Ardahan’da kaz kesimi başladı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ardahan’da kaz kesimi başladı

Ardahan’da kaz kesimi başladı

ÖZEL HABER

Geçtiğimiz hafta karın yağmasıyla birlikte bölgede kazlarda kesilmeye başlandı. Bölge insanı için hem eti hem de tüyü oldukça kıymetli olan kaz kesimi büyük bir titizlikle yapılıyor.

Özellikle Ardahan ve Kars’ta kış sofralarının olmazsa olmazlarından olan kazlar kesiliyor. ‘Kar yemeden kaz kesilmez’ deyimiyle yola çıkan vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde yağan karın ardından kazlarını keserek temizliyor. Temizlenen kazlar, tuzlanıp kuruması için evlerin bahçelerinde özel olarak yapılan askılara asılıyor. Yaklaşık 15 ila 20 gün askıda kalan kaz etleri olgunlaştıktan sonra serin yerlerde veya derin dondurucularda kışın yenmek için koruma altına alınıyor.

Temsilcimiz Erhan Karaçay kazların kesim işlemini başından sonuna kadar takip ederek, burada yaşayan insanlar için ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar özen gösterildiğini görüntüledi.

10 gün sabah ve akşam ayazında kurutuluyor

Kazlar ilk önce kesiliyor. Kesildikten sonra tüyleri temizleniyor. Daha sonra iç organları ayrılıyor. Kazların iç organları da ayrı olarak satılıyor. Daha sonra tuzlanan kazlar, yaklaşık 10 gün sabah ayazında ve akşam ayazında kurutuluyor. Çünkü kesinlikle güneş yememesi lazım. Güneş yediği zaman tadının bozulduğu düşünülüyor. Kış aylarında kesilen kazlar kesme ve saklama koşulları nedeniyle lezzetini kaybetmediği gibi kendine özgü bir tada sahip oluyor.

Bölgede yetiştirilen kazlar, yetiştiricileri tarafından kışlık ihtiyaçlarından arta kalanları kent merkezlerinde kaz lokantalarına veya vatandaşlara satılıyor. Kazlar 110 ile 180 lira arasında alıcı buluyor. Haber: Levent Karaçay- Görüntü ve Fotoğraf: Erhan Karaçay

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız