Anadolu EXPO 3. Canlı hayvan fuarı Kuşadası’nda Açılıyor - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Anadolu EXPO 3. Canlı hayvan fuarı Kuşadası’nda Açılıyor

Anadolu EXPO 3. Canlı hayvan fuarı Kuşadası’nda Açılıyor

Süt ve besi hayvancılığı ve teknolojileri sektörüne damgasını vuracak olan “Anadolu Expo 3.Canlı Hayvan Fuarı Büyükbaş ve Küçükbaş, Süt, Besi ve Çiftlik Hayvanları, Çiftlik Ekipmanları, Süt Sağım Sistemleri, Mezbaha Sistemleri ve Yem İhtisas Fuarı” 03-06 Kasım 2016 tarihlerinde Aydın Kuşadası’nda 3. kez düzenlenecek.

Fuar Canlı Çiftlik Hayvanları ve Hayvancılık sektörüne hizmet veren en iyi firmaların bir arada olmasını, hızla gelişen bu sektörde yeni ürünlerin tanıtılmasını, hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik teknolojilere sahip olan işletmelerin yeni ticari ilişkilerine zemin hazırlanmasını, pazar payının arttırılmasını hedefliyor.

Hayvancılık fuarı güzellik yarışmasına da sahne olacak

Turizm sektöründeki olumsuz tabloya karşın fuar, otelcisinden restoranına kadar ilçe ekonomisine 10 milyon liraya yakın dolaylı katkı sağlayacak. GL Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, “Bu yalnızca ticari bir organizasyon değil 7’den 70’e herkesi ilgilendiren kararların alındığı bir platform. Tüm sektörün el birliği yapmasıyla geçen yıl sektörün düğünü yaptık, artık sıra balayında. Fuar herkesin yüzünü güldürecek” dedi.

Fuarın Onur Konuğu Çine

GL Platform tarafından Perşembe günü 10 bin kişi kapasiteli Efes Kongre Merkezinde kapılarını açacak olan Anadolu EXPO 3. Canlı Hayvan Fuarında, büyük ve küçükbaş ırkların yanı sıra çiftlik ekipmanları ile yeni teknolojilerin de ilk kez görücüye çıkacak. Türkiye’de 100 baş ve üstü hayvan sayısına sahip 3 bin 500 süt ve besi çiftliğinin sahipleri ile üst düzey yöneticileri de yer alacak. GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan, fuarın zor bir dönem geçiren Türkiye’de süt ve hayvancılık sektörünün yeni yol haritasını belirlenmesine katkı sağlayacağını söyledi. Çine’nin onur konuğu olacağını belirten Ceylan, geçen yıl tüm sektör fuarı “Hayvancılığın Düğünü” olarak nitelendirdi. Ticari anlaşmaların yanında fuarın ilk günü yapılan Et ve Süt Kurumu’nun süte müdahale etmesi çağrısı aynı gün yanıt buldu. Üreticinin elini rahatlan bu karar kısa sürede alındı. Fuar adeta üreticinin sesi, sektörün de referansı haline geldi. Bu yıl ise balayı yapacağız. Sektördeki son engelleri de bu fuarla aşacağız. Bu fuarda herkesin yüzü gülecek” diye konuştu.

Sektörel İşbirliğine Zemin Hazırlanacak

Türkiye Köy Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Yıldız da fuarın tüm sorunların görüşüleceği bir arenaya dönüştüğünü belirterek “Bunun dışında Türk hayvancılığının yeni nesil teknolojiyle tanışması için bir fırsat yaratıyor” dedi. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mehmet Ünal Yılmaz ise fuar bünyesinde düzenlenecek Ulusal Süt Zirvesinin sektörün geleceğine ışık tutacağına inandığını ifade etti. Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kaya da fuarın bölge ekonomisine sağladığı katkının yanında sektörel işbirliklerine de zemin oluşturduğunu söyledi. Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ertürk’de fuar ve zirvenin “yol gösterici” nitelikte olduğuna dikkat çekti. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin Anadolu EXPO’nun “Türkiye’nin ilk ve tek ihtisas fuarı” olması nedeniyle tüm kesimlerin gözünü buraya çevirmesine neden olacağını belirtti. Fuar kapsamında “Yenileşim” temasıyla 4. Ulusal Süt Zirvesi de düzenlenecek. Et ve süt ile ilgili tüm sorunlar masaya yatırılacak, çözüm önerileri en yetkili ağızlardan dile getirilecek

Güzellik Ve Besi Yarışması Yapılacak

Aydın Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından “En Verimli Besi Sığırı Yarışması”, Aydın Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği “Damızlık Koyun Keçi Güzellik Yarışması” düzenleyecek, Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ise açık artırma yapacak.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız