Yumurtada Yeni Barkotlama Fiyatları Etkiler Mi? - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yumurtada Yeni Barkotlama Fiyatları Etkiler Mi?

Yumurtada Yeni Barkotlama Fiyatları Etkiler Mi?

Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, yumurtada başlatılan yeni barkotlama siteminin tüketicileri bilgilendirmek için yerinde bir uygulama olduğunu belirterek, bu uygulamanın yumurta fiyatlarını olumlu veya olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

Tüketicinin aldığı yumurta hakkında daha çok bilgi sahibi olabileceğini ifade eden Kula, daha önce TR, il plaka kodu ve kümes işletme numarasının kodlandığı yumurtalara ek olarak üretim şekline göre 0,1,2,3 şeklinde farklı numaranın daha eklendiğini aktardı.

Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Kula Konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Bu uygulamanın yumurta fiyatlarına olumlu ya da olumsuz bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Daha önceki kodlamalar tek tipti. Başında TR ve işletmelerin kümes numaraları yazıyordu. Yeni tebliğe göre ise, TR ve işletme numaralarının önüne organik yetiştiricilik için 0, serbest dolaşan tavuk yumurtaları için 1, kümeste kafessiz yani özgür tavuk yerine 2 ve kafes yumurta tavuğu için ise 3 numara kodu basılacak.

Bu ne anlama geliyor? Yeni uygulamayla birlikte TR’nin önünde ki numaradan tüketiciler hangi tür yumurta tükettiğini ya da nasıl yumurta alması gerektiğine rahatça karar verebilecek. Zaten tüketicilerin yumurtanın üzerinde barkotsuz ve bilmedikleri yumurtaları almaları doru değil ve çeşitli suiistimallere ve olumsuzluklara sebep olabilir. Bu uygulamanın zamanla etkisini tepkisini göreceğiz ama ben uygulamanın yararlı olacağı kanaatindeyim.

Sokaklarda organik ve köy yumurtası adıyla satılan yumurtaların çoğu taklit ve tağşiştir. Kayıt dışı işletmelerin belli sayıya kadar muaf oluşu da yanlış bir durum ve haksız rekabetin oluşmasına sebep oluyor.

Bizden kahverengi yumurtası alanlar sonra bu yumurtaları köy yumurtası diye satıyor. Bizden 0,300 Krş alıyor ve bu yumurtayı iki katından fazlasına satıyor. Tüketicilerde bu şekilde kandırılmış oluyor. O yüzden tüketicinin taklit ve tağşiş olabilecek barkotsuz yumurtaları sağlıkları için tüketmemesi gerekiyor.

Daha öncede belirttiğim gibi bu uygulamanın işletmelere herhangi bir maliyeti olmadığı için, yumurta fiyatlarını olumlu veya olumsuz bir şekilde etkileyeceğini düşünmüyorum. Sadece tüketiciyi bilgilendirmek için yapılan bir uygulamadır.” Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız