Bayraktar, “Gerekli Önlem Alınmazsa Ahırlarda Hayvan Kalmayacak” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bayraktar, “Gerekli Önlem Alınmazsa Ahırlarda Hayvan Kalmayacak”

Bayraktar, “Gerekli Önlem Alınmazsa Ahırlarda Hayvan Kalmayacak”

Bayraktar, Konya’da basın toplantısı düzenledi ve gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde süt fiyatlarının 50 kuruşa kadar düşeceğini ve ahırlarda hayvan kalmayacağını belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar düzenlediği basın toplantısında, Nisan ve Mayıs aylarıyla hayvanların doğum yapmalarının ardından süt üretiminde yüzde 20 civarında bir artış beklediklerini bildirerek, “Gerekli önlemleri almazsak süt fiyatları 50 kuruşa kadar düşer ve ahırlarda hayvan kalmaz. 2008’lerde yaşadığımız krizlerin beterini yaşarız.”dedi.

Bayraktar,“Süt kampanyasına çok önem veriyoruz. Bu kampanya sadece Ziraat Odalarımızla sınırlı kalmamalı, tüm paydaşlarımız, sivil toplum örgütleri de süt kampanyası başlatmalıdır”

-“Halkımızdan, zor günlerinde çiftçinin yanında yer almasını bekliyoruz. Daha fazla süt ve süt ürünleri tüketmeleri, hem üreticimizi destekleyecek hem hayvancılığı ayakta tutacak hem de tüketici olarak eti de pahalı yemek zorunda kalmayacaklar” Ulusal Süt Konseyi, deklare ettiği fiyatın arkasında duramamıştır. Üreticilerin hak ve menfaatlerini koruyamamıştır. Süt fiyatlarının düşmesine seyirci kalmıştır. Böyle bir kurumda bizim bulunmamızın da bir anlamı yoktur. Desteklere rağmen, 1 lira 15 kuruşluk fiyatın arkasında durmayan sanayiciye, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız verdiği desteklerin hesabını sormalıdır.

Halen 1 milyon 150 bin ton dolaylarında olan kırmızı et üretimimizi, 1,5 milyon tona çıkarmamız gerekiyor. İthalatı önlediğimizde, üreticimize gerekli destekleri, besi işletmesi yatırımı için yeterli desteği verdiğimizde 1,5 milyon tonluk üretimi kısa zamanda sağlarız. Konya Ovası Projesi bir an önce bitirilmeli, Konya topraklarının susuzluğu dindirilmelidir. Konya’nın suya kavuşturulması sadece Konya’yı, sadece İç Anadolu Bölgesi’ni değil, bütün Türkiye’yi tarım cennetine çevirir. Patates üreticisi rahatlatacak tedbirler konusunda çalışmalar sürüyor. Hükümetimizin bu tedbirleri acil olarak almasını bekliyoruz. Toplulaştırma çalışmaları hızla tamamlanmalı verimli işletme büyüklüklerine ulaşılmalıdır. Biz ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için tarım sektörünü bir fırsat olarak düşünüyoruz. Ancak bunu fırsata çevirmek de ıskalamak da bizim elimizde”.şeklinde konuştu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız