DHA YURT BÜLTENİ- 14 - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DHA YURT BÜLTENİ- 14

DHA YURT BÜLTENİ- 14

İŞ TAKİPÇİSİNİ ÖLDÜREN SANIĞIN ‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS’ CEZASI ONANDI

ANTALYA’da 6 yıl önce parasını peşin verdiği halde elektrik aboneliğini yapmadığını ileri sürdüğü iş takipçisi Salih Güler’i (55) ormana götürüp, öldürdükten sonra cesedini oğlunun yardımıyla kuyuya attığı iddiasıyla yargılanan Ali Tosun’a yerel mahkemenin verdiği ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası, Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nce onandı.

Kepez ilçesinde 1 Aralık 2015’te Varsak Kındıra mevkisindeki ormanda, su kuyusunda çürümeye yüz tutmuş erkek cesedi bulundu. DNA testi ile cesedin, 9 Temmuz akşamı kaybolan iş takipçisi Salih Güler’e ait olduğu belirlendi. İncelemede Salih Güler’in kaybolduğu gün, Varsak yolu üzerinde kurulan perşembe pazarında Ali Tosun tarafından dövüldüğü, akşam saatlerinde de evinin önünden alınıp, götürüldüğü tespit edildi. Soruşturmayı derinleştiren polis, Salih Güler kaybolduktan birkaç gün sonra ormana bira içmeye giden Ali Tosun’un yanındaki 2 kişiyi tanık olarak dinledi.
‘OĞLU İLE CESEDİ KUYUYA ATTI’ İDDİASI
Tanıkların, Ali Tosun’un kendilerine Salih Güler’i ormana götürüp yere yatırdığını, sigara molası vere vere taşla vurduğunu anlattığını söylemesi üzerine Tosun gözaltına alındı. İncelemede ayrıca Ali Tosun’un otomobilinin bagajında Salih Güler’e ait kan izleri tespit edildi. Cinayeti ormanda işledikten sonra, cesedi kahveden çağırdığı oğlu Osman ile birlikte aracın bagajına yükleyip, Kındıra mevkisinde kör bir kuyuya attığı iddia edilen Ali Tosun tutuklandı. Cesedin taşınmasına yardım eden oğlu Osman Tosun ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Ali Tosun hakkında Salih Güler’i canavarca hisle öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak suçundan 7 yıla kadar hapis cezası istendi. Tutuksuz yargılanan oğlu Osman Tosun hakkında ise suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçundan 5 yıla kadar hapis istendi.
‘BU SÜREÇTE İSTESEM, KAÇARDIM’
Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ifade veren Ali Tosun, “Biri kız, diğeri erkek iki çocuğum anneleriyle kalıyordu. Boşandıktan sonra Karşıyaka Mahallesi’ndeki anneme ait eve taşındım. Evin elektrik aboneliği iptal edilmişti. 3 yıldır elektriksiz yaşıyordum. Kızım evlenmeye karar verince, düğünde gelen giden olur düşüncesiyle eve elektrik aboneliği almak için iş takipçiliği yapan Salih Güler’e 200 lira verdim. Parayı vermeme rağmen elektrik aboneliğimi yapmadı. Olay günü, kendisini Varsak Köprüsü yanında görünce 2 yumruk, kafa ve tekme attım. Araya pazarcılar girdi, bu kişiyi öldürüp, kuyuya atmadım. Eğer bu kişiyi öldürmüş olsaydım, kaçardım. Salih Güler kaybolduktan 5 ay sonra cesedi bulundu. Ceset bulunduktan 1 ay sonra gözaltına alındım. Bu süreçte istesem, kaçardım” dedi.
YARGITAY ‘HAKSIZ TAHRİK’ KARARINI BOZDU
Mahkeme heyeti, sanığı haksız tahrik indirimi uygulayarak ‘kasten öldürme’ suçundan 24 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan da 3 yıl olmak üzere 27 yıl hapis cezasına mahkum etti. Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçundan yargılanan Osman Tosun’a ise 2,5 yıl hapis cezası verildi. Bölge Adliye Mahkemesi’nin onayladığı kararı, Yargıtay 30 Kasım 2020’de bozdu. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanığın üzerine atılı suçu ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek’ işlediğine dikkat çekerek, sanık lehine haksız tahrik hükümlerinin uygulanamayacağını belirtti ve Ali Tosun’un yeniden yargılanmasını istedi.
İNDİRİMSİZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dosya yeniden görüldü. Duruşma savcısı da Yargıtay’ın bozma ilamına uyulması yönünde mütalaa verdi. Mahkeme, sanığı, suçun işleniş biçimi, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun işlendiği yer ve zaman, sanığın kast ve yoğunluğunu gözeterek, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, cezada hiçbir indirim de uygulamadı. Dosyanın yeniden gönderildiği Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararda isabetsizlik bulunmadığına dikkat çekerek, sanığa verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını onadı.

ARŞİV GÖRÜNTÜLERLE

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)-

=============

KARDEŞİNİN BIÇAKLADIĞI AYŞE ÖĞRETMEN, SON YOLCULUĞA UĞURLANDI

ERZİNCAN’da, kardeşi tarafından bıçaklanarak, öldürülen öğretmen Ayşegül Taşkın (36), Vali Mehmet Makas’ın da katıldığı cenaze töreni sonrası gözyaşlarıyla toprağa verildi.
Gaziantep’in Nizip ilçesinde öğretmen olarak görev yapan Ayşegül Taşkın, bir süredir psikolojik sorunlar yaşadığı belirtilen kardeşi Ali Nazım Taşkın’ı (28) hastanede tedavi görmeye ikna etmek için memleketi Erzincan’a geldi. Oturdukları dairede anne ve babası uyurken kardeşiyle tekrar konuşan Ayşegül Taşkın, bıçaklı saldırısına uğradı. Kalbinden ve vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklanan Taşkın, hayatını kaybetti. Gözaltına alınan Ali Nazım Taşkın ise dün emniyetteki ifadesinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Öğretmen Ayşegül Taşkın için bugün öğle vakti kılınan cenaze namazına ailesi ve yakınlarının yanı sıra Erzincan Valisi Mehmet Makas, AK Parti milletvekilleri Süleyman Karaman ile Burhan Çakır, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. Ayşegül Taşkın, kılınan cenaze namazının ardından Terzibaba Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Görüntü Dökümü:
———————-
-Cenaze namazı
-Tabutun cenaze aracına taşınması

Haber-Kamera: ERZİNCAN, (DHA)

=======================================

6 İKİZ KARDEŞ AYNI YERDE VATANİ GÖREVDE

TOKAT Jandarma Komutanlığı bünyesinde 6 ikiz kardeş, birlikte askerlik yapıyor. İkiz kardeşlerle bir araya gelen Vali Ozan Balcı, “Tesadüfen yaşanan bir durum. Biz de mutlu olduk” dedi.
Acemi birliklerinin ardından Tokat İl Jandarma Komutanlığı’nda usta birliklerini tamamlamak için gelenler arasında, 3’ü tek yumurta ikizi olmak üzere 6 ikiz kardeş de yer aldı. İkiz kardeşler Hasan- Hüseyin Dursun, Mehmet- Necip Kaplan, İsmail- İbrahim Köz, Gültekin- Doğukan Eker, Altan- Alper Giden ve Tahir- Mehmet Eles, tesadüfen Tokat’ta toplandı. İl Jandarma Komutanlığı’nı ziyaret eden Vali Ozan Balcı, İl Jandarma Komutanı Albay Bahri Bostancı ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, askerlerle öğle yemeğinde bir araya geldi.
Tesadüfün kendilerini mutlu ettiğini belirten Vali Ozan Balcı, “Burada Mehmetçiğimiz kahramanca vatani hizmetini yerine getiriyor. Biz de arkadaşlarımız ile beraber Tokat’ta görev yapan Mehmetçiğimiz ile bir araya gelelim, dedik. Garip bir tesadüf; 6 ikiz Mehmetçiğimiz, jandarma bünyesinde görev yapıyor. Bizler de çok mutlu olduk. Mehmetçiklerimize hayırlı görevler diliyorum” diye konuştu.
‘KOĞUŞLARIMIZ DA AYNI’
Vatani görevlerini yapan ikiz kardeşlerden Altan Gider ise “Biz doğduğumuzdan bu yana beraberiz. Hiç ayrılmadık. Komutanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Burada koğuşlarımız da aynı, çalıştığımız görev yerimiz aynı. Herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Görüntü Dökümü:
———————-
-Vali ve belediye başkanınır ziyareti
-Askerlerle yemek yemeleri
-İkiz askerlerin görüntüleri
-Vali Balcı’nın konuşması
-İkizlerden Altan Gieder’in konuşması

Haber-Kamera: Fatih YILMAZ/ TOKAT, (DHA)

=======================================

MOBİLYACILARDAN, HAMMADDE FİYATLARINDA PANKART AÇARAK İNDİRİM İSTEDİ

BURSA’nın İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren mobilya firmalarının işletme sahipleri, hammaddeye yüzde 35 oranında indirim istiyor. İnegöl Mobilyacılar Odası tarafından Mobilya Sanayi girişlerine, “Yüzde 35 gerçek indirim bekliyoruz” yazılı 20 metre uzunluğunda pankart asıldı.
Mobilya firmalarının işletme sahipleri adına açıklama yapan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “Pandemi başladığından beri 2 yıldır işlerde duraklama oldu. 6 aydır ise malzeme sorunu yaşamaktayız. 20 Aralık’tan önce dolar 20 TL üzerinden fiyat listesi hazırlandı üreticilere gönderildi. Hükümetin yaptığı operasyon sonrası dolar 12 TL seviyesine geldi. Bu hamleden sonra yüzde 35 indirim bekliyoruz. Bizim esnafımız gerçekten zor durumda. İhracata ürün satanlar, doları 18 TL’den 20 TL’den baz alarak fiyat listesi yaptı. Şuan 12 TL’den ürün satıyorlar ancak hammaddeyi 18 TL’den baz alarak ürün alıyorlar” dedi.. Ayhan, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:
“Sesimizi duyurmak için buraya pankartlar astık üyelerimizi davet ettik. Sesimizin Ankara’dan duyulmasını istiyoruz. Gerekirse Ankara’ya yürüyeceğiz. Buradan üreticilere, bayilere sesleniyorum. Lütfen stok yapmayın, depolarınızı açınb. Malları; uygun fiyatlarla üreticilere verin. Biz elimizden geldiğince bayilerle fabrikalar ile görüşüyoruz indirim istiyoruz ama yeterli indirim gelmiyor. Buradan tekrar uyarıyorum bizi kaybetmeyin, biz et ile tırnak gibiyiz. Bu kadar küçük esnafı mağdur etmeyin. Bütün hammaddelerde yeterli indirim olmadı. Sunta, kumaş, cam, kumaş, kereste, metal, nalburiye ürünlerinde yeterli indirim olmadı. Komik rakamlarda indirim var. Biz gerçekçi indirim bekliyoruz. En az yüzde 35 indirim bekliyoruz.ö

Görüntü Dökümü
————————–
-Detaylar
-Özcan Ayhan açıklama
Haber-Kamera: Yavuz YILMAZ/İNEGÖL (Bursa), (DHA)

=====================================

KAYSERİ’DE ARANAN 13’Ü HÜKÜMLÜ 15 KİŞİ YAKALANDI

KAYSERİ’de, çeşitli suçlardan haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari 13 hükümlü ile aranan 2 kişi, polis ekiplerince yakalandı.
İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliği ekipleri, ‘hırsızlık’, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından arananların yakalanmasına yönelik çalışma başlattı. Bu kapsamda 99 polisin katılımıyla 26 adrese operasyon düzenlendi. ‘Hırsızlık’ suçundan haklarında kesinleşmiş 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası bulunan H.Y., 6 yıl 4 ay hapis cezası bulunan H.A., 6 yıl 3 ay hapis cezası bulunan F.Ç., 5 yıl hapis cezası bulunan U.B., 4 yıl 2 ay hapis cezası bulunan O.K., 2 yıl 6 ay hapis cezası bulunan İ.A., 10 ay hapis cezası bulunan M.K. ile ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 3 yıl 3 ay 17 gün hapis cezası bulunan İ.Ç., ‘tehdit’ suçundan kesinleşmiş 1 yıl 6 ay hapis cezası bulunan H.U., ‘tehdit’ suçundan kesinleşmiş 1 yıl 3 ay hapis cezası bulunan A.D., ‘hakaret’ suçundan 1 ay 20 gün kesinleşmiş hapis cezası bulunan G.Ş., ‘basit yaralama’ suçundan kesinleşmiş 9 ay hapis cezası bulunan A.D. ve ‘tehdit’ suçundan kesinleşmiş 2 ay 4 gün hapis cezası bulunan D.S. ile haklarında arama kararı bulunan 2 kişi yakalandı. Firari hükümlüler, emniyetteki işlemlerinin ardından cezaevine teslim edilirken, aranan 2 kişi de adliyeye sevk edildi.

Görüntü Dökümü:
-Hükümlülerin emniyetten çıkışları
-Genel detay
Süre: 92 MB
Haber-Kamera: Öykü GENÇ/KAYSERİ,(DHA)

====================================

MUSTAFA SARIGÜL: İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MEKTUP YAZARAK TEFTİŞ GÖNDERMEZ

TÜRKİYE Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na (İBB) gönderilen teftişle ilgili, “İçişleri Bakanlığı mektup yazarak teftiş göndermez, sosyal medyadan mektup göndermez, basınla konuşarak mektup göndermez. Usulde böyle bir uygulama yokturö dedi.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül il teşkilatıyla toplantı ve birtakım ziyaretler için Sivas’a geldi. İlk olarak parti binasını ziyaret eden Sarıgül, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gündeminden doların düşmediğini söyleyen Sarıgül, “Türkiye dolarla yatıyor, dolarla kalkıyor. Gözü kulağı döviz kurlarında yaşıyor. Kur yükseliyor, panik oluyoruz, düşüyor bayram yapıyoruz ama asıl sorunlarımız yerinde duruyor. Kura müdahale etmek, ateşi çıkan hastaya aspirin vermektir. Oysa yapılması gereken ateşin neden çıktığını bulmak ve onu tedavi etmektir. Ekonominin can damarı güvendir. Güven olmazsa yatırım olmaz, güven olmazsa eline para geçen dövize koşar. Güven ortamını sağlamanın ilk şartı, ülkeyi demokrasi ve hukukun üstünlüğü içinde yönetmektir. Ekonominin ahbap çavuş ilişkisine değil, kurumlar ve kurallara dayalı olması gerekir. Liyakate önem vermek, ekonomiyi ehil ellere teslim etmek, merkez bankasının işine karışmamak şarttır” dedi.

‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MEKTUP YAZARAK TEFTİŞ GÖNDERMEZ’

İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen teftişle ilgili de konuşan Sarıgül, “Belediye başkanlarımızla ilgili son zamanlarda yapılan ‘teftiş gönderiyorum’, ‘denetleme gönderiyorum’ gibi düşünceleri asla doğru bulmayız. İçişleri Bakanlığı mektup yazarak teftiş göndermez, sosyal medyadan mektup göndermez, basınla konuşarak mektup göndermez. Usulde böyle bir uygulama yoktur. Teftiş yapılması gereken bir uygulama varsa İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri görevini yapar ama davul zurna çalarak ben teftiş gönderiyorum mantığını TDP olarak bir devlet anlayışımızla bağdaştırmayız. Bu tür uygulamaları kesinlikle doğru bulmayız. Belediye başkanlığım dönemimde her sene defalarca teftiş gördüm. Her sene Sayıştay müfettişlerimiz denetledi. Teftiş son derece önemlidir. Teftiş eğitici ve öğreticidir ama davul zurna çalarak ben teftişe geliyorum demek, siyasi bir anlayışla ve demokrasi anlayışımıza uymaz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından Sarıgül ve beraberindeki partililer, Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan ve şu an müze olarak kullanılan Atatürk ve Kongre Müzesi’ni ziyaret etti. Sarıgül, müzeyi gezerek görevlilerden bilgi aldı.

Görüntü Dökümü:
-Parti teşkilatı ziyareti
-Buradaki basın açıklaması
-Kongre Müzesi ziyaretinden görüntüler

Haber-Kamera: Hüsnü Ümit AVCI-Arife Defne ARSLAN/SİVAS, (DHA)

=================

AKTİF YAŞLI MERKEZİ’NİN SAKİNLERİ DANS PİSTİNE ÇIKTI

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Aktif Yaşlı Hizmet Merkezi, yaşlı bireyleri spor, fizik tedavi, sanat ve sosyal aktivitelerle buluşturmaya devam ediyor. Merkezin üyeleri tango, vals, foxtrot ve quick step danslarını öğrenip bir yandan eğleniyor bir yandan da yarışmaya hazırlanıyor.
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Aktif Yaşlı Hizmet Merkezinde spor, sanat ve sosyal aktiviteleri, psikolojik ve gerontolojik danışmanlık hizmeti ile yaşlı bireylere hem bedensel hem de ruhsal destek sağlanıyor.
SATRANÇ VE DANS İLE SAĞLIKLI GÜNLER
Atatürk Kültür Parkı içerisinde yer alan Aktif Yaşlı Hizmet Merkezi’nde yaşlı bireyler için İngilizce, satranç, latin ve oryantal dans, ahşap süsleme, resim ve tiyatro aktiviteleri düzenleniyor. Merkezin bu dönemdeki en çok ilgi gören kurslarının başında latin dans kursu ile satranç kursu geliyor. Müzik eşliğinde Dans Eğitmeni Gazi Umdu’nun yardımıyla çiftler hem eğleniyor hem de dans öğrenip Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun düzenleyeceği yarışmaya hazırlanıyor.
SAĞLIKLI YAŞLANMA
Dans etmenin yaşlı bireyler için bedensel koordinasyonu geliştirmek ve sağlıklı yaşlanmaya katkı sağladığını belirten Aktif Yaşlı Hizmet Merkezi Dans Eğitmeni Gazi Umdu, “Dans kursumuz iki aydır devam ediyor ve büyük ilgi görüyor. Burada uluslararası stantlarda eğitim veriyoruz. Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun düzenleyeceği Türkiye Şampiyonası’na katılmayı hedefliyoruz. Seniör kategorisinde katılacağımız yarışma için tango, vals, foxtrot, quick step ve Viyana vals danslarını çalışıyoruz. Her dansın kendi özgü temel figürleri var, onlar üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Çiftlerimiz çok istekli ve heyecanlı” diye konuştu.
DANS ETMEK BEYNİMİZİ DE ÇALIŞTIRIYOR
Eşiyle birlikte dans kursuna katılan Gülnur Çöl, “Dans etmekten büyük keyif alıyoruz. Dans ederken sadece el ve ayaklarımız değil beynimiz de çok çalışıyor. Hangi adımları atmamız, kaç adım atmamız, kollarımızın nasıl hareket etmesi gerektiği gibi bunlar beynimizi de çalıştırıyor. Vals ve tango gibi dansları, figürleri öğreniyoruz, şu an yeniyiz ama yarışma için iddialı olacağız” dedi.
GENÇLİĞİMİZE DÖNÜYORUZ
71 yaşındaki emekli Ayşe ve Nurettin Ceylan çifti de Aktif Yaşlı Hizmet Merkezi’nin dans kursuna katılanlardan. Ceylan çifti daha önce de tiyatro grubunda yer aldıklarını kaydederek, “Burada çok mutluyuz. Dans kursu ile adeta gençliğimize dönüyoruz. Bizi gençleştiriyor. Yaşadığımızı hissediyoruz. Yapılacak dans yarışmasına da iddialı şekilde hazırlanıyoruz” diye konuştu.
SATRANÇ TURNUVASINA HAZIRLIK
Aktif Yaşlı Hizmet Merkezi’nde Satranç kursu da yoğun ilgi görüyor. Satrancın yaşlılıkta zihni sağlıklı ve açık tutmaya yardımcı olduğunu belirten Gazi Umdu, “Kursa şu an 80 üyemiz devam ediyor. Yaşlı bireylerimiz çok başarılı ve istekli o yüzden satranç sporcusu olma yolunda ilerliyorlar. 30 üyemiz Türkiye Satranç Federasyonu’nun düzenleyeceği turnuvada Emektarlar Kategorisinde yarışacak” dedi.
BEYİN CİMNASTİĞİ
Ahşap boyamadan dans ve satranca kadar tüm aktivitelere katıldığını belirten ise Asuman Özgeökçen satranç kursu ile de adeta beyin cimnastiği yaptığını söyledi. Satranç oynamayı yeni öğrendiğini dile getiren Semaha Kara Teke de “Hangi yaşta olursanız olun yeni şeyler öğrenmek gerekir. Evde kapanıp kalmaktansa herkesi buraya çağırıyorum” diye konuştu.

Görüntü dökümü:
————–
– Dans eden yaşlı sakinlerinden görüntü
– Dans Eğitmeni Gazi Umdu, vals eğitimi verirken
– RÖP1: Gazi Umdu ile röportaj
– Eğitimden görüntü
– RÖP2: Eğitim alanlardan görüntü
– Satranç oynayanlar
– RÖP3: Satranç oynayanlarla röportaj
– Merkezin dışından görüntü
HABER-KAMERA: ANTALYA,(DHA)

============================

SİLOPİ’DE ‘GENÇLERLE SAHNEM SIRTIMDA’ PROJESİNDE ÖĞRENCİLER HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

ŞIRNAK’ın Silopi ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı ‘Gençlerle sahnem sırtımda’ projesi kapsamında okullara kurulan portatif sahneye çıkan gönüllü öğrenciler milli ve manevi konuları içeren çeşitli tiyatro gösterimleri yaptı.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca hayata geçirilen ‘Gençlerle sahnem sırtımda’ projesi kapsamında tiyatro eğitimi alan öğrenciler sahneye çıkarak performanslarını sergiledi. Hacı Mehmet Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonuna kurulan platform ile farklı okullara yönelik taşıma sistemi ile gerçekleştirilen tiyatro etkinliğinde Kurtuluş Savaşı, bağımlılıkla mücadele ve töre konulu gösterimler yapıldı. Milli ve manevi değerlere ağırlık verilen tiyatro gösteriminde izleyiciler hem güldü hem de duygulandı.
Tiyatroyu izleyen kız öğrenci Taybet Yıldırım, “Tiyatroyu izlerken çok gururlandık. Türk askerlerimizin hiç düşünmeden vatanı için canını feda edebileceğini ve merhametli olduklarını gördüm. Esir alınan düşman ülke askerlerini serbest bırakarak merhametli davrandıklarını gördüm. Böyle tiyatroların kendi ilçemizde çok sık gösterilmesini istiyoruzö dedi.
Proje sayesinde gördükleri eğitim ile çok güzel çalışmalar yaptıklarını anlatan tiyatro oyuncularından Harun Yıldırım ise, “Eğitimler bize çok şey kattı. Eğitimler sayesinde kendimizi denemiş oldukö diye konuştu.
‘Gençlerle Sahnem Sırtımda’ projesi hakkında bilgi veren Büyük Türkiye Vizyon 2071 Fikir Gençlik ve Diriliş Platformlarını Destekleme Derneği Başkanı Adem Çakmakçı da şunları söyledi:
“30’uncu gösterimizi yapmış bulunmaktayız. Gösterilerimizde milli ve manevi duyguları arttırmak amacıyla gösteriler yapıyoruz. Olumlu sonuçlar alıyoruz. Gençlerimizin bu tür aktivitelere ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Pandemi sonrası okullara alışma sürecini bu şekilde arttırmaya çalışıyoruz. Kurum amirlerinin bizlere verdiği desteklerden dolayı da teşekkür ediyoruz.”

Görüntü Dökümü
———–
Tiyatro salonu
Tiyatrodan kesitler
Tiyatroyu izleyen öğrenciler
Öğrenciler ile röp.
Dernek Başk. Adem Çakmakçı ile Röp.
Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet Selim YALÇIN/SİLOPİ(Şırnak),(DHA)

================

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Dans indirim İş Kur Teftiş

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız