Bakan Çelik, "Çiğ süt satılmayacak yaklaşımı kabul edilebilir değil" - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Çelik, “Çiğ süt satılmayacak yaklaşımı kabul edilebilir değil”

Bakan Çelik, “Çiğ süt satılmayacak yaklaşımı kabul edilebilir değil”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) Ankara’da düzenlediği Türkiye-Çekya Tarım İş Forumunun açılışında yaptığı konuşmada yapılan düzenlemeyle amaçlarının sağlıklı sütü talep eden vatandaşlara çiğ sütü ulaştırmak olduğunu ve çiğ sütü satmayı yasaklamak olmadığını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, toplantının ardından bir gazetecinin çiğ süte ilişkin düzenlemeyle ilgili sorusunu yanıtladı.

Bakan Çelik yaptığı açıklamada, “Çiğ sütü talep eden vatandaşa en yakın nereden ulaştırılabilir” diye bir düzenleme yapmışken “çiğ süt satılmayacak” gibi bir yaklaşımın kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Çelik, “Orta ve büyük işletmelerin, çiğ sütü nasıl tüketiciye ulaştıracağını konuşurken köydeki Ayşe Teyze’nin sütüyle uğraşmaya başladılar. Bunlar büyük haksızlıktır, yanlışlıktır, gerçeği yansıtmamaktadır. Amacımız, ” diye konuştu.

Türkiye’de 621 ari işletme bulunduğunu ve bunlardan 1 milyon 300 bin ton süt elde edildiğini kaydeden Çelik, bu sayıyı ve buralarda üretilen süt miktarını arttırmak istediklerini vurguladı. Düzenlemenin işletmelerin ari olması çabası olduğunun altını çizen Çelik, aynı zamanda süt ve hayvansal ürünlerden geçebilecek brusella ve tüberküloz hastalıklarına karşı da bir önlem içerdiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız