Alanya’da oluşan hortum seralara zarar verdi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Alanya’da oluşan hortum seralara zarar verdi

Alanya’da oluşan hortum seralara zarar verdi

Antalya’nın Alanya ilçesinde gece saatlerinde başlayan sağanak yağış ve şiddetli rüzgar etkisiyle çıkan hortum seralarda maddi hasara sebep olurken, bazı ağaçları da yıktı.

Dün gece saatlerinde etkisini artıran sağanak yağış ve şiddetli rüzgar nedeniyle ilçenin batı bölgesinde bulunan Payallar Mahallesi’ndeki denizde hortum oluştu. Etkisini sürdüren hortum karaya çıkarak bölgede bulunan 3 seraya zarar verdi. Hortumun geçtiği seralarda maddi hasar oluşurken, içerisinde ekili bulunan sebzelere de zarar gördü. Şiddetli rüzgar ve hortum seranın etrafında bulunan bazı zeytin ağaçlarını da yıktı. Çiftçilerden gelen ihbar üzerine seraların bulunduğu alana giden Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, üreticilerle birlikte seraları gezerek hasarı inceleme yaparak oda görevlileriyle hasar tespiti yaptı.

Yıkılan seralar hakkında bilgi veren Musluoğlu, denizden gelen hortumdan dolayı seralarda hasar meydana geldiği aktardı. Hortumun en korkulan noktasının seralardaki çökme olduğunu belirten Musluoğlu, ”Bu çökmeden dolay hem içerisindeki ürün hem de seranın kendisi zarar görüyor. Şimdi bu serada üreticimizin hasardan dolayı sezonu bitmiş oluyor” dedi.

“Bazı seralar sigortasız”

Bazı seraların da sigortasız olduğu hatırlatan Musluoğlu, ”Bazı seraların sigortasız olmasından dolayı büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Tarım Bakanlığı’nın seralar için sıfır faizli destek kredileri var. Seraların herhangi eksiği varsa kredilerden tamamlanarak sigortalanması gerekiyor. Bu üreticimiz şuan mağdur ve sigortasız olduğu için ancak afet kolundan bir yardım talebi yapacağız. Alanya İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri de şuan hasar gören bölgede tespit çalışmaları yapıyor” diye konuştu.

ALANYA’DA OLUŞAN HORTUM SERALARA ZARAR VERDİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız