Besiciyi Öldürme Yöntemleri !.. - Et Tavuk Piyasası

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Uz. Veteriner. Oğuz Şenol
Uz. Veteriner. Oğuz Şenol
ogsenol@gmail.com
Besiciyi Öldürme Yöntemleri !..
 • 0
 • 25 Mayıs 2019 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

          Bugün ünlü yazar Ahmet Ümit gibi takılmak geldi içimden. Bilirsiniz yazarımız genellikle cinayet romanları yazar ama, o dönemin tüm ayrıntılarını da anlatarak okura engin bir bilgi birikimi sunar…

Şimdi şöyle yapalım !..

Besicilerin nasıl öldürüleceğini bizde ayrıntıları ile inceleyelim

Besicileri nasıl öldürebiliriz?

Öncelikle üretim maliyetlerini yükseltiriz. Besicinin elindeki hayvanı çok pahalıya mal etmesini sağlarız. Dünyanın en pahalı mazotunu, dünyanın en pahalı gübresini, dünyanın en pahalı ilacını, dünyanın en pahalı yemini kullanan besiciler, eti pahalı satmak zorunda kalır. Yine de “Kar edemiyoruz “ diye feryat figan eder. Gerçekten zarardadırlar ve haklıdırlar…

Hal böyle olunca bu kez tüketici kesiminden çığlıklar yükselmeye başlar ; “Evimize et girmiyor, tencere kaynamıyor, çocuklarımız ete hasret…” Tüketici de son derece haklıdır.

İşte bu aşamada devreye “En kahraman Tarım Bakanlarımız” girerler ve Besiciyi öldürme, ithalat lobisini “abad etme” seneryoları devreye sokulur. Yurt dışından besilik dana getirilmeye başlanır, o da yetmez ardından karkas et getirilir.

İktidardan bir allahın kuluda çıkıp “Yahu besicinin üretim maliyetlerini düşürelim, üreticiye ucuz mazot, gübre, ilaç, yem sağlayalım. Hem bizim üreticimiz kazansın, hemde halkımız ucuz et yesin ,hemde dövizimiz ülkemizde kalsın” demez…

“Bu çıkmazdan kurtulmanın tek yolu üretimi artırmaktır, ithalat değil” demezler…

Çünkü bu ithalatta çok büyük rant vardır, çünkü ithalat lobisi böyle ister !..

Şimdi besicilerin nasıl bir çaresizlik içinde olduklarını size rakamlarla sunmak istiyorum. Umarım bu çileli insanların hala ayakta durabilmek için nasıl direndiklerini, nasıl yok olmak üzere olduklarını anlatabilirim.

Üretici 2018 yılının Mayıs ayında danasının kg. karkas fiatını 30 TL’den kestiriyordu. Tam 1 yıl sonra 2019 yılının Mayıs ayında 31 TL’den kestiriyor.

Aynı besicinin girdilerinde ise geçen yılın mayıs ayından bu yılın mayıs ayına ortalama % 60 artış var.

2018 Mayıs’ında 1 çuval besi yemini 55-60 TL’ye alan besici, günümüzde 90 TL’ye alabiliyor. Aynı şekilde gübre, ilaç ve mazot fiyatlarında da çok yüksek artışlar oldu .

Şimdi siz olunda, ayakta durun…Yazık değil mi bu ülkenin üreticisine…

Besiciyi öldürdük …

Tabiki sorun sadece besiciler değil, Süt üreticileri, kuzu besicileri, ekip biçen üreticilerimiz de var. Onları nasıl öldüreceğimizi de bir sonraki yazıda anlatırız.

Sağolsun Tarım Bakanımız, son demecinde “Tanzanya’ya tarım ve hayvancılık konusundaki birikimlerimizi aktaracağız” demiş…

Benden uyarması “Aman dikkat !..Sayın Bakanımız Türkiye Tarım ve hayvancılığını düzeltti, şimdi Tanzanya’lıları düzeltmeye gidiyor…”

OĞUZ ŞENOL

Uzman Veteriner Hekim

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM