Milli tarım/ Çiftçilere Bilinçli Gübre Kullanımı Eğitimi verildi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çiftçilere Bilinçli Gübre Kullanımı Eğitimi

Çiftçilere Bilinçli Gübre Kullanımı Eğitimi

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ‘Milli Tarım İçin Dört İklim Yedi Bölgede Eğitim Seferberliği’ kapsamında konunun paydaşları olan İl ve ilçe teşkilatta görevli teknik personele, çiftçilere, üretici ve ithalatçılara yönelik ’Bilinçli Gübre Kullanımı’ eğitimi verildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı. “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile İl Müdürlüğümüzce ortaklaşa düzenlenen, Milli Tarım Ana Bileşenlerinden ‘Milli Tarım İçin Dört İklim Yedi Bölgede Eğitim Seferberliği’ kapsamında konunun paydaşları olan İl ve ilçe teşkilatlarımızda görevli teknik personelimize, çiftçilerimize, üretici ve ithalatçılarımıza yönelik Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanlığı’ndan Ziraat Yük. Müh. Hikmet Güleç ve Dr. Necmi Pilanalı tarafından ‘Bilinçli Gübre Kullanımı’ eğitimi verildi.

Eğitime, İl Müdürümüz Ahmet Yavuz Karaca eşlik ederek açılış konuşmasını yaptı. Karaca, eğitimin önemini vurgulayarak insan sağlığı konusuna ve çevre kirliliğinin önlenmesi açısından Bilinçli Gübrelemenin önemine değindi. Ayrıca toprak analizi yapılarak gübre kullanılması hususunda dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ahmet Ülker’de konuşma yaparak; sorunların eğitimle çözüm bulacağını, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısının korunabilmesi için gerek gübre kullanımının gerekse kimyasalların kullanımının uygun zamanda, uygun dozda ve usulüne uygun olarak verilmesi gerektiğini bu şekilde birim alandan daha fazla ve kalitede ürün alınabileceğini belirtti.

Toplantıda, ürün kalitesi ve gıda güvenliğini dikkate alacak şekilde BBM gereksinimlerinin belirlenmesi, toprak analiz sonuçlarına göre gübre tavsiyelerinin yapılması, gübrelerin uygulama zamanı gibi “Bilinçli Gübre Kullanımı”nın önemi hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Eğitimde uygulamalı olarak örnek denetimler yapılarak üzerinde durulması gereken konular hakkında bilgi verildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız