Çelik, Hortumdan etkilenen seralarda inceleme yaptı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çelik, Hortumdan etkilenen seralarda inceleme yaptı

Çelik, Hortumdan etkilenen seralarda inceleme yaptı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya’nın Demre ilçesinde önceki gün meydana gelen sağanak ve hortumdan etkilenen çiftçileri ziyaret etti.

Antalya Havalimanı’ndan helikopterle Demre ilçesine gelen Çelik’i, burada Kaymakam Murat Uz, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hasan Erdoğan, Belediye Başkanı Süleyman Topçu, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Demre Ziraat Odası Başkanı Musa Sarıca, daire amirleri ve vatandaşlar karşıladı.bakan sera

Hortumdan etkilenen çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunan Çelik, meydana gelen zararla ilgili yetkililerden bilgi alarak vatandaşların sorunlarını dinledi.

Hasar gören tarım alanlarını inceleyen Çelik, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan afetin büyük olduğunu dile getirerek, çiftçilerin büyük oranda bundan etkilendiklerini söyledi.

Hortum oluşan bölgede devlet olarak ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını ifade eden Çelik, bunun için gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü gerekse Kaymakamlık olarak hasar tespit çalışmalarının yürütüldüğünü anlattı.

Çelik, çiftçilerle görüştüklerini belirterek, “Pazar günü ağırlığı Demre ilçemizde olmak üzere Antalya’nın bazı yerlerinde 504 çiftçiyi direkt olarak ilgilendiren yoğun bir yağış ve hortum olayı neticesinde bir çok örtü altı, gerek ürünlerin gerekse yapıların tahrip olduğunu bizzat yerinde görmek için Demre’ye gelmiş bulunuyoruz. Olay yerini bizzat arsa arsa, arazi arazi yerinde görme imkanımız oldu. Bunun yanında afetin hemen ardından pazartesi günü Bakanlığımızın yetkilileri ve sigorta yetkilileri bir taraftan gerekli tespitleri yaptılar. Gerek Başbakanlığa, gerek Bakanlığımıza resmi olarak rakamları ilettiler” şeklinde konuştu.

Çelik, bir gazetecinin Hükümetin seraların modernizasyonu ile ilgili çalışmasının Demre’de afetten etkilenen çiftçiler için uygulanıp uygulanamayacağını sorması üzerine, “Bununla ilgili bir çalışma çıktı. Bu sektör, Türkiye’de yaygın hale geldi. Hükümet olarak da buna duyarlılığımızı ortaya koyduk ama mevcut imkan ile seraların modernizasyonu konusu, tekrar değerlendirilebilir” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız