Boz Irk Yayılma Alanı: Trakya, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Anadolu Verim

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Boz Irk

Boz Irk

Boz Irk Yayılma Alanı: Trakya, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Anadolu

Verim Yönü: Kombine, et ve süt

Genel Tanımı: Vücut sağlam yapılıdır. Sağrının kuyruk sokumuna yakın kısmı oldukça dardır, bu nedenle üstten bakıldığında üçgen şeklinde görünür. Erkeklerde vücut önden arkaya doğru daralır. Sağrı cidagoya göre daha yüksektir. Kıl rengi açık gümüşiden koyu kül rengine kadar değişir. Boğaların göz etrafında gözlük gibi koyu bir halka mevcuttur. Mermenin etrafı ise siyah bir halka ile çevrilidir. Kulakların içi siyah kıllarla kaplıdır. İnekler boğalara göre daha açık renkli olurlar. Genellikle boyun, döş, göğüs, omuzların alt kısımları ve bacaklar vücudun diğer yerlerine göre daha koyudur. Deri rengi koyu gri, tırnaklar ise siyahtır. Anüs bölgesinin siyah renkte olması ırkın saflığı konusundaki işaretlerden biri olarak kabul edilir. Buzağılar açık kahverengi doğar, büyüdükçe renk griye dönüşür. Erkek ve dişiler boynuzludur. Boynuzlar hilal şeklinde, yapısı dairesel kesitli ve boğumsuzdur.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler: Ani yem değişikliklerine dayanıklıdır. Düşük kalitedeki yemleri değerlendirebilecek sindirim sistemine sahiptir. Her türlü olumsuz doğa şartlarına, yetersiz beslenmeye ve hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Hastalandığı takdirde çok hızlı iyileşir. Güçlü ve sert tırnaklara sahiptir. Hırçın ve saldırgan mizaçlı olup, yavrusunu ve bulunduğu sürüyü koruma içgüdüsü oldukça gelişmiştir. Buzağısını görmeyince sütünü vermez.

Yetiştirme Koşulları: Irkın doğal yaşam alanları genelde dağlık bölgelerdeki orman içleri ve engebeli arazilerdir. Bu tür alanlarda insan müdahalesi olmadan yaşama, beslenme ve üreme yeteneğine sahiptir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Bu ırktan almak istiyorum ARTVİN deyim proje ye girmeyi istiyorum şartları neler bu civara proje veriliyor mu yardımcı olursanız sevinirim,

    • BU KONU HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BANDIRMA KOYUNCULUK ENSTİTÜSÜNÜ ARAMANIZ LAZIM…İLETİŞİM BİLGİLERİNİ İNTERNETTEN BULABİLİRSİNİZ…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız