Bakan Çelik,"Terör EXPO'ya katılımı etkilemedi" - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Çelik,”Terör EXPO’ya katılımı etkilemedi”

Bakan Çelik,”Terör EXPO’ya katılımı etkilemedi”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 22 Nisan’da açılacak EXPO 2016 Antalya’nın ülke turizmine katkı sağlayacağını ve uluslararası yatırımcı sayısını artıracağını söyledi.

Bakan Çelik, EXPO organizasyonlarının Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) şemsiyesi altında düzenlendiğine dikkati çekerek, EXPO’ların organizasyonunun bir ülke ve şehir için öncelikle bir prestij konusu olduğunu ve organizasyonun güçlü bir “network”e sahip BIE şemsiyesi altında yapılmasının, tanıtım ve katılım bakımından önemli avantajlar sunduğunu vurguladı.

Çelik, EXPO organizasyonlarının küresel çapta tanıtım sağlamasının yanı sıra düzenlendiği kente ziyaretçi ve yatırım çektiğini ifade ederek, EXPO alanlarının bulunduğu şehre kalıcı cazibe merkezleri kazandırdığını, sonrasında da ziyaret edilebilir mekânlar oluşturulmasına katkı sağladığını kaydetti.

EXPO’ların temasının da ayrı öneme sahip olduğuna işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

“EXPO 2016 Antalya’nın ‘çiçek ve çocuk’ teması hem dünya barışı hem de geleceğe yönelik sürdürülebilir kalkınma politikaları geliştirilmesi için bir mesaj ve iddia ortaya koymaktadır. EXPO’lar ayrıca kültür turizmi bakımından yapıldığı şehre ve ülkeye kalıcı değerler katmaktadır. EXPO 2016 Antalya şüphesiz ülkemizin ve Antalya’nın uluslararası tanıtımına katkı sağlayacaktır. Antalya’nın ve Türkiye’nin uluslararası organizasyon yeteneği ve gücünün tescili, en önemli temsili olacaktır. Antalya’nın bir EXPO kenti olarak belirlenmiş olması, daha şimdiden bölgesel kalkınmaya hız kazandırmıştır. Bunlara Aksu ve Tehnelli dereleri için ıslah ve taşkın önleme çalışması ve Aksu-Lara Atık Su Tesisleri Kollektör Hattı çalışması, raylı sistem ulaşımı, çok sayıda köprülü kavşak ve yol yapımları örnek olarak verilebilir.”

“Türkiye’nin yeni turizm pazarlarına açılmasını sağlayacak”

Çelik, EXPO 2016 Antalya’nın, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekmek suretiyle Türkiye’nin yeni turizm pazarlarına açılmasını sağlayacağının altını çizerek, uluslararası yatırımcıların yatırım fırsatlarını daha yakından görmesinin sağlanacağını ve yabancı yatırımcıların sayısının artacağını bildirdi.

Şehrin turizm ve kongre alanında yeterliliğinin EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nın sahip olduğu tesislerle bir kez daha kanıtlanmış olacağını vurgulayan Çelik, bu alanın sadece EXPO’nun açık kalacağı 6 ay boyunca değil, organizasyon sonrasında da Antalya’nın ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlayacak şekilde değerlendirileceğini bildirdi.

Çelik, ülkelerin katılımının, EXPO 2016 Antalya’yı zenginleştireceğini, dünyanın geleceğine ilişkin ortak çözümlere ulaşmaya katkıda bulunacağını ifade ederek, “Katılımcılar ise EXPO 2016 Antalya’daki bahçeleri ile dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca insana ulaşma fırsatı elde ederek kalıcı bir tanıtım yatırımı yapmış olacaklar. Bizimle birlikte gelecek nesillere bırakacağımız dünya konusunda ortak akıl oluşturmaya katkıda bulunacaklar, sorunlara ortak çözümler geliştirirken katılımcı ülkelerle dostluk ilişkilerini pekiştirecekler. Bahçelere yansıyan köklü kültürlerini ve estetik anlayışlarını birbirleriyle paylaşacaklar. Sadece kentsel bir yeşil alan değil, kültürler arası bir köprü olan Türkiye’de, Türkiye’nin en güzel şehrinde kalıcı bir kentsel miras bırakacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

EXPO’ların gelir amaçlayan organizasyonlar olmadığına dikkati çeken Çelik, “Fakat EXPO 2016 Antalya’dan açık kaldığı 6 aylık süreçte, bilet gelirleri ve sponsorluk gibi kaynaklardan 300 milyon liralık gelir hedefleniyor. EXPO 2016’nın sona ermesinin ardındaki süreçte ise gelir alanın işletilme modeline bağlı olarak gelişecek” dedi.

“Çocuklarla barış ve adaleti haykıracağız”

Bakan Çelik, “çiçek ve çocuk” temasıyla düzenlenen EXPO 2016’nın, dünya barışına sağlayacağı katkı açısından da ayrı bir öneme sahip olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Terörden en yoğun etkilenenler arasında çocuklar da yer alıyor. Hem güvensiz ve sağlıksız şartlarda yaşam mücadelesi vermek zorunda kalıyorlar, hem de eğitim ve sağlık gibi en temel insan hakları hizmetlerinden mahrum kalabiliyorlar. Dünyanın dört bir yanından 23 Nisan için ülkemize gelen çocuklarla, dünyanın en büyük mezarlığı haline gelen Akdeniz’in Antalya sahilinden tüm dünyaya ‘barış’ ve ‘adaleti’ haykıracağız. Nasıl ki bu sergi alanındaki binlerce çeşit bitki ve canlı bir arada yaşama becerisini gösteriyorsa ve farklı ülkeler aynı amaç etrafında toplanıp yan yana bahçelerini kurabiliyorsa, dünyada barışın mümkün olduğunu göstereceğiz.”

“Terör EXPO’ya katılımı etkilemedi”

Terör nedeniyle ülke katılımları konusunda bir sorun yaşanmadığını belirten Çelik, “İlk dönemlerde bununla ilgili spekülasyonlar yapıldı. Terörün ve göçmen krizinin ülke katılımlarını olumsuz etkileyeceğine dair değerlendirmeler yapıldı. Ancak, bunların aksine yıllardır düzenlenen Bahçecilik EXPO’ları arasında, Japonya’nın Osaka şehrinde düzenlenen EXPO’dan sonraki en yüksek ülke katılımı EXPO 2016 Antalya’da oldu. EXPO 2016 Antalya’ya katılmak üzere sözleşme imzalayan ülke sayısı 52’ye ulaştı” ifadelerini kullandı.

EXPO 2016 Antalya’ya 6 aylık sürede 8 milyon ziyaret beklediklerinin altını çizen Çelik, etkinliğin eğitim ve eğlenceyi birleştiren, geniş bir sergi, aktivite ve gösteri çeşitliliği ortaya çıkaran bir deneyim olacağını, bununla birlikte interaktif sergiler, çığır açan teknolojiler ve EXPO’nun yoğun kültürel programı katılımcılarına ve ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunacağını ifade etti.

Çelik, diğer bahçecilik EXPO’larına kıyasla daha yoğun bir ülke katılımı bulunduğu için ziyaretçilerin dünyanın farklı kültürlerini ve bitkilerini tanıma fırsatını yakalayacaklarının altını çizerek, kurumsal bahçe uygulaması ile Türkiye’nin bazı illerinin valilikleri ya da belediyeleri tarafından kurulan bahçelerin de ziyaretçiler için hoş sürprizler barındıracağını ve Çocuk, Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde çocukların derslerde öğrendikleri teorik bilimi uygulamalı olarak görme ve öğrenme fırsatını yakalayacaklarını kaydetti.

EXPO Kulesi’ne ilk çıkan Bakan Çelik oldu

22 Nisan’da yapılacak resmi açılış öncesinde hazırlıkları yerinde inceleyen Bakan Faruk Çelik, yetkililerden bilgi aldı. Yapımı tamamlanan 101 metre yüksekliğindeki EXPO kulesine de çıkan Bakan Çelik, burada yaptığı açıklamada “EXPO 2016 bütün özellikleriyle 78 milyonun yanı sıra, yurt dışından beklediğimiz çok ciddi sayıdaki turiste de hizmet edecek olan mükemmel, muazzam bir alan” dedi.

EXPO 2016 Antalya sergi alanının açılışının da EXPO’nun görkemine yakışır nitelikte olacağına vurgu yapan Bakan Çelik, açılışın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleşeceğini belirterek, “Sayın Başbakanımız, Sayın TBMM Başkanımız da teşrif edecekler. Hem Antalya’daki diğer açılışlar hem de EXPO’nun bizzat açılışında bulunacaklar” dedi.

Bakan Çelik, kuleden inmeden önce kulenin yapımında çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çelik EXPO Kulesinin ardından bitki heykeller, ülke bahçeleri, Türkiye tema bahçeleri, EXPO Serası’nda da incelemelerde bulundu.

Açılışa 5 bine yakın davetlinin katılması bekleniyor

EXPO 2016 Antalya’da kongre merkezi, amfi tiyatrolar, kır aktivite alanı, çocuk adası, kültür ve sanat sokağı gibi alanlarda, ulusal ve uluslararası konserler, dans gösterileri ve müzikaller, çocuk tiyatroları, ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlar, interaktif çocuk atölyeleri, milli ve özel gün etkinlikleri, ramazan ayı etkinlikleri, lunapark, sokak eğlenceleri ve geleneksel çocuk oyunları gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı çok sayıda sanatçı konserler verecek, dans gösterileri olacak.

Kongre merkezi ayrıca, 4-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun 30. Avrupa Bölge Konferansı’na da ev sahipliği yapacak. Başlığı “Gıda Güvenliği”‘ olacak kongreye, 54 ülkenin Tarım Bakanları katılacak.

Türk bahçesi ve Osmanlı bahçesi ile Türkiye’ye özgü bitkilerin yer aldığı bölümler ise Türk kültürünü ve bitki kültürünü yansıtacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımının beklendiği resmi açılış törenine yerli ve yabancı 5 bine yakın seçkin davetlinin katılacağı tahmin ediliyor.

Açılış, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Kongre Merkezi fuayesinde düzenleyeceği resepsiyon ile başlayacak.

Kongre Merkezi’nde İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrak töreniyle devam edecek organizasyon resmi açılış konuşmalarıyla sürecek.

Konuşmaların ardından davetliler sergi alanının batısında yer alan ülke bahçelerini ziyaret edecek. Ziyaretin ardından EXPO Şakayık Terası’na geçecek davetliler, EXPO Kulesi önünde yer alan meydana kurulan sahnede ve EXPO gölü içerisinde sergilenecek gösteriyi izleyecek. Gösteriye EXPO gölünde sunulacak su, ses ve ışık gösterisi renk katacak.

EXPO 2016 Antalya, resmi açılışın ardından Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olan 23 Nisan’da ilk ziyaretçilerine kapılarını açacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız