Ahmet Akın,” Çiftçilerimiz Yoksullaştı, icralar kapıda, traktörler hacizli”

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Akın,” Çiftçilerimiz Yoksullaştı, icralar kapıda, traktörler hacizli”

Akın,” Çiftçilerimiz Yoksullaştı, icralar kapıda, traktörler hacizli”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Balıkesir çiftçisinin sorunlarını dile getirerek, köylerin boşaldığını, çiftçilerin yoksullaştı ğını ifade etti.

CHP Balıkesir Milletvekili Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi. Balıkesir’imiz verimli topraklarıyla, tarım ve hayvancılıkla ülke genelinde ilk beşte yer alan bir şehrimizdir. Durum böyle olunca da Adalet ve Kalkınma Partisinin sözde millî tarım ve hayvancılık politikalarından en çok etkilenen illerin başında yine Balıkesir’imiz geliyor.

AKP’nin seçim bildirgesinde “Çiftçilerimizin çok büyük hayalleri vardı. Bu hayaller iktidarımız sayesinde gerçek oldu.” diyordu fakat değerli arkadaşlar, durum hiç de böyle değil. Şu anda AKP döneminde köylerimiz boşaldı, çiftçilerimiz yoksullaştı, icralar kapıda, tarlalar ipotekli, traktörler hacizli, işin özeti bu.

Çiftçilerimiz “Borç batağı içindeyiz. Kapımızdaki traktör, ahırımızdaki inek bize ait değil, bankaya ait. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyoruz. İlaç pahalı, gübre pahalı, elektrik pahalı, her şey çok pahalı ama sattığımız ürünün bir değeri yok.” diyorlar.

Çiftçimizin durumu maalesef içler acısı. Bir de hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız var. Meraların bir kısmı özel ağaçlandırma gerekçesiyle özel kişi ve kurumlara tahsis edildi ve ilimizde de hayvancılık iktidar eliyle bitirildi. Meralar bitti, yem fiyatları pahalı. Bu vatandaş bu hayvanları nasıl besleyecek değerli arkadaşlar?

Ot sorununu çözmeden et ve süt meselesini çözebilmek mümkün değilken, çıkarılan torba yasalarla o tren de kaçtı maalesef. İstiyorsunuz ki çiftçimiz ekmesin, biçmesin, hayvancımız kaybetsin, bankalara bağlı olsun. Bunu mu istiyorsunuz değerli arkadaşlar?

Et kadar süt de önemli, bildiğiniz gibi. Balıkesirli süt üreticilerimizin durumu da en az tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız kadar kötü. Süt üretiminde biz Türkiye’de 3’üncü sıradayken maalesef 4’üncü sıraya geriledik ve Balıkesir Süt Birliğinin açıklamasına göre de şu zamana kadar, bir yılda 5 bin üretici üretimi bıraktı.

Üretici özellikle yem fiyatlarından kaynaklı olarak süt üretimi yapamıyor ve yapamadığını her ortamda dile getiriyor. Hükûmetin politikalarının yanlış olduğunu biz her ortamda dile getiriyoruz. Bunun bedellerini de maalesef sadece Ak Parti’liler değil, bütün 81 milyon vatandaşımız çekiyor.

Hayvan beslemede en önemli gıda yem. Hükümetin teşvik politikalarını bu doğrultuda yapması gerektiğine inanıyoruz ve bunu her seferinde söylüyoruz ama maalesef iktidar tam tersini yapıyor. Anayasa’ya göre tarım ve hayvancılığı, dolayısıyla süt üreticisini desteklemek devletin görevi fakat devlet, maalesef, hiç oralı değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız