Fakıbaba,“ Buzağı Ölümleriyle İlgili Çalışmaları Bizzat Takip Edeceğim”

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fakıbaba,“ Buzağı Ölümleriyle İlgili Çalışmaları Bizzat Takip Edeceğim”

Fakıbaba,“ Buzağı Ölümleriyle İlgili Çalışmaları Bizzat Takip Edeceğim”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’de yılda yaklaşık 750 bin buzağının öldüğünü belirterek, hayvan hastalıkları ve buzağı ölümleri konusunda yapılan çalışmaları bakan olarak bizzat takip edeceğini söyledi.

Buzağı ölümlerinin yüzde 15’ten yüzde 5’e düşmesi durumunda 500 bin buzağıdan kar edileceğini aktaran Bakan Fakıbaba, bunu öncelikle yüzde 5’e daha sonra ise daha da aza indirmek için çaba göstereceklerini ve bunu da başaracaklarını ifade etti.

Ardahan’da yaptığı açıklamada Fakıbaba, “Şunu söylüyorum bir hekim olarak, bir hamile annenin bakımı neyse düvenin bakımı da odur. Bir buzağının bakımı neyse yeni doğan bir çocuğun bakımı da odur.” diyen Fakıbaba, anne ve bebek ölüm oranları nasıl takipteyse, gebe düve ve buzağının takibinin de öyle takip edilmesini istedi.

“Et İthalatını En Kısa Sürede Sonlandıracağız”

Türkiye’de hayvancılığın problemlerini aşmak için alınacak tedbirlerin ciddiyetle yürütülmesi gerektiğini belirten Fakıbaba, şöyle konuştu:

“Ülkemizde buzağı ölüm oranları ortalama yüzde 15 civarındadır. Bunu öncelikle yüzde 5’e, daha sonra daha aza indirmek bizim görevimiz. Biz bunu başarırız. Vatandaş diyor ki ‘et ithalatı ne zaman duracak?’ Bu ölümleri durduğumuz zaman duracak. 2018’i hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan ediyorum. Etkili hayvan çalışmaları yaparak buzağı ölümlerini sonlandırmak için çalışacağız. Sonlanır mı, sonlanmaz ama yüzde 5’e düşürür müyüz, düşürürüz.”

Bakan Fakıbaba, Türkiye’de yılda yaklaşık 750 bin buzağının öldüğünü, yüzde 15’ten yüzde 5’e düşmesi durumunda 500 bin buzağıdan kar edileceğini bildirdi. Fakıbaba, “Biz bu 500 bin yavruyu kurtarabiliriz. O diyor ‘bizden et alın’, bu diyor ‘bizden et alın.’ Koca ülkeye yakışmıyor. Biz eğer 750 bin buzağı ölümünden 500 binini kurtaramıyorsak yazıklar olsun bize. 80 milyonun vebali var. Et ithalatını en kısa sürede sonlandıracağız. ‘Nasıl olacak?’ diye soruyorlar. Anne, bebek ölüm oranları nasıl düştüyse, buzağı ölüm oranları da düşecek.” ifadesini kullandı.

İl il gidip sorunları yerinde göreceğini ve tek tek ilgileneceğini vurgulayan Fakıbaba, buna da Ardahan’dan başlayacağını dile getirdi.

Hep beraber çok çalışacaklarını aktaran Fakıbaba, hayvan hareketlerinin takip edilmesi için önce hayvan sayısının bilinmesi gerektiğini, bu nedenle 31 Aralık’a kadar bütün hayvan sayılarının çıkarılacağını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız