Akın“Tarım ve Hayvancılık politikaları vatandaşın yararına sonuçlar üretmedi” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Akın“Tarım ve Hayvancılık politikaları vatandaşın yararına sonuçlar üretmedi”

Akın“Tarım ve Hayvancılık politikaları vatandaşın yararına sonuçlar üretmedi”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın Hayvancılık Sektöründeki Sorunların Araştırılması Amacıyla TBMM’ye Araştırma Önergesi Verdi.

Ak Parti Hükümetinin uyguladığı Tarım ve Hayvancılık politikaları üretici ve tüketicilerin yararına sonuçlar üretmediğini belirten CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın hayvancılık sektörünün sorunlarının TBMM tarafından araştırılmasını ve çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması Önergesi verdi.

Ahmet Akın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “ Hayvancılık sektörü ekonomik ve sosyal yönüyle ülkemiz için önemli bir sektördür. Balıkesir için ise hayvancılık daha fazla önem taşımaktadır. Balıkesir büyükbaş hayvan varlığında Türkiye’de ikinci sırada, süt üretiminde ise üçüncü sıradadır.

Merinos koyunu varlığında 3. Sırada iken yerli koyun varlığında 11. Sıradadır. Yine et tavuğu sayısında 3. Sırada yer almaktadır. Son yıllarda hayvancılık tartışma gündeminden düşmüyor.

Yükselen et fiyatları ve girdi fiyatları hem üreticiyi, hem de tüketiciyi sıkıntıya sokuyor. Balıkesir’de gittiğim her ilçede, köyde bu konuda şikayetler alıyorum. Zaten düşük fiyata satılan ve alınamayan sütün paraları, yem fiyatlarındaki artışlar, zararına yapılan yetiştiricilik, bankaya olan borçlarını ödeyememe durumları şikayet konularının başında yer alıyor.

AKP tarafından uygulanan tarım ve hayvancılık politikalarının amaca hizmet etmediği ortada. Sonuç alınamamış. Üretici tarafına baktığımızda üretici kar edemediği, zararına üretim yaptığı için dertli. Tüketici ise pahalıya ürün aldığı için şikayetçi. Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu konuya el atma zamanı gelmiştir. Bu amaçla bu araştırma önergesini hazırlayarak Meclis Başkanlığına sundum.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız