Bakan Karaismailoğlu: Ayvalık'a modern balıkçı barınakları yapılacak - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Karaismailoğlu: Ayvalık’a modern balıkçı barınakları yapılacak

Bakan Karaismailoğlu: Ayvalık’a modern balıkçı barınakları yapılacak

Fatih Emrah ERDOĞAN Hüsnü EVREN Kadri KAYA/BALIKESİR, ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 21 Mayıs’ta Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, fırtınada hasar gören teknelerin sahiplerini ziyaret etti. Karaismailoğlu, “Ayvalık’a yakışır modern balıkçı barınakları, gezi teknelerinin modern şartlarda bağlanmaları ve onların faaliyetini sağlamak için önemli çalışmaların projelerini başlattık” dedi.
Balıkesir’e ziyaret ve incelemeler için gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Ayvalık’ta 21 Mayıs’taki fırtınada hasar gören teknelerin sahipleriyle görüştü. Balıkçıların sorunlarını dinleyen Bakan Karaismailoğlu, Ayvalık’a kalıcı ve modern balıkçı barınağı yapımının planlanması için geldiklerini söyledi. Taleplerinin karşılanmasından mutlu olduklarını söyleyen tekne sahipleri ise fırtınanın ardından yapılan yardımlar için teşekkür etti. Bölgede incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, projeler hakkında da bilgi aldı.
‘PROJELERİ BAŞLATTIK’
Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapan Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, Balıkesir’de devam eden ve planlanan projeleri hakkında istişarede bulunup, şantiye ziyaretleri gerçekleştireceklerini söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Şu anda Ayvalık’tayız. Cuma günü Ayvalık önemli bir afet yaşadı. Yoğun fırtına nedeniyle burada hem balıkçı teknelerimiz hem gezi teknelerimiz olsun, deniz yapılarında çok önemli sıkıntılar yaşandı. Devlet olarak ilk günden itibaren Ayvalık gündemimizde. İnşallah bu afeti en az hasarla ve eski hasarları unutturarak çözmek için büyük bir çaba sarf ediyoruz. İlk günlerde, can suyu olarak önemli bir miktarda yardım yapıldı. Bu yardımlar devam edecek, hem balıkçı tekneleri hem gezi teknemiz açısından. Tabi önce Altınova’daki balıkçı kardeşlerimizle birlikte olduk. Şimdi de Ayvalık merkezdeyiz. Ayvalık’a yakışır modern balıkçı barınakları, gezi teknelerinin modern şartlarda bağlanmaları ve onların faaliyetini sağlamak için önemli çalışmaların projelerini başlattık” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, Balıkesir merkezdeki programlarına katılmak üzere Ayvalık’tan ayrıldı.

‘DENİZ YAPILARI KONUSUNDA ÖNEMLİ GELİŞMELER OLACAK’
Projeleri kısa sürede tamamlanmasının ardından yatırım programına alıp, en kısa zamanda yerinde uygulamak için büyük çaba sarf edeceklerini açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak son 19 yıldır Türkiye genelinde yaptığımız ulaştırma ve altyapı yatırımlarında ne kadar büyük projelerin üstesinden geldiysek Ayvalık’ta da buradaki deniz yapıları konusunda da çok önemli gelişmelerin olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımızla birlikte ekip olarak Ayvalık’ın, devamında Balıkesir’in geleceği için önemli adımlar atacağız. Ulaştırma ve altyapı konusunda; kara yolu, hava yolundaki büyük başarılarımız, deniz yolunda da devam edecektir. Ayvalık artık gündemimizin tam ortasında. Deniz yapılarıyla ilgili önümüzdeki günlerde çok önemli gelişmeler olacak. Bugün gündemimiz tamamen Balıkesir. Özellikle kara yolu çalışmaları ve şantiye ziyaretlerimiz olacak” dedi.

 

‘ATTIĞIMIZ HER ADIMDA, KARŞIMIZDA ‘İSTEMEZÜK’ DİYENLER VAR’
Balıkesir’de bir dizi ziyaretlerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde atılan adımların, birilerini rahatsız ettiğini söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizin bütünsel kalkınmasını sağlayacak her adım, durdurulmak isteniyor maalesef birileri tarafından. Attığımız her adımda, karşımızda ‘istemezük’ diyenler var maalesef” dedi.
Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki programının ardından il merkezine gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, cuma namazı sonrası Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ziyaretlerde bulundu. Daha sonra Balıkesir AK Parti İl Başkanlığı’na gelen Bakan Karaismailoğlu, burada basın açıklaması yaptı.
Türkiye’nin 19 yıl öncesine göre gerçekleştirdiği atılıma hep birlikte şahit olunduğunu söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, attığımız adımlar maalesef birilerini de oldukça rahatsız ediyor. Dün olduğu gibi, yarın da hayata geçireceğimiz dünya çapındaki yatırımlarımız ile tek bir ülkümüz var; ‘Ülkemizi küresel bir güç hâline getirmek” dedi.
‘İSTEMEZÜK’ DİYENLER VAR
Bu yoldaki en büyük adımlardan birini, Türkiye’nin süper lojistik merkez olma hedefinin oluşturduğunu açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Açılışını gururla yaptığımız Filyos Limanımızdan, İstanbul İzmir Otoyolu’na, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ve Marmaray’a kadar yaptığımız her proje, ülkemizin bütünsel kalkınmasını sağlayacak her adım, durdurulmak isteniyor maalesef birileri tarafından. Attığımız her adımda, karşımızda ‘istemezük’ diyenler var maalesef. Oysa bunlar, teknik bilgi ve birikimle planlanan, kararlılıkla ve alın teriyle tamamlanarak halkımıza sunulan, değer katan hizmetler. Uluslararası lojistik bir mastır planı ürünü olarak projelerimizi bir bir devreye alıyoruz. Sizler de takip ettiğiniz gibi, her hafta dünya ölçeğinde çok büyük projeleri bir bir bitirip, memleketimizin hizmetine alıyoruz. Bundan sonrada bu projeler bitmeden, usanmadan devam edecek” diye konuştu.
‘HEDEF EN BÜYÜK 10 EKONOMİ ARASINA GİRMEK’
Türkiye’nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda, hedefine emin adımlarla devam ettiğini kaydeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bölgenin ve ülkenin gelişimini, istihdamını, ekonomisini ve geleceğini garanti altına alan projelere devam edileceğini açıkladı.
Bakan Karaismailoğlu, “Bildiğiniz gibi, sadece yeni ticaret yollarındaki hâkimiyetimizi geliştirmeye değil, Türkiye’nin küresel aktörlerden biri olmasına da katkı sunacak Kanal İstanbul projemiz için de benzer sesler yükselmeye devam ediyor. Aslında bu sesler hiç kesilmedi. Ülkemizin gelişmesinin ve milli bağımsızlığının önünde bir set olmak istediler ama beceremediler. Türkiye’nin kendi içine hapsolmasını, başkalarının piyonu olmasını istediler ama yine başarılı olamadılar, olamayacaklar. Ne dün, ne bugün, ne de yarın. Bunu başaramayacaklar. İzin vermeyeceğiz hiçbirine. Bizler; halkımıza daha çok iş imkânı sunmak, ekonomimizi geliştirmek, gençlerimize pırıl pırıl bir gelecek sunabilmek için çalışmaya devam edeceğiz. Yeni Türkiye’nin geleceği için, 2053, 2071 vizyonlarını öngörerek hazırlanan dünya çapındaki projelerimizi hayata geçirmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.
‘İLK ÇEYREKTE BÜYÜME YÜZDE 7’
Devam eden pandemi sürecinde, Bakanlık olarak çalışmaları aynı hızla sürdürdüklerini anlatan Bakan Karaismailoğlu, neredeyse her hafta otoyollardan limanlara, demiryollarından kent içi raylı sistemlere ve havalimanlarındaki lojistik merkezlere kadar birçok önemli çalışmayı başlattıklarını ya da açılışını yaptıklarını söyledi. Bakan Karaismailoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kovid 19 salgın sürecinin etkilerinin en fazla yaşandığı 2021 yılının ilk çeyreğinde, büyüme rakamının yüzde 7 olarak gerçekleşmesinin, devlet ve millet olarak başarımızın çok büyük bir göstergesidir. Ulaştırma ve altyapı yatırımlarımız, ülkemizin 2021 yılı yatırım programı içinde yüzde 31 ile en büyük payı oluşturmaktadır. 2003 yılından bu yana, ulaşım ve iletişim alanında ürettiğimiz çok büyük ve önemli projeleri 1 trilyon 96 milyar TL yatırım yaparak hayata geçirdik. Yaptığımız ve devam eden projelerimizin toplam nihai yatırım miktarı 1 trilyon 555 milyar TL’ye ulaşılacak. 2003 2020 yılları arasında yatırımlarımızın gayri safi yurtiçi hasılaya 395 milyar dolarlık, üretime 837,7 milyar dolarlık etkisi söz konusu. Projelerimizle yıllık ortalama 1 milyon 20 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. 2003’ten bu yana ulaştırma ve haberleşme yatırımlarının sanayiye toplam katkısı 225 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ülke genelindeki ulaşım ve iletişim yatırımlarımızdan ülkemizin önemli şehirlerinden olan Balıkesir de hak ettiği payı almaktadır, almaya da artarak devam edecektir. Hükûmetlerimiz döneminde Balıkesir’in ulaşım ve erişim yatırımları için 17 milyar 37 milyon lirayı aşan harcama yaptık. Bizler, hükümet olarak, günübirlik kısır çekişmelerden uzak, şehrimiz ve ülkemizin hizmetinde 7 gün 24 saat çalışma esasına göre hareket ediyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımızın liderliğinde akla hayale gelmeyen büyük projelere sahip olan ülkemiz, dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda çok hızla devam ediyor.”

‘TÜRKİYE İÇİN ‘HAYAL’ DENİLEN PROJELERİ BİR BİR HAYATA GEÇİRİYORUZ’
Balıkesir’in Savaştepe ve Dursunbey ilçelerinde şantiyelerde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Geldiğimiz noktada; Türkiye için ‘hayal’ denilen projeleri bir bir hayata geçiriyoruz” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Balıkesir programımız kapsamında Balıkesir Savaştepe Yolu’nun şantiyesindeyiz. Türkiye’yi dünya ile her ulaşım modunda bağlamaya; ‘lojistik süper güç’ olma amacıyla projelerimizi bir bir tamamlamaya devam ediyoruz. Balıkesir için ekonomisinde önemli yer tutan turizmi, üretimi, tarımı, ihracatı canlandırmak, yeni yatırımlara uygun ortam sağlamak ve bütünsel kalkınmayı mümkün kılmak için hizmetlerimizi var gücümüzle sürdürüyoruz. Türkiye’yi köhnemiş zihniyetten kurtarmak için 19 yıldır Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çalışıyoruz. Özellikle AK Parti hükümetleri döneminde; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ulaştırma ve haberleşme yatırımlarına 1 trilyon 96 milyar liranın üzerinde yatırım yaptığımızı özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu miktarın aslan payını, yaklaşık 676 milyar ve yüzde 62’lik oran ile karayolları almaktadır.”
Programa katılan Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek ise “Sayın Bakanımız, Savaştepe yolunu incelemek için buraya geldiler. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın bakanımız, yolun tamamlanması için gerekli desteklerin verileceğini müjdeledi. Savaştepe’ye yakışır bir ilçe yolumuz olacak” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM