Damızlık Koç Satışı 19 Nisan'da - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Damızlık Koç Satışı 19 Nisan’da

Damızlık Koç Satışı 19 Nisan’da

Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü 74 yıldır sürdürdüğü Damızlık Koç Satışını bu yıl 19 Nisan’da gerçekleştirecek. Saf ırk damızlık koç almak isteyen üreticiler satışın yapılacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Türkiye’nin koyunculuk üzerine araştırma yapan tek enstitüsü olan Bandırma Koyunculuk Enstitüsü, ülkemizde bulunan saf ırkların korunup yaygınlaştırılması için ciddi çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda yapmış olduğu çalışmalardan bir tanesi de en iyi saf damızlık ırkları belirleyerek üreticilerle buluşturuyor. Koyunculuk Enstitüsü tam 74 yıldır en iyi ırkları yetiştirerek üreticilerle buluşturmak için her yıl ihale yoluyla satış gerçekleştiriyor.

Bu yıl damızlık koç satışı 19 Nisan Çarşamba günü yapılacak. Türkiye’nin birçok yerinden gelen üreticiler en iyi damızlık koçu almak için kıyasıya bir yarışa girecekler.

Enstitüde ki damızlık koçlar ve yapılacak satış hakkında bilgi veren Küçükbaş Yetiştirme Şube Şefi Ziraat Yüksek Mühendisi Tamer Sezenler Türkiye’de 20’e yakın saf ırk olduğunu belirterek, verdiği bilgilerde şu ifadelere yer verdi. Sezenler, “Ziraat Yüksek Mühendisi Tamer Sezenler ” Yaklaşık 74 yıldır devam eden ama 95 yılından beri açık arttırma ile satılan koçların satışı yapılacak. Genellikle Karacabey merinosları satıyoruz ama bunun yanında Bandırma koyununda yaklaşık 20 baş civarında satışımız olacak. Yetiştiriciliğe devam eden koyuncularımıza kaliteli koç vermeye çalışıyoruz bu da verimi arttırmada çok yardımcı oluyor. Elimizden geldiği kadar sayıyı arttırmaya çalışıyoruz. Şu an itibariyle ihtiyacı karşılayamıyoruz. Günden güne arttırma ile ilgili çalışmalarımız var. Kalkınma Bakanlığından proje geçti sürü mevcudumuzu yaklaşık 2 katına çıkaracağız. Sadece hayvan satışı değil bu hayvanların damızlık kalitesinin de önemi var. Gen akışının sağlanması gerekiyor. ”

” Kurumumuz da genel olarak 8 ırkta genotipe sahibiz. Bizim ana sürümüz Karacabey merinosundan oluşmakta. Toplamda 151 baş hayvan satılacak. Bazı hayvanlarda ufak tefek sıkıntılar oluyor. Bunu da alıcıya söyleyeceğiz. Sanki her koç 5 milyara 6 milyara gidiyor gibi bir söylenti var bu tabi ki doğru değil. Tabi bu yetiştiriciden kaynaklanan ve koçun güzelliğine bağlı olarak değişen faktörler. İlk çıkan hayvanlar genelde en gösterişli hayvanlar oluyor. Bir de sabah özellikle fiyatlar yükseliyor. Alıcılar birbirleriyle yarışıp fiyatta arttırıma gidiyorlar. Bu birkaç hayvanda olabiliyor. Ama genel olarak ortalama fiyatların 2000-2500 lira olduğunu söyleyebiliriz. Bir miktarda artabileceğini düşünüyoruz. Çünkü bu sene kuzu fiyatları da arttı. ”

” Öncelikle ırkına dikkat etmeleri gerekiyor. Ellerinde Karacabey merinosu varsa erkek damızlık olarak onu tercih etsinler. Damızlık değerleri belli hayvanlar satıyoruz onları tercih etmeliler. Bunlar bu bölgeye alışmış hayvanlar. Damızlık olarak alınacak hayvanın geçmişini bilmek gerekiyor. Bandırma koyunu da tercih edilebilir. Erken gelişen kuzu istiyorlarsa Bandırma koyununu tercih etmelerinde fayda var. Biz hayvanlarımızın sürelerine bakıyoruz damızlık değerlerini belirliyoruz. Onlardan yeterince faydalandıktan sonra akrabalılık arttırmamak amacıyla yetiştiriciye damızlık olarak veriyoruz. 19 Nisan çarşamba günü satışımız sabah 9 itibariyle başlayacak .”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız