphelilerin üzerinde yapılan aramada 10 cep telefonu, 39 bin 429 euro, 53 dolar, 277 lira, 3 flash bellek, notların yazılı olduğu 1 defter ve 1 can yeleği ele geçirildi. Polisteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edilen 6 şüpheli, 1 tekne kaptanı ve 1 mürettebat tutuklandı.

Görüntü dökümü
-Adliyeye sevk edilen şüphelilerin görüntüsü
Haber – Kamera: Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

==============================

BAKAN GÜL VE ÖZER, CEZA İNFAZ KURUMLARINDA 18 EĞİTİM MERKEZİNİN AÇILIŞINI YAPTI

TÜRKİYE genelindeki 18 farklı Adalet Mesleki Eğitim Merkezleri’nin (MATEM) toplu açılış töreni İzmir’deki Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda yapıldı. Açılışı, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer gerçekleştirdi.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir dizi ziyaret için İzmir’e geldi. İlk olarak Foça Adliyesi’ni ziyaret eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Foça Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Halis Kara’nın makamında adliye çalışanlarıyla bir araya geldi. Ardından AK Parti Foça İlçe Başkanlığı’na giden Bakan Gül, partililer tarafından karşıladı. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’na geçen Bakan Gül, MATEM toplu açılış töreninde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile bir araya geldi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de hazır bulunduğu açılışa İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, bazı milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan eğitim ve öğretim iş birliği protokolü kapsamında Türkiye çapında 17 şehir ile görüntülü bağlantı kurularak 18 MATEM’in açılışı gerçekleştirildi. Toplantıda mesleki eğitim konulu video gösterimi yapıldı.
‘MESLEKİ EĞİTİM KARA GÜN DOSTUDUR’
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer mesleki eğitim merkezlerinin Türkiye’de hak ettiği gündemi oluşturmaya başladığını söyleyerek özellikle 1999’daki katsayı uygulamasının imam hatip ve mesleki eğitime yaşattığı travmanın 10 yıldan daha uzun sürdüğünü dile getirdi. Bu uygulamanın kaldırılmasından sonra mesleki eğitimin önem kazanmaya başladığını anlatan Özer “Bugün mesleki eğitimle şikayet edilen konuların çoğu o günlerin Türkiye’ye mirasıdır. ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’, ‘Gelen eleman istenen yeterlilikte değil’ gibi söylemleri tamamen eğitim sistemine yapılan o müdahalenin maliyetidir. Milli Eğitim Bakanlığı bu travmaların üstesinden geldi. Mesleki eğitim geleceğin umudu olmaya başladı. Mesleki eğitimde atılan ciddi adımlar Covid-19 salgınıyla mücadele döneminde bir kez daha önemli hale geldi. Mart 2020’de ülkede maske bulmakta zorluk çektiğimiz bir dönemden geçtik. Mesleki eğitimin üretim kapasitesini hemen devreye sokarak maskeden dezenfektana, siperlikten tek kullanımlık tuluma, solunum cihazı ve maske makinasına kadar toplumun ihtiyacı olan tüm cihazları üretebilir konuma geldik. Toplum da mesleki eğitimin ne kadar kritik olduğunu gördü. Mesleki eğitim sadece nitelikli insan kaynağını yetiştirmekle kalmıyor aynı zamanda üretim kapasitesini devreye sokarak olağanüstü koşullarda devletin ve milletin yanında yer alıyor. Mesleki eğitim bir kara gün dostudur” dedi.
‘ÜRÜNLER DÜNYANIN FARKLI NOKTALARINA İHRAÇ EDİLEBİLECEK’
2022 yılında tescili alınan ürünlerin ticarileşmesiyle ilgili bir sürecin başlayacağını anlatan Bakan Özer, ilk kez dün itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihracat belgesi aldığını açıkladı. Artık mesleki eğitimde üretilen ürünlerin dünyanın farklı noktalarına ihraç edilebileceğini ifade eden Özer, “Cumhurbaşkanımız en son grup konuşmasında mesleki eğitimdeki üretim kapasitesini 2022 yılı için 1,5 milyar TL olarak açıkladı. Biz 750- 800 milyon bandında bir üretime geldik. 2018 yılında 217 milyondu. Bu hem mesleki eğitimdeki öğrencilerin uygulama becerilerini arttırıyor hem de üretime yapılan katkı ölçüsünde para kazanmalarını sağlıyor. 2021 yılının sonunda bu paylar daha büyük rakamlara ulaşacak. Öğrencilerimiz okurken asgari ücrete yakın ücretlerle eğitime devam edip ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelecek” ifadelerini kullandı.
‘TOPLUMA FAYDALI BİREYLER YETİŞİYOR’
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla insanı toplumla bütünleştirmenin en temel vazifeleri olduğunu ifade etti. Cezaevinde bulunan kişilerin topluma entegrasyonu açısından protokolün büyük önem taşıdığını vurgulayan Gül, Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde çalıştıklarını dile getirdi. ‘Suçluyu kazıyınız altından insan çıkar’ sözünü hatırlatan Bakan Gül, “İlk ilahi emir ‘oku’dur. Hayatın her alanında en temel düsturdur. Bu çerçevede infaz adaletini sağlamak temel amacımızdır. Özellikle ceza infaz kurumlarında okur yazarlık seferberliğine destek veriyoruz. Ceza infaz kurumlarındaki personellerimiz özveriyle çalışıyor. İnfaz sonrasında da eğitimli bir topluma katkı sağlayacak bireyler yetişmesini istiyoruz. Hangi cezayı verirseniz verin o kişi, bir gün sosyal hayata, topluma karışacak. Bir daha o suçu tekrar etmeyerek, toplum için tehdit oluşturmayarak tam aksine faydalı bireyler oluşması için bu çalışmaları yapıyoruz” dedi.
‘ÇALIŞMALARIN MEYVELERİNİ ALMAYA BAŞLADIK’
Ceza infaz kurumunun kapısından çıkanlara ‘ne halin varsa gör’ anlayışının ülkeye katkı sağlamayacağının altını çizen Bakan Gül, çalışmaların meyvelerini almaya başladıklarını kaydetti. Hükümlülerin açık cezaevinin kapısından çıkarken bir altın bileziği koluna takarak çıktığını belirten Bakan Gül, “Geçen yıl 10 bin zeytin ağacı açık ceza infaz kurumlarında dikildi. Zeytinler toplanıp sofralık zeytin ve zeytinyağ üretildi. 28 bin zeytin ağacımız var. Et, süt ürünleri üretiliyor. Bu ceza infaz kurumunda 100 bin zeytin ağacı dikme hedefimiz var. Sınıflardaki sıralardan tutun, mobilya, süt ve sanayi ürünlerine varıncaya kadar her alanda meslek sahibi olmak isteyenler kalfalık, ustalık belgesini alma hakkına sahip oluyorlar. İşbaşı mesleki eğitime tabi tutulan bu kişilere sınav uygulanmaktadır. Tüm bunlarla ilgili amacımız suçun bir daha işlenmemesi, ceza infaz kurumundan çıktıktan sonra toplum ve ailesi tarafından kabul edilmesini istiyoruz” açıklamalarında bulundu.
‘HEM BUGÜNE HEM GELECEĞE KATKI’
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, pandeminin ardından ortaya çıkan yeni dünya düzeninde herkesin alın terini kullanacağı bir mesleğe ya da dijital ortamda yürütebileceği bir işe daha fazla ihtiyacı olacağını söyleyerek yapılan çalışmaların hem bugüne hem de geleceğe fayda sağlayacağını dile getirdi. Faaliyetlerin yatırım, istihdam ve büyümeye de ciddi katkı sağlayacağını ifade eden Dağ, “İzmir adına şükranlarımı sunuyorum. İş imkanından uzak kalmış bireyleri topluma kazandırma noktasında önemli bir aşama olacak. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise konuşmasında kader kurbanı olmuş vatandaşların edineceği kazanımlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.
‘2023 SONUNA KADAR 101 MERKEZ DAHA AÇILACAK’
Suçun niteliğine ve suçlunun kişiliğine bakılmaksızın bireylerin yeniden topluma kazandırılmasına önem verdiklerini anlatan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç da ceza infaz kurumlarında okuma yazmadan ilk ve orta öğretime, sosyal kültürel kurs ve etkinliklere kadar her alanda eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğünü bildirdi. İki bakanlık arasında imzalanan protokol sayesinde MATEM kurma çalışmalarında önemli bir aşamaya geldiklerini kaydeden Alkaç, “2023 sonuna kadar 101 adet daha eğitim merkezinin açılmasını planlıyoruz. Resmi kuruluş işlemlerinin tamamlanmasının ardından açılan merkezlerimizde şu anda 335 hükümlü eğitim ve öğretime devam etmektedir” diye konuştu.
Toplu açılış töreninin ardından son olarak AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nı da ziyaret eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve partililer karşıladı. Bakan Gül burada yaptığı açıklamada, “Hangi makam ve mevkide olursak olalım bizim için en büyük makam AK Parti’nin neferi ve üyesi olmaktır. Bu partiyi milletimiz iktidara getirdi. AK Parti de milletimizi iktidara getirdi. Gönül gönüle giden bu birlikteliği hiç kimse ayıramaz. Başımızda milletin evladı Recep Tayyip Erdoğan var. Türkiye’de artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak” dedi. Bakan Gül ziyaretlerinin ardından kentten ayrıldı.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etmek üzere Foça ilçesinden ayrıldı.

Görüntü dökümü:
– Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Foça Adliyesi’ni ziyaretinden görüntü,
– Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün AK Parti Foça İlçe Başkanlığı’nı ziyaretinden görüntü,
– Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki açılıştan detay görüntü,
– Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün konuşmasından görüntü.
-Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in konuşmasından görüntü.
– Bakan Gül AK Parti Ziyareti
-Kurdele kesiminden görüntü
Haber: Nevra UÇKAÇ – Kamera: Tekin GÜRBULAK / İZMİR, (DHA)-

===============================

HIRSIZLAR AMELİYAT PARASI İLE KIZININ ALTINLARINI ÇALDI

MERSİN’in Tarsus ilçesinde, Sıdıka Yılmaz’ın (56) ameliyat parası ile kızının emanet ettiği altınlar, evine giren 3 kadın tarafından çalındı. Yaklaşık 300 bin TL’si çalınan Yılmaz, şüphelilerin bulunması için yardım istedi.
Olay, 22 Aralık günü öğle saatlerinde ilçeye bağlı Yeşilyurt Mahallesi Dostlar Apartmanı’nda meydana geldi. Muayene olmak için kızı ile birlikte hastaneye giden Sıdıka Yılmaz, geri döndüğünde, odalardaki eşyalarının darmadağın olduğunu gördü. Ayağındaki rahatsızlık için biriktirdiği ameliyat parası ile kızına ait olan emanet altınların yerinde olmadığını gören Yılmaz, durumu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Adrese gelen ekipler, parmak izi çalışması yapıp, çevredeki güvenlik kameralarını incelemeye aldı.
Gördüğü manzara karşısında şoke olduğunu belirten Yılmaz, “Öğle saatlerinde hastaneye gitmiştim. Eve geldiğimde her yer dağılmıştı. Kapıyı levye ile açıp içeriye girmişler. Kızımın ve benim odama girip her yeri aramışlar. Kutuları açmışlar. Benim ameliyat param ve çocuğumun düğün parası onun içindeydi. Ne olur emniyet müdürüm bunu çözün. Çok mağdur durumdayım. Herkes sesimi duysun yalvarıyorum. Benim kocam sadece bir emekli, kızımın düğünü var, emanet altınları vardı. Perişan haldeyizö dedi.

Özel ekip kuran polis ekipleri, güvenlik kamerası görüntülerinden tespit edilen 3 kadın şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Görüntü dökümü
—————————-
– Şüpheliler güvenlik kamera görüntüsü
– hırsızlık yapılan
– Sıdıka Yılmaz’ın olayı anlatması
– Sıdıka Yılmaz röp
Haber-Kamera: Okan ÇALIŞKAN/TARSUS (Mersin), (DHA)

=================================

OTOMOBİLİN KADINA ÇARPTIĞI ANLAR KAMERADA

ESKİŞEHİR’de önündeki araçları sollayıp karşı şeride geçen otomobil, yolun karşısına geçmek isteyen Perihan Y.’ye (62) çarparak yaraladı. Otomobil olay yerinden kaçarken kaza anı ise bir işyerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza, geçen 15 Aralık günü Odunpazarı ilçesine bağlı Yeni Mahallesi Vatan Caddesi üzerinde meydana geldi. Yaya olarak yolun karşısına geçmek isteyen Perihan Y.’ye önündeki araçları sollayıp karşı şeride geçen 11 DD 791 plakalı otomobil çarptı. Otomobil olay yerinden kaçarken, yaralanan Perihan Y. ihbar üzerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Perihan Y.’ye çarparak olay yerinden kaçan otomobil aynı gün park halinde bulunurken sürücüsünün tespit edilmesi için başlatılan soruşturma sürüyor.
GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI
Kaza anları ise caddedeki bir işyerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde Perihan Y.’ye karşı şeride geçen otomobil çarparken, yaşlı kadının yaklaşık 20 metre ileriye düştüğü ve otomobilin kazanın ardından durmayıp kaçtığı görüldü.
‘KAZA DEĞİL, CİNAYETE TEŞEBBÜS’
Kazanın görüntülerini sosyal medyada paylaşan Perihan Y.’nin yakınları, olayın kaza değil ‘cinayete teşebbüs’ olduğunu öne sürdü. Paylaşımda, “Ters yönden son sürat hızla gelerek anneanneme vurup kaçan bu şahıs, bir kaza değil resmen cinayete teşebbüs etmiştir. Uzun uğraşlar, ameliyatlar sonrası hayata yeniden tutunan anneannem için bir an önce gereğini yapılmasını istiyorumö denildi. Kazayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Görüntü Dökümü:
-Kaza anı güvenlik kamerası
Haber-Kamera: ESKİŞEHİR,(DHA)-

==============================

KAVŞAKTA OTOMOBİL ÇARPAN ELEKTRİKLİ BİSİKLETİN SÜRÜCÜSÜ YARALANDI

MANİSA’nın Kula ilçesinde, kavşakta otomobil çarpan elektrikli bisiklettin yola fırlayan sürücüsü Beray Cengiz, yaralandı. Arkasında yolculuk yapan 1 kişi ise kazayı yara almadan atlattı. Kaza anının yakındaki bir işyerinin güvenlik kameraları tarafından anbean görüntülendiği ortaya çıktı.
Kaza, bugün saat 13.15 sıralarında, 4 Eylül Mahallesi Turgut Özal Bulvarı kavşağında meydana geldi. Beray Cengiz’in (18) kullandığı elektrikli bisiklete kavşakta Yılmaz Doğan’ın (44) kullandığı 45 ABS 226 plakalı otomobil çarptı. Çarpışmanın şiddetiyle elektrikli bisiklet sürücüsü Cengiz ve arkasında yolculuk yapan 1 kişi yola savruldu. Cengiz yaralanırken, yanındaki 1 kişi ise kazayı yara almadan atlattı. Çevredekilerin ihbarı üzerine gelen 112 Acil Servis ekibinin olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından Cengiz, Kula Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp, tedaviye alındı. Öte yandan kaza, çevredeki bir işyerinin güvenlik kameraları tarafından anbean görüntülendiği ortaya çıktı. Polis, kazayla ilgili soruşturma başlattı.

Görüntü dökümü:
-Kaza anı güvenlik kamerası görüntüsü
Haber – Kamera: Hasan YİĞEN / KULA (Manisa), (DHA)

==============================

TEMİZLİK GÖREVLİSİNİN ROMAN HAVASI OYNAMASI İLGİ GÖRDÜ

KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz Belediyesi Temizlik ve Çevre Müdürlüğü’nde görevli Doğukan Sucu (23), yanındaki arkadaşı şarkı söylemeye başlayınca, çöp kamyonundan inerek Roman havası oynadı. Sucu’nun oynadığı görüntüler yayınlandığı sosyal medyada ilgi gördü.
Lüleburgaz Belediyesi Temizlik ve Çevre Müdürlüğü personellerinden Doğukan Sucu, çöp topladıkları kamyon kırmızı ışıkta durduğu sırada yanında bulunan arkadaşı Emre Güçlü, şarkı söylemeye başladı. Bunun üzerine Sucu, araçtan inerek, Roman havaları eşliğindeki şarkıya eşlik ederek oynamaya başladı. Sucu’nun oynadığı anlar vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Sosyal medya hesaplarından ‘Trakya’da sıradan bir gün’ başlığıyla paylaşılan görüntüler vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Görüntü dökümü
—————————-
-Çöp kamyonu arkasındaki görevli
-Sucu’nun şarkı eşliğinde oynaması
-Sucu’nun oynamasından detaylar
-Kamyonun hareket etmesi
Haber: Uğurcan KARAOĞLU/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)

==============================

DİYARBAKIR’DAKİ EVLAT NÖBETİNDE AİLE SAYISI 251 OLDU

DİYARBAKIR’da, çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen ailelerin evlat nöbeti, 848’inci günde de sürdü. Aile sayısı, 2014’te ‘Irak’a çalışmaya gidiyorum’ diyerek evden ayrılan ve bir daha haber alınamayan oğlu Mehmet Akif (31) için gelen Adla Yıldırım ile 251 oldu.
Diyarbakır’da oğlu Mehmet Akar’ın terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını söyleyerek HDP il binası önünde oturma eylemi başlatan Hacire Akar’ın evladına kavuşması, diğer aileler için de umut oldu. Hacire Akar’ın da çağrısıyla çocuklarını bulmak isteyen aileler, 3 Eylül 2019’da HDP binası önünde evlat nöbeti başlattı. 848 gündür sürdürülen evlat nöbetinde Hacire Akar ile birlikte çocuklarına kavuşan aile sayısı, 33 oldu.
HDP il binası önünde evlat nöbetindeki aile sayısı, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, 2014 yılında ‘Irak’a çalışmaya gidiyorum’ diyerek evden ayrılan ve bir daha haber alınamayan Mehmet Akif için gelen annesi Adla Yıldırım ile 251 oldu. Yıldırım, oğlunu bulmak için HDP binasına geldiğini belirterek, “Nerede olduğunu bilmiyorum. Ben çocuğumu istiyorum. Çok iyiydi ve beni çok seviyordu. İş için çıkıyorum, dedi ve bir daha da gelmedi. Çocuğumu kim götürdü, nasıl götürdü; bilmiyorum. Kanser oldum, hastalandım, çocuğumu istiyorum. Gel evine oğlum, ben seni istiyorum” diye konuştu.

Görüntü Dökümü
————
HDP İl binası
İl binası önünde toplanan aileler
Dövizler
Çocuklarının fotoğrafları
Yeni ailenin karşılanması
Mehmet Akif Yıldırım’ın fotoğrafı
Anne Adla Yıldırım’ın Kürtçe konuşması
Ailelerden detay
Genel ve detay
Haber-Kamera: Burak EMEK-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR,(DHA)

===============================

GAZİANTEP’TE KAZALAR MOBESE KAMERALARINDA

GAZİANTEP’te, son günlerde meydana gelen yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazaları mobese kameralarına yansıdı.
Kentte meydana gelen kazalar, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından farklı noktalara yerleştirilen mobese kameralarına yansıdı. Sürücüler ve yayaların kural ihlali yapmasından kaynaklanan kazalardan birinde yolun karşısına geçmeye çalışan 2 kişiden birisine otomobil çarpıyor. Bu kişi havalanıp yere düşerek yaralanıyor.
İl Emniyet Müdürlüğü kazalara ilişkin görüntüleri, “Sizlerin huzuru ve emniyeti için daima görevimizin başındayız. Lütfen siz de trafikte olduğunuz her an çevrenize karşı duyarlı ve sorumlu olduğunuzu unutmayın” notuyla paylaşarak sürücü ve yayalara kurallara uyulması çağrısı yaptı.

Görüntü dökümü
———————————-
– Araçların birbiriyle çarpışması
– Otomobilin yayaya çarpması
– Yayanın havalanarak yere düşmesi
– Genel ve detay görüntüler
Haber: Hasan KIRMIZITAŞ – Kamera: GAZİANTEP- DHA)

===============================

KARLIOVA’DA DONMAK ÜZEREYKEN BULUNAN ATLAR KORUMAYA ALINDI

HAVA sıcaklıklarının eksi 20 dereceye kadar düştüğü Bingöl’ün Karlıva ilçesinde donmak üzereyken bulunna 2 sahipsiz at, belediye ekipleri tarafından korumaya alındı.
Karlıova ilcesinde göçerler ve ilçeye bağlı köylülerin yaz aylarında ağır işlerinde kullanıp, kışın gelmesiyle birlikte serbest bırakılan atlar ölüme terk edildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek bulamayan hayvanların birçoğu soğuktan donarken, bazılarıda yabani hayvanlar tarafından parçalandı. Kış mevsiminin sert geçtiği Karlıova ilçesinde terk edilen atların bazılarında ciddi sakatlanmalar olduğu belirlendi. Belediye ekipleri tarafından toplanarak, koruma altına alınan atlar, veteriner kontrolünden geçirilerek, tedavileri yapıldı.
‘DONMAK ÜZEREYDİLER”
Karlıova Belediyesi Zabıta Müdür Metin Bingöl, “Bizler burada sadece kar ile mücadele etmiyoruz, Donmak üzere olan başıboş köpekleri koruma altına aldık. Son üç gündür sahipsiz olarak doğaya bırakılan atları da donmak üzereyken koruma altına aldık. Yazın bu hayvanlardan yararlanan vatandaşların kışın da bunlara sahip çıkması gerekiyor. Şu ana kadar 2 atın tedavisini yaparak korumaya aldık. Ama ilçede başıboş dolaşan sahipsiz atlar çok” dedi.

Görüntü Dökümü
Atların Kar İçinde Yiyecek Araması
Zabıta Müdürü Metin Bingöl’ün Konuşması
Genel ve Detay Görüntüler

Haber-Kamera: Bülent TEMİZ /KARLIOVA, (DHA)

==================================

KAYIP OLARAK ARANIRKEN, AĞAÇ DİBİNDE BULUNDU

ADANA’nın Feke ilçesinde, kayıp ihbarıyla aranan Mehmet Soylu (87), evine 200 metre uzaklıktaki ağacın kenarında bulundu. Soğuğa maruz kalan Soylu, ambulans uçakla Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Feke’nin Yeşil Düşmüş Mahallesi’nde yalnız yaşayan Mehmet Soylu’dan haber alamayan çocukları, dün komşularını aradı. Soylu’nun evde olmadığının kesinleştikten sonra Kaymakam Vahit Yılmaz’ın da talimatıyla arama çalışması başlatıldı. Bölgeye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Yüreğir Arama Kurtarma Timi (YAKUT), polis, jandarma, belediye ve orman işletme ekipleri yönlendirildi. Sarp araziye sahip mahallede dünden beri arama çalışması yürüten ekipler, bugün öğle saatlerinde Mehmet Soylu’yu evine 200 metre uzaklıktaki ağacın kenarında yatarken buldu. Soğuğa maruz kalan Soylu, sağlık görevlilerince ambulansla Kozan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Buradaki müdahalenin ardından Soylu, ambulans uçakla Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Görüntü Dökümü
————————-
– Mehmet Soylu’nun sedyeyle taşınması
– Ambulans helikopterin gelişi
Haber-Kamera: Ali GÖKDAL/FEKE(Adana),(DHA)

===================================

PERRE ANTİK KENT’İNDE 1898 YIL ÖNCESİNE AİT BRONZ ASKERİ DİPLOMA BULUNDU

ADIYAMAN’daki Perre Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında, 1898 yıl öncesine ait bronz askeri diploma bulundu.

Kommagene Krallığı’nın 5 büyük kentinden birisi olan ve Roma döneminde de önemini koruyan Perre Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında bir askere ait diploma bulundu. Bronz diplomanın milattan sonra 123 yılında verildiği belirlendi.

Bronz levha şeklindeki diplomanın yapılan çevirisinde; Suriye’de 20 yıl askerlik yapan Calcilius Antiquus isimli kişiye Roma vatandaşlığı ve evlenme hakkının verildiğinin belirlendiğini anlatan Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan,”Perre Antik Kenti’nde yaptığımız kazıları tamamlama aşamasında bronz bir tabelaya ulaştık. Yaptığımız çeviride bronz tabelanın askeri diploma olduğunu anladık. Latince yazılı olan bronz levhanın çevirisinde Calcilius Antiquus isimli kişinin Suriye eyaletinde 20 yıl askerlik yaptığını ve bundan dolayı kendisine Roma vatandaşlığının ve aynı anda evlenme hakkının verilmesinin anlatıldığı diploma olduğunu gördük. Bu diplomanın Milattan sonra 123 yılında, yani İmparator Hadrian zamanında verildiğini gördük” dedi.

Diplomadan 100 bin basıldığı bilgisinin bulunduğunu Alkan, “Bu diplomaların yaklaşık dünyada 100 bin adet basıldığı söylenmektedir. Fakat büyük bir kısmının fırınlarda eritildiği ile ilgili bilgilerin olduğu öğrenmekteyiz. Dünyada şu ana kadar 800 adet bulunduğu ve 650’nin üzerinde çalışıldığı biliniyor. Bunların sonuncusunun burada çıkması heyecan verici bir gelişmedir. Bu diplomanın bulunması ile bu yıl kazımız sonlanmış oldu. Bu çıkan önemli bulgu ile beraber 2022 yılında başlayacağım kazılarda daha büyük sürprizler ile karışılacağımızı umuyoruz” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
———————————–
-Adıyaman müzesi
-Müzeden görüntü
-Diplomadan görüntü
-Diplomadaki yazılar
– Yetkililerin inceleme yapması
-Müze Müdürü Mehmet Alkan’ın ile röp
-Genel ve detay görüntü

Haber-Kamera: Mahir ALAN -ADIYAMAN-DHA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız