AHMET AKIN DURSUNBEY’DEKİ ŞARBON HASTALIĞININ PEŞİNİ BIRAKMIYOR - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AHMET AKIN DURSUNBEY’DEKİ ŞARBON HASTALIĞININ PEŞİNİ BIRAKMIYOR

AHMET AKIN DURSUNBEY’DEKİ ŞARBON HASTALIĞININ PEŞİNİ BIRAKMIYOR

AYNI KONUYLA İLGİLİ OLARAK BİR SORU ÖNERGESİ İLE BİR DE MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VEREN AKIN, TBMM GENEL KURULUNDA DA BİR KONUŞMA YAPARAK KONUYU GÜNDEME GETİRDİ.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın Dursunbey Hamzacık mahallesinde görülen ve 100 büyükbaş hayvanın telef olmasına neden olan şarbon hastalığı konusunda TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. Bu konuda bir soru önergesi ile bir de Meclis Araştırması Önergesi veren Ahmet Akın TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Balıkesir Dursunbey ilçemize bağlı kırsal mahallelerimizden Hamzacık’ta bir işletmede şarbon hastalığının görüldüğü, bu nedenle 100 civarında büyükbaş hayvanın telef olduğu ve bölgenin karantinaya alındığı ilçe kaymakamı tarafından açıklandı.

Şarbonun hayvancılığımız açısından çok önemli bir hastalık olduğu ve bulaşıcı olduğu, hatta zoonoz hastalıklardan olduğu için insanlara da bulaştığı bilinmektedir.

Balıkesir ekonomisinde hayvancılığın çok önemli bir yeri vardır. Balıkesir hayvan potansiyeli en yüksek illerimiz arasında yer almaktadır.

Hamzacık’ta 100 büyükbaş hayvan telef olana kadar bu hastalık neden tespit edilememiştir bilinmiyor. Hayvanların düzenli sağlık kontrollerinin yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz.

Şarbon Hastalığına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği şarbon hastalığında şüphe edilmesi durumunda bile bir dizi önlem alınmasını zorunlu kılıyor. Hastalık bu boyutlara gelinceye kadar neden fark edilmemiştir?

Bu hastalığın ithal edilen hayvanlarla bir ilgisinin olup olmadığı gibi konuların açıklığa kavuşturulmasına ihtiyaç vardır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız