Balıkçılık gemisini avcılıktan çıkaranlara yapılacak destek için müracaatlar başladı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Balıkçılık gemisini avcılıktan çıkaranlara yapılacak destek için müracaatlar başladı

Balıkçılık gemisini avcılıktan çıkaranlara yapılacak destek için müracaatlar başladı

Balıkçı Gemisini Avcılıktan Çıkaranlara Yapılacak Destekleme Tebliği bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Desteklemeden yararlanmak isteyen balıkçılar için müracaatlar bugün itibariyle başladı.

Balıkçıların bu destekten faydalanmalarını, balık stoklarının korunması bakımından önemli olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. Bakan Fakıbaba,”Balıkçılık stoklarının korunması, av baskısının azaltılması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için on metre ve üzerindeki balıkçı gemisini kendi isteği ile avcılıktan çıkaran gemi sahiplerine yapılacak desteklemeye ilişkin iş ve işlemlerle ilgili usul ve esasları düzenleyen “Balıkçı Gemisini Avcılıktan Çıkaranlara Yapılacak Destekleme Tebliği” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ülkemizde, 1970’li yıllardan itibaren balıkçı gemilerinin hem sayısında hem de teknolojik gelişmeye bağlı olarak av gücünde önemli artışlar oldu. Ancak av gücü ve gemi sayısındaki bu artışa karşılık, denizlerdeki su ürünleri varlığı miktarında bir değişim yaşanmamıştır.

Balıkçı gemisi sayısının azaltılmasını; balıkçılık stoklarının korunması, oransal olarak balıkçıların ekonomik kazancının korunabilirliği ve kaynakların sürdürülebilirliği bakımından önemli görüyoruz. Bunu sağlamak amacıyla 2012 yılından bu yana balıkçı filosundan gönüllülük esasına göre balıkçı gemisini avcılıktan çekenlere gemi boyuna göre destekleme uygulaması yapıyoruz.

Bu kapsamda; 2012-2017 yıllarında 10 metre ve üzeri boylarda toplam 1.225 balıkçı gemisi filodan çıkarıldı. Bunun karşılığında balıkçılarımıza 161,1 milyon TL destek ödemesi yaptık.

Bugün yayınlanan Tebliğle, söz konusu destek uygulamamız devam edecek.

Buna göre gemi boyu; 10-20 metre arası olanlara metre başına 10 bin TL, 21-30 metre arası olanlara metre başına 15 bin TL, 31-34 metre arası olanlara metre başına 20 bin TL, 35-38 metre arası olanlara metre başına 30 bin TL, 39-45 metre arası olanlara metre başına 40 bin TL, 46 metre ve üzeri olanlara metre başına 45 bin TL destek verilecek.

Desteklemeden yararlanmak isteyen balıkçılarımız için müracaatlar bugün itibariyle başladı.

Balıkçılarımızın bu destekten faydalanmalarını, balık stoklarımızın korunması bakımından önemli görüyorum.”Şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız