Bakan Çelik: “Proje getirin 3,5 milyar lira hibe veriyoruz” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Çelik: “Proje getirin 3,5 milyar lira hibe veriyoruz”

Bakan Çelik: “Proje getirin 3,5 milyar lira hibe veriyoruz”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Bursa’da bir otelde düzenlenen “IPARD 1 Yatırımları Toplu Açılışı ve IPARD 2 Programı Lansmanı”nda yaptığı konuşmada özellikle gençlere seslenerek “Proje getirin 3,5 milyar lira hibe veriyoruz” dedi.

Bakan Çelik: “IPARD kapsamında elde edilecek olan projeler bir anlamda nitelikli üretim için köye dönüş projeleridir. Biz bunu mutlak suretle gerçekleştirmek istiyoruz”

“Gençler, ‘İş arıyorum’ diyorsunuz. Buyurun 81 vilayetimizin 42’sinde, Avrupa Birliği güvencesinde sizlere, ‘Buyurun projelerinizi yapınız getiriniz 3,5 milyar lirayı size hibe olarak veriyoruz’ deniyor”

ipart2

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, IPARD kapsamındaki projelerin nitelikli üretim için köye dönüş anlamına geldiğini belirterek, “Biz bunu mutlak suretle gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Çelik, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Bursa’da bir otelde düzenlenen “IPARD 1 Yatırımları Toplu Açılışı ve IPARD 2 Programı Lansmanı”nda yaptığı konuşmada, IPARD 1 kapsamında 224 projenin açılışının gerçekleştirildiğini belirtti.

Bu çerçevede, 50 bin kişinin istihdam edildiğini, IPARD 2’de sayının 100 bine çıkarılmasının öngörüldüğünü dile getiren Çelik, IPARD 1 döneminde 6 milyar liralık yatırım yapıldığını, programın ikinci bölümünde de aynı yatırım oranının hayata geçirileceğini bildirdi.

Çelik, bunların Avrupa Birliği sürecine doğru giden Türkiye’nin elde ettiği imkanlar olduğuna işaret ederek, “Madem Avrupa Birliği sürecine doğru gidiyoruz. O zaman her alanda olduğu gibi tarımdaki faaliyetlerimizde, tarıma bakışımızda bir değişime ihtiyacımız var. Geleneksel anlamda atadan, dededen gördüğümüz tarım anlayışıyla tarımda var olmamız mümkün değil. Bu konuda gerekli değişime, dönüşüme ihtiyacımız var. Makine ekipmana ve özellikle zihinsel dönüşüme ihtiyacımız var. İşte bu projelerin en önemli katkılarından birisi bu olacak” diye konuştu.

IPARD kapsamındaki projelerin, nitelikli üretim için köye dönüş anlamına geldiğine dikkati çeken Çelik, şunları söyledi:

“Kırsalda nüfusumuzun azalması, tarımın daha nitelikli, daha makine ekipmanla yapılması gerekiyor, doğru. Ama siz nüfusu orada üretim yapma adına azaltma değil, orasını terk etmeye dönüştürürseniz bunu kabullenmek mümkün değildir. Biz şimdi köylerimizi terk ettik, köyler boşalıyor. Özellikle batı illerimize bakınız. Bursa’da büyük ihtimalle şu anda merkezde yaşayan nüfus yüzde 85’lerde iken, belki kırsalda yaşayan nüfusumuz yüzde 15’lerde ve kırsalda birçok köyde bu mevsimde insan bulmakta zorlanırsınız. Bu, doğru bir yaklaşım değil.

Onun için IPARD kapsamında elde edilecek projeler bir anlamda nitelikli üretim için köye dönüş projeleridir. Biz bunu mutlak suretle gerçekleştirmek istiyoruz. Gençler, ‘iş arıyorum’ diyorsunuz. Buyurun 81 vilayetimizin 42’sinde, Avrupa Birliği güvencesinde sizlere, ‘Buyurun projelerinizi yapınız, getiriniz 3,5 milyar lirayı size hibe olarak veriyoruz’ deniyor. O halde neyi bekliyoruz? Köyden koşa koşa buraya gelmek güzel. Şehir de bizim, köy de bizim. Ama oradaki imkanları, bu kredilerle eğer bütünleştirebilirsek inanıyorum ki önemli oranda genç, bilinçli, iyi eğitim almış ve nitelikli tarım yapmaya elverişli bu altyapıya sahip olan gençlerimiz çok önemli başarılara imza atacaklardır. 200’ün üzerinde projeyi gerçekleştiren kardeşlerimizin birçoğu bizler gibi köyden gelmiş olan kardeşlerimizdir. Bu kredileri alarak hem kendilerinin geleceğine, hem de onlarca kardeşimizin istihdamına vesile olmuşlardır.”

Çelik, projelerin hem geleneksel tarımdan çıkıp modern bir tarım anlayışını ülkede ikame etme hem de genç nüfusun yeni istihdam alanlarına kavuşması açısından son derece yararlı olduğunu vurguladı.

“Bitkisel ve hayvansal üretimde ölçeği büyütmemiz gerekiyor”

Bursa’nın tarımsal üretim değerinin 4,6 milyar liraya ulaştığını dile getiren Bakan Çelik, “Bursa’mız birçok tarımsal üründe de birinci noktada. Bursa’mızda, tarım alanında ölçek büyütme ve modernizasyon dönemi olduğunu özellikle paylaşmak istiyorum. Bitkisel üretimde olsun, hayvansal üretimde olsun ölçeği büyütmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çelik, Bursa’nın neresinde, ne zaman, neyin ekileceğinin planlanacağı bir dönemin başlayacağına belirterek, “Bu konuda tabii ki toprağın durumu, toprağın verimi, iklim şartları, topografyası elden geçirilerek destekleme politikaları yeniden gündeme gelmiş bulunuyor. Bu destekler inanıyorum ki verimi çok daha arttırma, çok daha nitelikli bir üretimi gerçekleştirme konusunda çok yararlı olacak” diye konuştu.

Bursa’ya 2015’te 141 milyon liralık destek sağlandığını açıklayan Bakan Çelik, 53 kalemde gerçekleşen hayvansal destekleri de daha kolay anlaşılır, erişilir, ulaşılır hale getirmeyi planladıklarını bildirdi. Et ithaline değinen Çelik, “Et ithal etmeyecek bir noktada, hayvan varlığımızı arttıracak noktada desteklerimizi geliştireceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Çelik, 10 yılda devlet bütçesinden 37,5 milyon liralık hibenin, kırsal kalkınma desteği olarak Bursa’ya yansıdığını sözlerine ekledi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız