Bakan Çelik,”Üreticimizin herhangi bir kaybı olmayacak” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Çelik,”Üreticimizin herhangi bir kaybı olmayacak”

Bakan Çelik,”Üreticimizin herhangi bir kaybı olmayacak”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir ülkeden ithal edilen besi hayvanlarının bir kısmının telef olmasına ilişkin, “Bir parti malın açık gemi ve soğuk hava şartlarında seyahati söz konusu olmuş. Bu çerçevede akciğerlerinde meydana gelen iltihap neticesinde bazı hayvanlar telef oldu. Bunların sayısı 500-600 arasında. Bu konuda yüklenici firma kimler ise onlar, bu vatandaşların zararlarının tazminiyle ilgili görüşmeleri yaptılar, herhangi bir kayıpları olmayacak. Kendilerine yeniden hayvanlar teslim edilecek.” dedi.

Bakan Çelik, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Velid Abdülkerim El Hireyci’yi makamında kabul etti. Çelik, burada yaptığı konuşmada, El Hireyci’nin ülkesinde tarım alanında birçok alanda çalıştığını ve Tarım Bakanlığı görevinde bulunduğunu belirterek, bu deneyimin iki ülke arasındaki tarımsal ilişkilerin gelişmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaştığına işaret eden Çelik, bunun yüzde 10’unu tarımsal ürünlerin oluşturduğunu dile getirdi. Çelik, tarım alanındaki bu ticaretin potansiyel göz önüne alındığında yeterli olmadığını ifade ederek, iki ülke ticaretinin El Hireyci’nin katkılarıyla daha üst seviyeye çıkacağına inandığını belirtti.

Türkiye olarak, çeşitli ülkelerle tarım iş forumu toplantıları düzenlemeye başladıklarını anlatan Çelik, bugüne kadar 6 ülkeyle bu forumların gerçekleştirildiğini, dost ve kardeş ülke Suudi Arabistan ile de tarım iş forumu düzenlemeyi arzu ettiklerini bildirdi.

“Suudi Arabistan ve Türkiye, birçok imkân ve potansiyele sahip”

El Hireyci de iki ülke liderleri arasında güçlü ve sağlam ilişkiler olduğuna dikkati çekerek, bu güzel ilişkileri somut olarak daha da taçlandırmak için bütün imkânları kullanmak gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan ve Türkiye’nin birçok imkân ve potansiyeli bulunduğunu ifade eden El Hireyci, “İki ülkenin doğası itibarıyla birbirlerinin ihtiyaçlarını tamamlayıcı imkânları var. Şu anda en önemli konu iki ülke arasındaki ekonomik konular, bunlara ağırlık vermek gerekir. Siyasi konular ve güvenlik konularıyla ilgili iki ülke arasındaki ilişkiler sağlam ama tabi diğer alanlardaki ilişkilere de önem vermek gerekiyor.” dedi.

“Telef olan hayvan sahiplerine hayvanları yeniden teslim edilecek”

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Çelik, ithal edilen bazı besi hayvanlarının telef olmasına ilişkin soruya, “Hayvan ölümleri olabiliyor. Burada kabul edilebilir bir sınır var ancak bu dönem içinde bir parti malın açık gemi ve soğuk hava şartlarında seyahati söz konusu olmuş. Bu çerçevede akciğerlerinde meydana gelen iltihap neticesinde bazı hayvanlar telef oldu. Bunların sayısı bana söylenen şu an itibarıyla 500-600 arasında. Bu konuda yüklenici firma kimler ise onlar, bu vatandaşların zararlarının tazminiyle ilgili görüşmeleri yaptılar, herhangi bir kayıpları olmayacak. Kendilerine yeniden hayvanlar teslim edilecek.” karşılığını verdi.

“Çin ile görüşmelerimiz olumlu devam ediyor”

Bakan Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ziyareti sırasında tarımsal ürünlerin ticaretiyle ilgili bir konunun gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine de şunları kaydetti:

“Çin ile ilgili bakanlığın teknik düzeyde görüşmeleri son derece olumlu devam ediyor. Ekonomi Bakanımız orada. Bu görüşmelerde, tarım ürünleri ticareti de ele alınacak. Bizden bazı ürünler için özellikle de meyve sebzeyle ilgili talepleri var. Bazı hayvansal ürünlere yönelik de talepleri oldu. Bunları bir sisteme oturtma, sürdürülebilir bir noktaya taşıma konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim de bir seyahatimizin olma ihtimali yüksek. Çin ile bu bağlantıların kurulması, nüfusu da dikkate alınınca son derece önemli.”

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız