Genç Çiftçi lere Damızlık Koyunları Dağıtıldı. Damızlık koyun

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Genç Çiftçilere Damızlık Koyunları Dağıtıldı

Genç Çiftçilere Damızlık Koyunları Dağıtıldı

Giresun’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında hibe almaya hak kazanan genç çiftçilere, ithal edilen Turcana ırkı toplam 2 bin 183 baş damızlık koyun dağıtımı yapıldı.

Konu hakkında bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Bakanlığımızca ülke genelinde uygulanmakta olan Genç Çiftçi Projesi 2017 yılı destekleri kapsamında; Giresun ilimiz genelinde 59 genç çiftçiye Romanya’dan ithal ve karadenize kıyısı olan bir coğrafyadan geldiği için daha kolay uyum sağlayabilecek Turcana ırkı toplam 2 bin 183 baş damızlık koyunun dağıtımına başlanmıştır. Hibe almaya hak kazanan her bir genç çiftçimize 35 koyun ve 2 adet koç verilmek suretiyle, kendi sürülerini oluşturma ve geçimlerini bundan sağlama imkânına kavuşacaklardır.

Bu kapsamda, Piraziz’de 6 çiftçi, Bulancak’ta 6 çiftçi, Keşap’ta 6 çiftçi, Tirebolu’da 1, Şebinkarahisar’da 6 çiftçi, Görele’de 3 çiftçi ve Doğankent’te 3 çiftçi olmak üzere toplam 31 genç çiftçiye koyunları teslim edilmiştir. Diğer ilçelerimizdeki genç çiftçilerimizin hayvanları da kısa süre içerisinde dağıtılacaktır. Giresun’da genç çiftçilere koyunculuk için verilen bu hibe desteğinin toplam parasal değeri 1 milyon 770 bin lirayı bulmaktadır.

Ayrıca İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimizde görevli veteriner hekimler tarafından, bakım-besleme ve sağlık koruma konusunda yetiştiricilere teknik ve pratik bilgiler verilmekte, gerekli aşıları yapılmaktadır” dedi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız