Ucuz et fiyatlarına protesto, CHP Milletvekili Bakana Tezek Gönderdi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP Milletvekili Bakana Tezek Gönderdi

CHP Milletvekili Bakana Tezek Gönderdi

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık mecliste yaptığı basın açıklamasında ucuz et uygulamasının üreticileri zora soktuğunu üreticinin elinde sadece gübrenin kaldığını belirterek, yanında getirdiği tezeği Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanına gönderdi.

Dışarıdan ithal edilen ve 2 market zinciri tarafından bütün Türkiye’de satışına başlanan ucuz ete tepkiler devam ediyor. Dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlo’nun grup toplantısında yapmış olduğu eleştirilerden sonra bugünde CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık bir açıklama yaparak ucuz et satışının üreticileri zora soktuğunu söyleyerek başlatılan uygulamayı eleştirdi.

Yanında getirdiği ve konuşması boyunca kürsüde tuttuğu tezeği de bakana göndereceğini ifade eden CHP Kayseri Milletvekili Arık konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Önümde görmüş olduğunuz maket 8 aylık bir dana. 8 aylık dananın fiyatını 6 liradan alıyor besici. 10 ay besleme durumundu. Bu dana ne yiyecek peki. Fenni yem yiyemeyecek çünkü fiyatı bin ila bin 100 arasında değişiyor. Bu ezme arpa. Fiyatı 950- bin lira arasında değişiyor.

Bu ise AKP iktidarında ithal ürünleri arasında giren saman. Bölgelere göre değişiyor fiyatı. Bu da kepek. Bunun tonu ise 700-800 lira arasında değişiyor. Yonca da 800 lira. Mısır sılajının fiyatı 180-200 arasında değişiyor. Besiciler bunları kullanıyor. 10 ay besledi. Sayın bakanın açıklamasına göre 25 liradan satış yapacağım diyor eti. Buna göre 10 ay sona 10 bin lira oluyor fiyatı bu dananın.

Besici satıyor 10 bin liraya zaten. Besicinin karı ne diyeceksiniz. Bir de su elektrik çoban fiyatı bunları katmadık. Bunları da katarsak besiciler zarara giriyor. Besicilerin karı özür dilerek gösteriyorum danadan çıkan bir avuç gübre. Maalesef bir avuçluk gübre. Şimdi sayın tarım bakana iletmek istiyorum. Kıymetli olan gübreyi, sarayın bahçesine götürüp götürüp oradaki çiçeklere koyabilir, evinde yakabilir, bahçesindeki çiçeklere götürebilir.

Tek karı bu gübre. Ucuz et yedirteceğiz iddiasıyla yandaş firmalara et pazarlamak yerine asgari ücreti artırarak emekli, çalışanlara daha fazla ücret ödeyerek çifti tüketiciye faydanız olsun. Besiciler teşekkür eder mi onu bilemem ama Sırp kasaplarında teşekkür edeceğine eminim. Türk tarımının geldiği nokta bu durumda. Bunu tezek olarak kullanırlar köylerde. ”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız