Balıkesir Büyükşehir Belediyesine Ana Arı Yetiştirme İzni

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Balıkesir Büyükşehir Belediyesine Ana Arı Yetiştirme İzni

Balıkesir Büyükşehir Belediyesine Ana Arı Yetiştirme İzni

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ana Arı ve Arıcılık kapsamında Ana Arı Üretim İznine sahip ilk ve tek Büyükşehir Belediyesi olarak bir ilke daha imza attı. 29 Aralık 2017 tarihinde T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan işletme denetlemelerinde, Ana Arı Yetiştiriciliği Talimatnamesi’nde belirtilen üretim kriterlerine sahip olduğu tespit edilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan tesis Ana Arı Üretim İzni Belgesini almaya hak kazandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak kırsal kesimde yaşayan üreticilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, ek gelir sağlaması amacıyla 2017 yılı yatırım programı kapsamında Karesi İlçesi sınırları içerisinde 50 dekar alanda Ana Arı ve Arı Ürünleri Üretim Tesisinin inşaatı tamamlanmış olup, faaliyetlerine başlamıştı. Bu proje ile Balıkesir’de arıcılığın geliştirilmesi amaçlanmış olup, ilk aşamada ana arı üretimi planlandı. Bölgeye uyumlu üretilecek olan ana arılar çiftçilerin kullanımına sunulacak ve kovan verimliliği maksimal düzeye taşıyacak olmakla birlikte bal, polen ve üretilecek olan arı ürünlerinin miktarlarında da artış oluşturacak ve haliyle de çiftçimize daha fazla katma değer sağlaması planlanıyor.

Tesis 250 adet Langstroth Karma Katlı Plastik Arı Kovanı ve bin adet Ana Arı Yetiştirme Kovanı ile yıllık ortalama 3 bin adet ana arı üretimi yapmayı planlanmaktadır. Kurulmuş olan tesisde bal, polen, arı zehri, arı sütü, propolis gibi arı ürünleri üretimi de yapılacaktır. Tesiste modern arıcılığa esas her türlü çalışma gerçekleştirilecek olup tesis aynı anda AR-GE çalışmaları için de bir merkez olma özelliğini taşıyacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız