Bakan Çelik,"Ette tavan fiyat belirlemesi yapılmalı" - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Çelik,”Ette tavan fiyat belirlemesi yapılmalı”

Bakan Çelik,”Ette tavan fiyat belirlemesi yapılmalı”

Çelik, ticaret borsalarının sorun ve çözüm önerilerinin ele alındığı “Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı”nda yaptığı açıklamada, fazla sütle ilgili fiyat düşürmenin ahlaki olmadığını ve ette tavan fiyat belirlenmesinin mutlaka yapılması gerektiğini belirtti.

Yaptığı konuşmada TMO ve Et ve Süt Kurumunun (ESK) regülasyon göreviyle öne çıkacağını vurgulayan Çelik, “35 yaş altı gençlerimize dönük 30 bin lira hibe, 50 bin lira faizsiz kredi desteğimiz var biz bunu köye dönüş projesine dönüştürelim diyoruz. Haydi gel köyümüze geri dönelim…” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) da faaliyetlerini hızlandıracağını belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Sütte iyi bir noktadayız, 18,5 milyon tonu aşan bir üretimimiz var. Son günlerde tartışılan sanki bakanlık bir baskı aracıymış, serbest piyasaya müdahale eder bir duruşu varmış gibi bir yaklaşım belli çevreler tarafından pompalanmaya çalışılıyor. Tümüyle yalandır. İçinde bütün kesimlerin bulunduğu Et Süt Konseyi benim hiç katılmadığım bir toplantı. Kendileri belirliyor ve diyorlar ki sütün litresi 1 lira 15 kuruş. Savaşlar yaşanıyor bir de laktasyon dönemi olduğu için üretim fazla olacak… Fazla sütle ilgili fiyat düşürme ahlaki değil. Sanayicilere sesleniyorum, sizin belirlediğiniz fiyat. Burada pazar daralması varsa, bunun çaresini gelin birlikte konuşalım. Nitekim geldiler, şu anda süt tozunun tonuna 4 bin 500 lira destek veriliyor. O halde bunu getirip üreticiye mal etmenin bir anlamı var mı?”

Çelik, 1 milyon 150 bin ton et üretildiğini bildirerek, et ithal edilmemesi için çabaladıklarını ve bu noktada hayvan varlığını arttırmak istediklerini söyledi. Kıymaya 32 lira, kuşbaşı ete 34 lira fiyat belirlendiğini kaydeden Çelik, bu iki üründe tüketiciyi de dikkate alacak şekilde tavan fiyat belirlemesi yapılması gerektiğini vurguladı.

Dışarıdan canlı hayvanın pahalı geldiğine değinen Çelik, “Bunun fiyatını aşağı çekeceğiz, bunun yollarını da biliyoruz. Dışarıdan canlı hayvan daha düşük fiyata gelecek. Düşük fiyat nedir, üretici maliyetinin düşmesi demektir. Buradaki maliyet düşerse et fiyatını da düşürelim, üreterek et fiyatını düşürelim, girdileri indirerek et fiyatını düşürelim. Bizim çok ciddi bir ithal ihtiyacımız var, bu ihtiyacı ortadan kaldıracak şekilde hayvan varlığımız oluşturacağız” diye konuştu.​

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız