BAGFAŞ 46. Olağan Genel Kurul Toplantısını Gerçekleştirdi - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAGFAŞ 46. Olağan Genel Kurul Toplantısını Gerçekleştirdi

BAGFAŞ 46. Olağan Genel Kurul Toplantısını Gerçekleştirdi

Ülkemizin önde gelen gübre fabrikası Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş ( BAGFAŞ )Genel Kurul Toplantısı Yaparak 2015 Yılının Faaliyet Raporunu Açıkladı.

Bu yıl 46’ncısı gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısında, şirketin kurucusu ve Onursal Başkanı Recep Gencer 45 yıldır gerçekleştirilen bütün Genel Kurullarda konuşma yaparken bu Genel Kurulda konuşma yapmaması katılımcıların dikkatinden kaçmadı.

2015 yılının Faaliyet Raporu’nun açıklandığı Genel Kurul Toplantısı BAGFAŞ fabrikasında gerçekleştirildi. Toplantıda şirketin kurucusu ve Onursal Başkanı Recep Gencer, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Şirket Ortakları katıldı.

Toplantı Başkanı belirlendikten sonra gündeme alınan konu başlıkları teker teker okundu ve oylandı. Oylamada hazır bulunan ortaklar el kaldırarak katılırken, katılamayan ortaklar ise internetten oylarını kullandılar.

Gündemde ki konuların görüşülmesinden önce Yönetim Kurulu adına Sinan Gencer bir konuşma yaptı.

Sinan Gencer yaptığı konuşmada, “Bagfaş, Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş., 2015 yılında, tasvip ve tasdiklerinize sunduğumuz bilançosu ile 460.686.123.-TL’lık bir satış cirosuna ulaşarak 40.841.068,-TL’sı vergi öncesi kâr sağlamıştır.

Malumları olduğu gibi 2015 yılı siyasi, sosyal ve ekonomik dalgalanmaların yine had safhada olduğu yıllardan biri olmuştur. Buna rağmen Şirketimiz, inşa ve montajına başladığı Türkiye’nin ilk “granül stabilize Amonyum Nitrat, granüle Kalsiyum Amonyum Nitrat tesisi” yanında 20.000 tonluk Amonyak tankı ve Denizden soğutma suyu alma ünitesi ile yerli müteahhit ve taşeronlarca da yapılan 40.000 tonluk yeni Nitratlı gübre ambarı ve saatte 500 ton Nitratlı kimyevi gübre nakil ve yükleme üniteleri ve kalzit öğütme tesisinin bitirilmesine hız vererek; 27 Mart 2014 tarihinde siz Sayın Ortaklarımıza Murahhas Aza tarafından verilen sözü Allah’ın izniyle yerine getirme gayretiyle Türkiye’mizin ilk granül CAN / granül stabilize AN tesisi ile yardımcı tesislerini peyderpey işletmeye almıştır.

3 Mart 2013 tarihinde temeli atılan tesisler 2015 faaliyet yılının 3. çeyreğinden itibaren devreye alın­maya başlanarak kurucu TKIS firması ile ayrıca yapılan bir mutabakat anlaşması çerçevesinde üretime geçirilmiş ve kapasiteleri garanti kapasitelerine ve kalitesi Avrupa standartlarına çıkartılmaya çalışılarak üretilen mamul­den 39.578 tonu ağırlıklı olarak ihracat ve yurt içi pazarlara sevk edilerek satılmıştır.

2016 yılı içinde de kurucu TKIS firmasının garanti testlerini mukavele şartları çerçevesinde başarması halinde tesisler tesellüm edilebilecek veya gereken yapılacaktır.

Alınan bu neticeler, esasında bir kamu görevi yapmakta olan Şirketimizin her daim olduğu gibi milli menfaatle­rimizi her türlü değerin üstünde tutarak ortak ve çalışanlarını da yine mağdur etmeksizin yakın geleceğe güvenle geçmesini sağlamıştır.

Bugün giderilecek aksaklıkları ve mukavele değerlerine getirilecek kimyevi gübre kapasite ve kalitesi ile; Sîzler Şirketimizin 46. Kuruluş yılında “ hem kimya sanayinin dört asitinden üçünü hem de, hem fosfatlı, hem de nitratlı kimyevi gübrelerin tamamını aynı sahada üretebilen, üreten dünya piyasalarına arz ederek satabilen dünyanın sayılı örnek bir kompleks tesisinin sahibisiniz; sahiplerisiniz…”

Bize bu güveni gösterdiğiniz, desteklediğiniz ve desteklemeye devam edeceğiniz inancı ile hepinize teşekkürler ediyoruz. Kurucu Murahhas Azamıza, Kurucularımıza böyle bir başlangıcın banilerine ayrıca şükranlarımızı sunu­yoruz.

Emeği geçen Ustamızdan, İşçimizden Teknisyenimize Mühendisimize; Memurumuzdan Yöneticisine Müdürle­rimize, Fabrika Müdürümüze çalışanlarımızın tümünü kutlayıp teşekkürler ediyor, ebediyete göç etmiş Kurucu, Ortak ve Çalışanlarımızı rahmetle anarken, gündemimize geçilip öngördüğümüz kararların alınmasını, bilanço­muzun tasdik ve tasvibi suretiyle Murahhas Üye ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin 2015 yılı hesaplarından dolayı ibralarına karar verilmesini teklif ediyor. Cenab-ı Allah’ın izni ve takdiri ile gelecek yıllarda daha başarılı çalışma­larla karşınıza çıkmak ümidi, itimat ve desteğinizin devamı dileğiyle saygılar sunuyoruz.”şeklinde ifadelere yer verdi.

Yapılan yatımlar nedeniyle ortaklara kar payı dağıtılmayacağı yönünde karar alınırken, gündemle ilgili yöneltilen soruları ise Yönetim Kurulu Başkanı Y. Kenan Gençer yanıtladı. Şirket tarafından hazırlanan ve ortaklara ve gazetecilere dağıtılan 46’ncı Faaliyet Raporunda yer alan kitapçıkta, sık sık gündeme gelen çevre kirliliği hakkında da bir ibare yer aldı ve Sosyal Sorumluluk başlığı altında; Şirketimiz Aleyhine Çevreye Verdiği Zararlardan Dolayı Açılmış Bir Dava Bulunmamaktadır” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız