DHA YURT BÜLTENİ - 17 - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DHA YURT BÜLTENİ – 17

DHA YURT BÜLTENİ – 17

BAKAN SOYLU’DAN ÜMİT ÖZDAĞ’IN İDDİALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA (4)

‘DÜNYADA SESİ ÇIKMAYAN BİR BATI VAR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edremit ilçesinde bulunan Uygulama Oteli’nde ‘Kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları buluşması’ programına katıldı. Programa katılanlarla tek tek tokalaşan Bakan Soylu, yemeğin ardından yaptığı konuşmada dünyanın ve Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada zor bir dönemden geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:

“600 yıl bu dünyaya cihan imparatorluğu olarak bir cihan devleti olarak nizam vermeye çalıştık. Ve özellikle 1700’lü yıllardan sonra da Karlofça’dan sonra biraz elimizdeki hükümranlığı bu nizam verme kabiliyetini gittikçe zayıflamayla karşı karşıya kaldık. 300 yıldır batı bizimle makası açıyor. Ne zaman kafamızı yukarı kaldırmaya çalışsak, bizi birbirimize düşürmeye çalışan, bütün zenginlik olarak, güç olarak atfettiğimiz ne kadar varlığımız varsa onun üzerinden bir fitne hali oluşturmaya çalışılıyor. Kurtuluş mücadelesini verdik. Güzel Cumhuriyetimizi kurduk. Ardından bizi bir sürü gaileyle karşı karşıya bıraktılar. Çok partili siyasi hayata geçtik. Tarihin en büyük büyümeleriyle karşı karşıya kaldık. Bizi birçok gaileyle karşı karşıya bıraktılar. Ne zaman sevinsek, bizim kursağımızda bırakabilecek saldırıları ve adımları ortaya koydular.”

Dün 2 çocuğun denizde boğulduğunu, birisinin 9 aylık, diğerinin 4 yaşında olduğunu belirten Bakan Soylu, “Birisi Abdulvahap diğeri Asım. Biz Müslümanız. Bize öğretilen şudur. Her insan bir alemdir. Onun arkasında o kadar büyük bir külliyat var ki. Biz bu çocukların dedeleriyle aynı milletin evlatlarıyız” dedi.

‘BİZİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Türkiye’nin bir çatışma ortamına sokulmaya çalışıldığını ifade eden Bakan Soylu, “Yıllarca yapmaya çalıştılar. Hiç de bundan vazgeçmediler. Ya bizi bir mezhep çatışması içerisine sokmak istediler. Ya bir etnik köken mücadelesi içerisinde birbirimize düşürmeye çalıştılar. Ya dini mümini İslam’ı hedef alarak bizim her birimizi farklı alanlara savurmaya çalıştılar. Bunun için de birçok aparat ürettiler. Boş durmuyorlar. Bugün Pakistan’da sel oldu. Tam 3 aydır yağmurlar yağıyor. Dünyada bu işe ses çıkaran ve yardım eden bir tek ülke var. Adı Türkiye.” diye konuştu.

10 YILDA BİR DARBE YAPTILAR

Bakan Soylu, 10 yılda bir bu ülkede darbe yapıldığını ve ülkeyi 20 yıl geriye götürdüklerini de belirterek, “İstedikleri zaman devreye girdiler. Eğer güçleri yetmemişse 10 yılda bir bu ülkede darbe yaptılar. Bizi ürküttüler ve korkuttular. Tam 20 yıl bizi geriye götürdüler. 25 yıl zihinlerimizi köreltmeye çalıştılar. Bizim bu ülkeyi yönetemeyeceğimizi, bizim beceremeyeceğimizi, demokrasinin özgürlüğünü, hürriyetin zenginliklerimizin bize fazla olduğunu sürekli kafamıza çaktılar. Sürekli bu oyunu birisinin bozması lazımdı. Bozmak istedi. Adnan Menderes bedelini canıyla ödedi. Ondan sonra kim gelmişse bozmak istedi muhakkak. Ama Amerika başta olmak üzere onun kuyruğundaki Avrupa’yla birlikte etrafımızdaki coğrafyaya ve dünyaya bizim sözümüzü etmemizi istemediler. Ben her şeyi açık açık konuşuyorum. Darbelerin arkasında Amerika olduğunu herhalde öteki dünyaya gittiğimizde söylememizin bir anlamı olmayacak. Avrupa’nın Afrika ülkelerini nasıl sömürdüğünü, madenleri ve yeraltı zenginlikleri dahil olmak üzere yetmediği halde geçen asrın yarısına kadar insanları köle gibi sattıklarını, herhalde öteki dünyaya gittiğimiz zaman söylemenin bir anlamı kalmayacak” dedi.

‘300 YILLIK MAKASI İLK KEZ KAPATIYORUZ’

Batı ülkeleriyle aradaki farkın kapandığına dikkati çeken Bakan Soylu, sözlerini şöyle devam etti:

“Dünyayı aydınlatacak bizim medeniyetimizdir. Hiç bu konuda tevazu etmenin bir anlamı yok. Ve biz o başta söylediğim 300 yıllık makası ilk kez kapatıyoruz. Yıllarca bizi 2 bin, 2 bin 500 dolarlık kişi başına gelir seviyesinde tutanlara karşı ilk kez kapatıyoruz. İlk kez kendi içimizdeki gayrılıkları ortadan kaldırabilecek bir fırsat yakaladık. İlk kez Amerika’yı, Avrupa’yı böyle yakaladık. İlk kez onları yönsüz, vizyonsuz ve lidersiz yakaladık. İlk kez, ilk kez birbirine düşmüş, ne yapacaklarını şaşırmış bir halde yakaladık. Bizi öyle anlatıyorlardı ki, yüzyılları planlayan, büyük planlar yapan Avrupa, hani bu kışın doğal gazının planını yapamayan 10-20-30 yıl öncesinin bugününe ait bir perspektifini çizemeyen Avrupa. Hiç merak etmeyin. Bunların hiçbirisi Türkiye’ye tahıl koridoru açması için gelmezdi. Ama çok büyüttükleri Amerika bu meseleyi çözemedi. Bize çiçek, böcek, bahçe diyen sözde insan haklarını, Aylan bebeğe aynı zamanda Abdülvahap’a, Asım’a mağlup eden o Avrupa bu işi çözemedi. Çözemez de. Çünkü samimi değiller. Çünkü bir dertleri var. Kendi problemlerini doğuya yıkmak istiyorlar. Kendi insanlarını da korkutuyorlar. Göç meselesinin sadece sınır, güvenlik ve sınır duvarı meselesi olarak gören şu kadarcık bir kafaya sahipler ve zihniyete sahipler. Bizi birbirimize düşürecekler. Bütün Müslüman coğrafyayı mağdur edecekler. Kendi derdi içerisinde kavrulmasını sağlayacaklar. Vur patlasın çal oynasın devam edecekler. Bunu değiştirecek dünyada tek bir ülke var. Ben kardeşiniz olarak Afganistan’dan Pakistan’a kadar Bangladeş’ten İdlib’e kadar kimi zaman Sayın Cumhurbaşkanımızla, kimi zaman kendimiz gittiğimiz noktalarda bu tabloyu görüyorum. Bu tabloda ilk kez bir fırsat önümüze geldi. Yüksek ülkeler var. Orta ülkeler var. Düşük ülkeler var. Düşük ve orta ülkelerin bir tek ümidi var. O da Türkiye.”

‘TÜRKİYE BU OYUNU BOZDU’

Türkiye’de önceki yıllarda insanların ‘ben Kürt’üm, Aleviyim, dindarım’ demeye çekindiklerini anlatan Bakan Soylu, “50 yıldan bahsetmiyorum. 2008’den, 2009’dan 2010’dan yani AK Parti iktidarı döneminde ortaya konulan bütün özgürlük ve hürriyet adımlarına karşı herkes tedbirli ve temkinliydi. Ama şimdi herkes kendisini ifade ediyor. Bundan daha büyük bir zenginlik yok. Herkesin kendisini ifade etmesinden daha kıymetli bir şey var. Bizi birbirimize düşürebilecek bir fırsatı bulamıyorlar. Amerika tarihinin terör örgütüne en büyük yardımını yapıyor. Son 3 yılda 2 milyar Dolar Amerikan senatosundan çıkarttı PYD’ye ve PKK’ya. Bundan bir tanesini biz yapalım ya. Bir tanesini. Bunun yüzde birini biz yapalım. Dünyanın her tarafında bizi çarmıha gererler. Uyduruk yıldızlarıyla beraber terör örgütünün mensuplarını ziyaret ediyorlar, onlara taziyede bulunuyorlar. Sonra da Amerikan Büyükelçiliği bizim evlatlarımız şehit olduğunda dostlar alışverişte görsün diye güya bizim için de taziye yayınlıyor. Her zaman uyguladıkları ikiyüzlü bir samimiyetsiz bir politika alıyor. İstedikleri gibi bizi idare edebileceklerini, istedikleri gibi bizi yönetebileceklerini düşünüyorlar. Türkiye boyunu bozdu.” ifadesini kullandı.

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın bitebilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağına geldiklerini belirten Bakan Soylu, “Eğer ayakta durmasaydık, 17/25 Aralık’a teslim olsaydık, eğer Gezi olaylarına teslim olsaydık, eğer 15 Temmuz’a teslim olmuş olsaydık, eğer ekonomik saldırılara teslim olmuş olsaydık, bilmenizi istiyorum ki kimse Türkiye’nin tarafından geçmez, bizi etrafımızdaki istikrarsızlığın bir parçası haline getirirlerdi. Bugün biz etrafımızdaki coğrafyayı ve dünyayı istikrarlı yapmaya çalışan bir ülkenin anlayışı içerisinde olmaya çalışıyoruz” dedi.

FETÖ’nün İslam’ı başkalaştırmak için Amerika tarafından icat edildiğini anlatan Bakan Soylu, “DEAŞ, Müslümanlığı başka bir noktaya çekebilmek için Amerika tarafından icat edilmiştir. PKK İslam’ın miğferi olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da açık ve net söylüyorum. Bu karakterini ortadan kaldırabilmek için Amerika tarafından icat edilmiştir. Bu oyunu Tayyip Erdoğan bozmuştur. 20’nci asırda Türkiye’nin hangi oyunlarla karşı karşıya kaldığını iyi analiz etmiştir. Hangi riskleri alabileceğini, sırtını kime dayayabileceğini, o masada kimlerle oturacağını, kimlerle oturmayacağını ve kime teslim olacağını iyi bir şekilde değerlendirmiştir” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-TAMAMI FTP’DE

Behçet DALMAZ- Gülay KUYUCU/ VAN, (DHA)

=======================================

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU MARDİN’DE (4)

‘MARDİN’İ DAHA GÜVENLİ VE KONFORLU YOLLARLA BULUŞTURDUK’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Derik ziyaretinin ardından Kızıltepe ilçesine geçerek, ‘Kızıltepe Çevre Yolu ve Ceylanpınar- Kızıltepe Yolu’ çalışmasının olduğu bölgede incelemede bulundu. Bakan Karaismailoğlu, geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştıklarını belirterek, “Karayollarımızdaki tünel uzunluğunu 50 kilometreden alıp tam 663 kilometreye çıkardık. Köprü ve viyadük uzunluğunu da 730 kilometreye uzattık. Havayolunu halkın yolu yaptık, 26 olan havalimanı sayımızı 57’ye yükselttik. Dünyada ulaşamayacağımız yer kalmayacak dedik, çok şükür bu hedefimizi de büyük oranda gerçekleştirdik. Ülkemizde 20 yılda taşıt sayısı 8 milyondan 26 milyona çıkarken taşıt hareketliliği de yüzde 172 oranında artmıştır. Hükümetlerimiz dönemindeki yatırımlarımızla son 20 yılda bölünmüş yol uzunluğunu yaklaşık 5 kat artırdık. Ulaşım ve iletişim altyapısında 20 yılda Mardin’e 5 milyar 850 milyon liralık yatırım yaptık. Kadim şehrimizdeki mevcut sadece 28 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu yaklaşık 9 kat artırarak 272 kilometreye çıkardık. 372 kilometrelik bütünlüğü sıcak kaplamalı yolu, 51 köprüyü de Mardinlilerin hizmetine sunduk. Proje bedeli 2,5 milyar liraya yaklaşan Mardin Midyat Yolu, Ceylanpınar- Kızıltepe yolu, Batman- Hasankeyf, Gercüş- Midyat yolu, Nusaybin ve Derik’teki asfalt yenileme çalışmaları devam ediyor. Kızıltepe- Mardin Havalimanı yollarını oluşturan projemizin toplam uzunluğu 74 kilometredir. Proje kapsamında bugüne kadar Ceylanpınar- Kızıltepe yolunun 32 kilometrelik kesiminin statik kaplama seviyesini tamamladık. En kısa sürede sıcak kaplama çalışmasına da başlıyoruz. Bizim hizmet anlayışımızda bölgesel farklılıklar yok. İhtiyaç, önem ve aciliyet var, bütünsel kalkınma var. Türkiye’nin her bir köşesine aynı anda yatırım yapma anlayışı var. Kuzey, güney, doğu, batı demeden, ayırmadan milletimizin ihtiyacı neredeyse oraya hizmet götürme azmi vardır. Bunu da çok şükür yapıyoruz. Biz Mardin’i seviyoruz ve değer veriyoruz. Sağladığımız güven ve istikrar ortamında yıllardır terör belasından çok çeken Mardin’den ulaşım ve iletişimdeki yatırımları kat kat artırıyoruz. Mardin’i daha güvenli ve konforlu yollarla buluşturduk. Buluşturmaya da devam edeceğiz. Bizim amacımız 2022 yılı bitmeden bu projeyi tamamlayıp Kızıltepelilerin, Mardinlilerin hizmetine sunmaktır. Bunu tamamladığımızda Şanlıurfa’dan Habur’a kadar o yoğun trafikteki Kızıltepe’deki bu ulaşım ve şehir içi trafiğini de rahatlatacağız inşallah” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, incelemelerin ardından ilçe merkezine geçerek esnaf ziyaretinde bulundu. (DHA)

Görüntü dökümü

——————–

-Bakan Adil Karaismailoğlu Ceylanpınar- Kızıltepe yolunda yaptığı konuşmanın ardından vatandaşlarla fotoğraf çektirirken….

-Bakan Adil Karaismailoğlu Kızıltepe Cumhuriyet meydanında esnaf ziyaretinde bulunurken

-Vatandaşların Bakan Adil Karaismailoğlu ile özçekim yaparken görüntüler

-Bakan Adil Karaismailoğlu’nun vaandaşlarla diyaloğu

-Genel ve detay görüntüler

Haber- Kamera: Selim KAYA/ MARDİN (DHA)

===========================================

NUMAN KURTULMUŞ: TÜRKİYE, BU COĞRAFYANIN KİLİT TAŞIDIR (2)

GENÇLİK BULUŞMASINA KATILDI

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kahramanmaraş’taki programının ardından Adıyaman’a geçti. AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’u AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Halil Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılın ve partililer karşıladı. Kurtulmuş, ilk olarak Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Valilik ziyareti sonrası Kurtulmuş, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç’ı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kurtulmuş, daha sonra AK Parti Adıyaman Gençlik Kolları tarafından Türkiye Petrolleri’nde düzenlenen ‘Gençlik Buluşmaları’na katıldı.

Burada gençlerle bir araya gelerek soruları yanıtlayan Kurtulmuş, “3 gün önce Cumhurbaşkanımız 250 bin sosyal konut projesini açıkladı mı? Açıkladı. 100 bin arsa da muazzam bir şeydir. Bugün ki rakamı bilmiyorum ama dünkü rakam 880 bin civarında başvuru olmuş, 250 bin ev için şimdi tabii ki muhalefet bundan rahatsızlık duyabilir bunu anlarım. Eleştirebilir der ki; şunu böyle yapsaydınız biz olsak şöyle daha iyi yaparız der buraya kadar eyvallah ama utanmadan Türkiye’nin ikinci partisinin genel başkanı Kılıçdaroğlu kalkıyor bugün gördünüz sosyal medya hesapları üzerinden cumhurbaşkanımızın lasmanını yapmış olduğu bu 250 bin konutluk projenin beyefendi kalkıyor ne diyor? Buradan tabii Erdoğan paraları toplayacaksın bunla partinin seçim kampanyasının finanse edeceksin. Böylesine büyük bir yalana ben ne diyeyim? Seviye bakımından en dip nokta bu. Teşekkür ederiz, tebrik ederiz bu kadar insanı ev sahibi olma imkanına kavuşturuyorsunuz ve bu kadar insana ev sahibi olma imkanı hayallerini gerçekleştirme ümidi veriyorsunuz dese büyüyecek. Ama buradan bir yalan üretiyor ve zannediyor ki; bu yalana insanlar kanacak” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ TACİZ ETMEK YUNANİSTAN’IN HADDİ DEĞİLDİR’

Yunanistan’ı uyararak, bu aziz millet kendisine karşı yapılan haksızlıklara asla tahammül edemeyeceğini söyleyen Kurtulmuş, “Yunanistan’a tavsiyemiz arada bir komşuluk hukukumuz var ham karadan hem denizden komşumuz. Yunanistan’a tavsiyemiz şudur. Bu aziz milleti unutmayın. Bu aziz millet kendisine karşı yapılan haksızlıklara asla tahammül etmez ve Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına müsaade etmez. Bu anlamda ona buna güvenerek haddinizi aşan işlerin içine girmeyin. Türkiye’yi taciz etmek Yunanistan’ın haddi değildir. Vekalet eskiden terör örgütleri üzerinden yapılıyordu, şimdi yeni bir dönemi başlatılıyorlar. Vekil devletler demek biraz ağır olur ama devletleri sanki kendi vekilleriymiş gibi kullanarak kendi güçlerini artırmaya çalışıyorlar. Yunanistan’a tavsiyemiz buna alet olmasınlar. Biz Türkiye ve Yunanistan olarak ikili masada her türlü görüşmeyi yaparız. Anlaşamadığımız konular olur ama anlaştığımız konularda da mesafe kat ederiz. Sakın üçüncü ülkelerin dediklerine kanarak Türkiye ile bir düşmanlık ya da Türkiye ile bir rekabet ilişkisine girmesinler” diye konuştu.

‘BÜTÜN DÜNYA EKONOMİLERİ BÜYÜK BİR TÜRBÜLANSIN İÇERİSİNDEDİR’

Tüm dünyanın ekonomik zorluk içerisinde olduğunu ve Türkiye’nin ise müspet adımlarla ilerlediğini belirten Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zor bir süreç. Sadece Türkiye değil, bütün dünya ekonomileri büyük bir türbülansın içerisindedir. Uzun yıllardır enflasyon lafını unutmuş ülkelerde bile çok yüksek enflasyonların ortaya çıktığını görüyoruz. İnşallah Türkiye bunu atlatacaktır. Dayanışmayla, akılla, ferasetle ve inşallah üreterek güçlü büyük Türkiye olarak bu süreci atlatacağımızı ümit ediyorum. Tabii ki; vatandaşlarımıza şu gün biter, bugün biter, şu ay biter diye tarih vermenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Ama gidişat müspet yöndedir. Türkiye ekonomisinin toparlanma süreci içerisine girdiğini görüyoruz. Yollarda ürettiğimiz ürünlerin kamyonlarla, TIR’larla taşındığını fabrikaların harıl harıl çalıştığını bunu söyleyince çok bozuluyorlar. Organize sanayi bölgelerimizin yetmediğini görüyoruz, ben nerdeyse her hafta 2-3 kente gidiyorum, Adıyaman’da da organize sanayi bölgesi yetmiyor. Adıyaman’ın da yeni bir organize sanayi bölgesine ihtiyacı var. Bu ne demektir ki Adıyaman daha çok üretmek istiyor. Allah’ın izniyle bu istikamette yürüyeceğiz.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

———————————–

– Adıyaman Valiliği

– Kurtulmuş şeref defterini imzalaması

– Adıyaman Belediye

– Kurtulmuş’un bilgi alması

– Türkiye Petrolleri

– Kurtulmuş gençlerin sorularını yanıtlaması

– Kurtulmuş’un konuşması

– Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mahir ALAN -ADIYAMAN-DHA)

==============================

KOCAELİ’DE MADENİ YAĞ FABRİKASINDA YANGIN

KOCAELİ’nin Başiskele ilçesinde bir madeni yağ fabrikasının atık yağ kısmında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın, itfaiyenin yaklaşık 2 saat süren müdahalesi ile söndürüldü.

Başiskele Yaylacık Mahallesi Metin Sokak üzerindeki bir madeni yağ fabrikasında gece geç saatlerde yangın çıktı. Fabrikanın atık yağ bölümünde henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangında yükselen alevleri görenlerin ihbarı üzerine bölgeye polis, sağlık ve çok sayıda itfaiye ekibi geldi. Fabrikada mesai olmaması olası bir faciayı önlerken, yangın kısa sürede büyüdü. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren müdahalesi ile yangın söndürüldü. Yangında fabrikada hasar oluştu. İtfaiye görevlileri yangının çıkış nedenini belirlemek için çalışma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

– Olay yerinden görüntüler

– İtfaiyenin çalışmaları

– Alevli görüntüler

– Detay

HABER-KAMERA: Dinçer AKBİR/BAŞİSKELE(Kocaeli),(DHA)

=============================================

GASTROANTEP, FISTIK HASADI VE ŞİRE YAPIMI İLE BAŞLADI (2)

FESTİVAL ATEŞİ YAKILDI

Festival kapsamında Gaziantep Kalesi’nden başlayan kortej yürüyüşü, Festival Park alanına kadar devam etti. Mehter takımı, motor ve klasik araba konvoyu ile alana gelen binlerce vatandaş, kurulan stantlardan birbirinden lezzetli yemeklerin tadına baktı.

Festival ateşinin yakıldığı etkinlik öncesi konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GastroAntep Festivali’nin adının dünyaya duyurulduğunu belirterek, festivale 70 ülkeden yüzlerce davetlinin katıldığı söyledi. Gaziantep’in yemeklerinin artık dünyada tanınır hale geldiğini kaydeden Şahin, kentin yemeklerinin lezzetini güneşten ve topraktan aldığını dile getirdi. Şahin, şöyle konuştu:

“Kokuna, dumanına, görkemine, insanına, toprağına, her şeyine maşallah Gaziantep. Şef olmak, ünlü şef olmak kolay değil. Kabiliyet, emek ister. Burası bir ticaret, merhamet, paylaşım, bereketli hilalin Doğu Akdeniz’e açılan kapısı olan bir şehir. Medeniyet Şehri olmak kolay değil. Sofra birleştirir. Sofra, iletişim, kardeşliğe ve merhamete açılan kapı, sevgimizin, muhabbetimizin göstergesidir. Gaziantep için gastronomi hayattır. En güzel mercimek, en güzel nohut benim topraklarımda yetişir. Araban’ın sarımsağı Kastamonu’nu geçti. Nizip’in zeytinin aromasını başka hiçbir yerdeki zeytinle kıyaslayamazsın. Fıstık başımızın tacı yeşil altınımız, ailemizin ekonomisi. Her yemeğin içine giren bize güç, kuvvet ve şifa verendir. Antep şifa, sağlıktır. Bu yüzden üzümümüz, biberimiz, Oğuzeli’nin narı, Nizip’in nanesinin şifası için daha fazla üreteceğiz, daha fazla tanıtacağız. Kadın kooperatiflerini kurduk ‘Birlikte rahmet var’ dedik, tasarımlarımızı yaptık. Herkese ‘Gaziantep’in sofrasında buluşalım’ diyoruz. “

Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül ise Gaziantep’in tarımsal ürünlerinin tanıtımla beraber aranır hale geldiğini kaydetti. Vali Gül, “Bu şehirde yüzyıllardır bu yemekler pişiyordu, vardı ama bunu bir kalkınma modeline çevirmek önemli. Gastronomi kentiyle başlayan, coğrafi tescillerle bunu taçlandıran ve Türkiye’nin bütün şehirlerinde ‘Gaziantep ne yapıyor, ‘nasıl yapılıyor’ denilip, takip edilen bir şehir yaptığı için Başkan Fatma Şahin’e teşekkür ediyoruz. Milletvekillerimiz, bu şehirde yapılan her iyi şeyin arkasında. Hiç şüphesiz Gaziantepliler’e teşekkür ediyoruz. Kadir kıymet bilip bunu sahiplendiler. Bu sadece yemeklerin tanıtıldığı ve gösterildiği bir festival değil, bu bir kalkınma modeli. İnanıyorum ki bu sürdürülebilir bir hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından davetliler Anadolu Ateşi dans gurubunun gösterilerini izledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

—————————–

– Kortej yürüyüşü

– Festival alanı

– Fatma Şahin konuşması

– Davut Gül’ün konuşması

– Festival ateşinin yakılması

– Anadolu Ateşi gösterisi

– Genel ve detay görüntüler

Haber: Kadir GÜNEŞ- Kamera: Ahmet ATMACA -GAZİANTEP-(DHA)

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adı Bizi çal Türkiye Ülke

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız