“Balıkesir’de süt üreticileri firmaların inisiyatifine terkedilmiş durumda.” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Balıkesir’de süt üreticileri firmaların inisiyatifine terkedilmiş durumda.”

“Balıkesir’de süt üreticileri firmaların inisiyatifine terkedilmiş durumda.”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın süt üreticilerinin sorunlarını TBMM’de gündeme getirdi. Bigadiç’ten arayan süt üreticilerinin sorunlarını dinledikten sonra konunun takipçisi olacağı sözünü veren Akın, ilk olarak konuyu TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada dile getirdi.

süt1

Bigadiç ve civarındaki süt üreticileri bir sözleşmeye bağlı olmadan ürettikleri sütleri firmalara teslim ettiklerini, ancak paralarını alamadıklarını iletmişler ve Ahmet Akın’dan bu konuyu gündeme getirmesini istemişlerdi. Akın, TBMM Genel kurulunda yaptığı konuşmada “İki gündür Bigadiç ilçemizden süt üreticisi kooperatif başkanları arıyorlar. Bir yıldan bu yana firmalar sütlerini sözleşmesiz alıyorlarmış. Süt üreticileri verdikleri sütlerin paralarını 5-6 aydır alamıyorlarmış. Üreticilerimiz, bu nedenle çok zor durumda olduklarını, batmak üzere olduklarını, yem alamadıklarını, borçlarını ödeyemediklerini belirtiyorlar.

Hayvancılığın ve süt üreticiliğinin yaygın olarak yapıldığı Balıkesir’de süt üreticileri firmaların inisiyatifine terkedilmiş durumda. Zaten düşük olan süt fiyatlarından dolayı zararda olan üreticilerimiz şimdi de ürünlerinin bedellerini alamıyorlar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını buradan göreve çağırıyorum. Düzgün işleyen bir süt piyasası kurulmak zorundadır. Üreticilerimiz 1 lira 15 kuruş olarak belirlenen fiyatın altında süt satmak zorunda kalıyorlar. Bütün girdileri pahalıya alıp kullanan üreticilerimiz zararına süt satmak zorunda kalıyorlar” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız