Brezilya'dan Türkiye'ye sağlıksız şekilde getirildiği iddia edilen hayvan ithaline tepki

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Brezilya’dan Türkiye’ye sağlıksız şekilde getirildiği iddia edilen hayvan ithaline tepki

Brezilya’dan Türkiye’ye sağlıksız şekilde getirildiği iddia edilen hayvan ithaline tepki

Başkent’te Bağımsız Hayvan Hakları Aktivistleri, Brezilya’dan Türkiye’ye ithal edilen büyükbaş hayvanların kötü koşullarda ülkeye getirildiğini iddia ederek, Brezilya Büyükelçiliği önünde bu duruma tepki gösterdi.

Bağımsız Hayvan Hakları Aktivistlerinden oluşan 20 kişilik grup, Çankaya Gaziosmanpaşa’da bulunan Brezilya Büyükelçiliği önünde toplanarak, Brezilya’dan Türkiye’ye ithal edilen hayvanlar için tepki gösterdi. Brezilya’dan getirilen büyükbaş hayvanların sağlıksız ve kötü koşullardan geçtiğini öne süren grup, ellerinde ‘İşkence ve ölüm yolculuğunu derhal durdurun’, ‘Vahşet gemisine dur de’ yazılı dövizler taşıdı. Burada grup adına konuşan Buse Üçer, Brezilya’dan yola çıkan 27 bin ineğin dışkıları içinde Türkiye’ye taşındığını iddia etti.

“İneklerin bir kısmı yolda ölmektedir”

İneklerin sesine ses olmak için burada toplandıklarını belirten Üçer, “Brezilya’dan ölüm yolculuğuna çıkan 27 bin inek biz insanlar gibi hissedebilen, özgürlüklerini arayan canlılardır. İneklere limanda bekletildikleri sürece daha fazla dışkılamaması için su ve yem verilmemiştir. Kıtalar arası bu yolculukta sağlıksız bir ortamda bulunan ineklerin bir kısmı yolda ölmektedir. Ölen inekler öğütme makinelerinden geçirilerek okyanusa bırakılmaktadır. Bu etik, vicdani hiçbir anlayışa sığmaz” dedi.

Buse Üçer konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Mersin Limanı’na 21 Şubat günü yanaşacak olan zulüm gemisi Nada’ya aracı olan ve zulüm tacirliğini yapan kişilere sesleniyoruz. Vazgeçin! Biz hayvan özgürlüğünü savunanlar olarak asla bu işin peşini bırakmayacağımızı buradan ilan ediyoruz. Hayvanlar mal, köle veya makine değildir.”

Açıklamanın ardından grup polis ekipleri tarafından büyükelçilik önünden uzaklaştırıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız