Acay, “Karslı Besiciler Tedirgin” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Acay, “Karslı Besiciler Tedirgin”

Acay, “Karslı Besiciler Tedirgin”

Özel Haber

Kars Ticaret Borsası Başkanı Muhlis Acay, Et ve Süt Kurumunun kasaplık ve löp et ithal etmesinin besicileri olumsuz etkilediğini belirterek, artık besicilerin besicilik yapmaktan tedirgin olduklarını söyledi.

Önceki yıllara göre yüzde 20 azalma yaşanmasına rağmen, Kars Ardahan ve Iğdır’ın hayvancılık konusunda Türkiye’nin en önemli bölgesi olduğunun altını çizen Acay, yetkililerin bölgede ki besicileri desteklemesini aksi taktirde tedirgin olan besicilerin büyükşehirlere göç etmek istediklerini vurguladı.

Özellikle köylülerin şikayetçi olduklarını ifade eden Kar Ticaret Odası Başkanı Acay konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. Acay, “Sık sık bakan değişiyor. Gelen her bakanda kendine göre yeni yasa çıkarıyor. Bölgede besicilik yapan vatandaşlar Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen besilik hayvan almak için sıraya girmişlerdi. Ancak son alınan kararlardan sonra artık bu vatandaşlar “ sen löp et ve kasaplık hayvan getiriyorsan, biz bu hayvanlarımızı kime satacağız” diyerek artık almak istemediklerini söylüyorlar.

Diğer bölgelerden besiciler bizi arayarak artık ithal hayvan almak istemediklerini, bu bölgede hayvan fiyatları iyiyse gelip buradan hayvan almak istediklerini ifade ettiler.

Bu yapılanlar bize ters geliyor. Böyle yapacağına üreticiyi destekle, insanlar köyünde kalsın, üretim yapsın ki ülke hayvancılığı gerilemesin. Yoksa canlı hayvan getirmekle, löp et getirmekle bu iş çözülmez. Benim düşüncem budur.

Bilindiği gibi Doğu Anadolu bölgesi ve özellikle Kars, Ardahan ve Iğdır hayvancılığın merkezi sayılır. Eskiye göre yüzde 20 azalma yaşansa da hala ülkemizin en önemli hayvancılık merkezi olmaya devam ediyor.

Löp etin özel işletmeler tarafından ithal edilmeyeceği yönünde bakanlık tarafından açıklama yapıldı. İnşallah uygulanmaz. Biz büyük besicileriz toplam 5 bin 200 kapasitemiz var. Ancak köylüler ve üyelerimiz bu durumdan şikayetçiler. Çünkü beslediği hayvanını istediği değere satamıyor. Vatandaş 500 hayvan kapasiteli ahır yapıyor ama “ben üretim yapacağım ancak kasaplık hayvan geliyor löp et geliyor” ben hayvanımı kime satacağım” diyerek tedirgin oluyor.

Yetkililer canlı besilik hayvan getirsin, damızlık düve de getirsin ancak et denildiği zaman piyasayı ve köylüyü çok olumsuz etkiliyor. Böyle olunca da köylüde köyünde kalmıyor, “büyükşehirlere gider başka işler yaparız” dedi.

Haber: Levent Karaçay

Fotoğraf: Erhan Karaçay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız