Damızlık Koç Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Damızlık Koç Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Damızlık Koç Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan Koyunculuk Şefi Yüksek Ziraat Mühendisi Tamer Sezenler küçükbaş hayvancılığın geleceği için büyük bir öneme sahip olan damızlık koç seçerken görünüşe aldanmayıp mutlaka yetiştirilen ırka göre seçilmesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda yetiştiricilere önemli ipuçları verdi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Taner Sezenler

Bandırma’da faaliyet gösteren ve Türkiye’de koyunculuk üzerine araştırma yapan tek enstitüsü olma özelliği taşıyan Bandırma Koyunculuk Enstitüsü, hayvan üreticilerine yüksek verimliği olan damızlık koçlar yetiştiriyor.

Yüksek verimliği olan damızlık koçların, Türkiye’nin küçükbaş hayvancılığı için büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Koyunculuk Şefi Yüksek Ziraat Mühendisi Tamer Sezenler, damızlık koç seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi.

Yıllarca koyunculuk üzerine çok önemli çalışmalar yürüten Yüksek Ziraat Mühendisi Sezenler verdiği bilgilerde şu ifadeleri kullandı. “Türkiye küçükbaş hayvancılığının en önemli problemlerinden birisi damızlık problemdir. Bunun yanında çoban ve beslenme sorunu gibi problemlerde var ancak damızlık sorunu şuanda hat safhada.

Yetiştiricilerin öncelikle yetiştirdikleri ırkla ilgili damızlık seçmeleri gerekiyor. Yani Karacabey Merinosu besleyen bir besicinin, sırf beğendim, güzel görünüyor diye bir başka ırktan, örneğin sakız ırkından bir damızlık alarak sürüsünü bozmasını istemeyiz ve bunu kendileri de istemez. Özellikle et ve kasaplık yetiştiricilik yapıyorlarsa bu yöndeki bir ırk damızlık almaları gerekiyor.

Tabi damızlık alırken Koyunculuk araştırması gibi yıllardır bu konuda kayıtlı damızlık yetiştiren ve bununla ilgili olarak bilimsel çalışmalar yapan kurumlardan almalarında fayda var.

Buradan aldıkları damızlık koçun mutlaka farkını görecekler ve kesinlikle kısırlık problemi veya koyunlarında herhangi bir boş kalma problemi yaşamayacaklar.

Sağlıklı olması ve dış görünüşü tabi ki önemlidir ama öncelikle ırkına bakacaklar. Her iri hayvanında yavrularına bu özelliği aktaracağı da söz konusu değil. Önemli olan bu koçların denemiş ve kayıtlarının olması, bununla birlikte verimliğinin bilinmesi gerekiyor. Aksi takdirde ne kadar iyi beslenip bakılmış olsa bile bu koçların iyi birer damızlık olduğu anlamına gelmez.

Damızlık olarak seçilen koçlar en fazla 2 yıl kullanılmalıdır. Aksi takdirde akrabalık artmakta ve verimlilikte gerileme görülmekte. Bununla birlikte anomali durumlar olabiliyor. Mesela kısa çeneli kuzular olabiliyor. O yüzden koçların yavrularıyla çiftleşmemesinde fayda var. İki yılda bir damızlık koçlar değiştirilmeli ve mutla yerine seçilecek koçta mutlaka aynı ırktan olmalıdır.

Bandırma Koyunculuk Araştırma Merkezi olarak değişik ırklardan 400’e yakın damızlık yetiştirerek talep eden yetiştiricilerimize verimliliği yüksek damızlık koç veriyoruz. Yıllar geçtikçe de bu sayımız artmakta.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız