Başbakan Davutoğlu, “Tarım Sektörü İhmal Edilemez” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Başbakan Davutoğlu, “Tarım Sektörü İhmal Edilemez”

Başbakan Davutoğlu, “Tarım Sektörü İhmal Edilemez”

Konya Ticaret Borsası’nda düzenlenen Borsa İstanbul-Borsa Konya İşbirliği İmza ve Gong törenine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu burada yaptığı konuşmada tarım sektörünün önemine değinerek, tarım sektörünün ihmal edilemeyeceğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bu yılın ilk yarısında, en geç 3-4 ay içinde gerekli yasal düzenlemeler yapılacak ve ürün ihtisas borsaları devreye girecek” dedi.

Davutoğlu, Konya Ticaret Borsası’nda düzenlenen Borsa İstanbul-Borsa Konya İşbirliği İmza ve Gong törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Dünyada ekonomik bakımdan etkili olmak isteyen ülkelerin, yerel ve ulusal piyasaları birbirine entegre etmek durumunda olduğunu belirten Davutoğlu, şehir ekonomilerini ulusal ekonomiye, ulusal ekonomiyi uluslararası ekonomiye entegre edememiş ülkelerin büyük atılımlar yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

Bugün Konya Borsa ile Borsa İstanbul arasındaki anlaşmanın da tarihi bir adım olduğunu dile getiren Başbakan Davutoğlu, “Çünkü Borsa İstanbul, Londra piyasasına, Londra Borsası’na nasıl doğrudan irtibatlı. Böylece Konya İstanbul, Londra ve Konya İstanbul New York birbirine entegre hale geliyor. Birbirinden izole edilmiş piyasalarla yerel alanın ulusal alana dönüşemediği, ulusal alan üzerinden uluslararası piyasalara dönüşemediği bir ekonomiyi sürdürebilmek mümkün değil” diye konuştu.

Tarım sektörünün önemine işaret eden Davutoğlu, “Çünkü tarım sektörü stratejik sektör. Her sektörü ihmal edebilirsiniz, etmemek gerekir ama etseniz nihayet varoluşsal bir sonuç doğurmayabilir ama tarım sektörü ihmal edilemez, ikincil bir alan gibi görülemez. Tarım sektörümüzün de kalbi Konya” dedi.

Davutoğlu, tarım sektörünün güçlü kılınması için de finansal piyasalarla ilişkisinin doğrudan kurulması gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Eğer finansal piyasalarla ilişki kurulamazsa, uluslararası piyasalara açılmak mümkün olmaz. Bir anda ürettiğiniz büyük tarımsal potansiyeli gerçek anlamda katma değere dönüştürecek araçlardan yoksun oluruz. Mutlaka finansal araçlar kullanılmak durumunda, dünya ekonomisiyle entegre edilmek durumunda. Bugün attığımız adım da tarihi adımdır.”

davutoğlu2

Ürün ihtisas borsaları kurulacak

Konuşmasında, iki müjde vereceğini de söyleyen Davutoğlu, “Gümrük ve Ticaret Bakanımıza talimat verdim, ürün ihtisası borsası en kısa sürede kurulacak” ifadesini kullandı.

“Eskiler böyle en kısa sürede dediği zaman bu bir yıl mı 4 yıl mı bilinemezdi ama şimdi biz haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık, bir yıllık programlarla söz veriyoruz, senet gibi, buradaki işlemlerdeki senetler gibi” diyen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ile dün birlikteydik, Cerattepe toplantısında. Gece gelemedi, buraya şimdi sabah geldi. Gece 02.30’a kadar Meclis’in çalıştığını söyledi. Biz çalıştık mı böyle çalışırız. Geceyi gündüze katar çalışırız. Şimdi dolayısıyla buradan ifade ediyorum, en kısa zamanda demek bizim için, iki yıl, üç yıl gibi önü açık değil inşallah bu yılın ilk yarısında, en geç 3-4 ay içinde, bu yılın ilk yarısını geçmeyecek surette gerekli yasal düzenlemeler yapılacak ve ürün ihtisas borsaları devreye girecek.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ikinci müjdenin de lisanslı depoculuk bağlamında olduğunu aktararak, “Lisanslı depoculukla ilgili yaptığımız yasal düzenleme sonrasında şimdi bir adım ötesine geçeceğiz ve TMO fiili depoculuk yapan bir kurum niteliğinden çıkacak, devlet fiili depoculuk yapmaktan daha çok regülatör rolüne düzenleyici rolüne geçecek. Ama Merkez Bankası’nın piyasalardaki rolü gibi sadece piyasalardaki fiyat oynaklıklarını kontrol altına tutacak şekilde işlemde bulunacak, onun dışında depoculuğu, fiili depoculuğu özel sektöre devredeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız