Ankara tiftik de Türkiye üretiminin % 66'sını karşılıyor

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ankara tiftik de Türkiye üretiminin % 66’sını karşılıyor

Ankara tiftik de Türkiye üretiminin % 66’sını karşılıyor

Başkent Tiftiğe verilen destekler ve mera ıslah çalışmalarıyla Ankara Keçisi yetiştiriciliğinde Türkiye üretiminin % 66’sını karşılıyor.

TÜİK verilerine göre bitkisel üretim alanında Türkiye’nin önemli kentleri arasında yer alan ve 2016 verilerine göre 22 bitkisel üründe ilk üçte kendine yer bulan Başkent Ankara, hayvancılık alanında da adından söz ettiriyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı açısından Türkiye’de yedinci sırada yer alan Ankara, Ankara’nın simgelerinden tiftik keçisi ve tiftik üretimi açısından da yükselen bir trend içerisinde. Tiftiğe verilen destekler ve mera ıslah çalışmalarıyla Ankara Keçisi yetiştiriciliğinde yıllar itibariyle hızlı bir gelişme yaşanırken 2013 yılında 89.385 olan hayvan sayısı 2016 yılında 137.835’e ulaştı. Ankara 2016 yılında ürettiği 237.985 kg tiftikle de Türkiye üretiminin % 66’sını karşıladı.

Ankara’nın simgelerinden olan Ankara Keçisi yetiştiriciliğinin Bakanlığımızca verilen desteklerle yeniden hayat bulduğunu ifade eden İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, tiftik keçisi sayısının her geçen yıl artmaya devam ettiğini söyledi.

Bu gelişmede Bakanlığımızın uyguladığı teşvik politikalarının büyük etkisi olduğunun altını çizen ve Bakanlıkça Ankara Keçisi için verilen teşvikler hakkında bilgi veren İl Müdürü Korkmaz, 2017 yılında Ankara Keçisi için hayvan başına 25 TL, bunun yanında üretilen tiftik için de kilogram başına 27 TL ayrıca destek verildiğini söyledi. 2016 yılı TÜİK verilerine göre tiftik keçisi yetiştiricilerine 3.698.835 TL destek verildiğini kaydeden İl Müdürü Korkmaz, Ankara Keçisi yetiştiriciliğine bir başka desteğin de “Halk Elinde Islah” projesi ile sağlandığını, bu kapsamda koyun-keçi ve yavrularına taban sürüde 40 TL, elit sürüde 70 TL, damızlık erkek materyale de (koç-teke) 200 TL destek verildiğini kaydetti.

Ankara’nın topoğrafik yapısı itibariyle küçükbaş hayvancılık için çok elverişli olduğunu ifade eden Korkmaz, küçükbaş hayvancılığın içinde Ankara için ayrı bir değer olan tiftik keçisine İl Müdürlüğü olarak sahip çıktıklarını, tiftik keçisinin ıslahı ve tiftiğin pazarlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini, yapılan bu çalışmalarla tiftik üretiminin artmaya devam edeceğine inandığını sözlerine ekledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız