Buzağı Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Yapılmalı? Buzağı Bakımının Önemi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Buzağı Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Buzağı Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Veteriner Hekimi Prof. Dr. Hazım Gökçen süt sığırcılı için çok önemli olan buzağı bakımı ve beslenmesinin nasıl yapılması gerektiği konusunda çok önemli bilgiler verdi.

Buzağıların bakım ve beslenmesi süt sığırcılığı işletmelerinde sürü idaresinin en önemli konusudur. Sağlıklı ve verimli bir sürü elde etmenin yolu sağlıklı buzağı, dana ve düve yetiştirmekten geçer. Buzağıların süt sığırcılığı işletmeleri için geleceğin teminatı olduğunu söyleyen Profesör Dr. Hazım Gökçen konu hakkında şu bilgileri verdi.

“Buzağı günümüzde sütten çok kar edemeyen üreticilerin çok önemli bir gelir kaynağıdır. Buzağı bakımı için yapılması gereken ilk şey, henüz bağışıklık sistemi gelişmemiş yeni doğmuş buzağının hayata tutunmasını sağlamaktır. Bunun içinde buzağıların göbek bakımının yapılması, anne sütünün içirilmesi, isale karşı serum uygulanması ve anneden ayrı birey kulübeye konması çok önemlidir.

İlk 15 gün içerisinde hayatta kalabilen bir dişi buzağının, daha sonra bakımına ve beslenmesine gösterilecek özenin, onun düve olduğunda süt ve döl verimi üzerine büyük etkisi vardır.

Buzağıların annelerinden ayrıldıktan sonra konuldukları kulübeleri kuru ve temiz olmalıdır.

Buzağılara süt içirmek için kullanılan biberon ve kova temiz ve mikropsuz olmalıdır.

Kulübeler buzağıların hava akımına maruz kalmayacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Çevre ısısı 10 derecenin altına düştüğünde, buzağılara battaniye örtülerek korunmalıdır.

Ayrıca çevreden gelebilecek mikroplara karşı biyogüvenlik önlemlerin alınması gerekiyor.

Buzağılık dönemi doğumdan 6’ncı aya kadar olan dönemdir. Bakım açısından bu süreyi 0-2 ve 2-6 ay olarak ikiye ayırmalıyız. 0-2 aylarda buzağının hayata tutunabilmesi, normal büyümesini sürdürmesi ve Rumen gelişimini tamamlaması için büyük önem taşır.

Bu dönemde 3 günlük anne sütünün içirilmesine takiben, buzağıya biberon veya kovayla tam yağlı anne sütü verilmelidir. Buzağılara normal canlı ağırlıklarının yüzde 10’nu civarında normal anne sütü içirilebilir.

Ayrıca 0-2 aylık dönemde ki buzağılara 5 günlükten itibaren buzağı başlangıç yemi yedirilmelidir. Başlangıç yeminin yüzde 10’u civarında da kaba yem yedirilebilir. Bu dönemde buzağılara temiz ve bol su içirilmelidir. Buzağılar 2 aydan itibaren sütten kesilebilir.

2-6 aylık dönemde Rumen gelişi tamamlandığı için sütten kesilmiş buzağılara yiyebilecekleri kadar buzağı büyütme yemi verilebilir.

Ayrıca buzağılara 1’nci aydan itibaren kalitesiz kaba yem, 3’ncü aydan itibaren kaliteli kuru çayır otu ve silaj bol miktarda yedirilmelidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız