3 Kulaklı Kuzu Görenleri Şaşırtıyor - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
3 Kulaklı Kuzu Görenleri Şaşırtıyor

3 Kulaklı Kuzu Görenleri Şaşırtıyor

Kayseri’nin Yahyalı İlçesi Yerköy Mahallesinde küçükbaş hayvancılık işletmesi bulunan Ali Yüksel’e ait koyunlardan biri 3 kulaklı bir erkek kuzu dünyaya getirdi. Daha önce hiç karşılaşmadığı bu durum karşısında kuzuyu görenler şaşkına döndü.

Yıllardır besicilik yapan Ali Yüksel erkek kuzunun üç kulağı olduğunu fark ederek Yahyalı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne başvuruda bulunarak konu hakkında bilgi aldı. İlçe Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimlerinden Abdullah Altınsoy tarafından erkek kuzu üzerinde yapılan incelemenin ardından bu durumun bir malfarmasyon olduğunu bilimsel olarak polyotie (üç kulaklılık) adı verilen bir durum olduğu bilgisini verdi.

Kulağın gelişmemiş (rudimenter) olduğunu ve işitme özelliğinin bulunmadığını belirten Altınsoy, bu durumun embriyonal dönemde şekillenmiş olabileceğini, gebelik döneminde bilinçsiz ilaç kullanımı ya da koçlarda kan yakınlığından kaynaklandığını ifade etti. Altınsoy üreticimize koçunu değiştirmesi gerektiğini ve kuzuyu besiye alıp kesim olgunluğuna gelince kestirmesini damızlığa bırakmaması gerektiği bilgisini aktardı.

Üretici Ali Yüksel ise böyle bir durumla ilk defa karşılaştığını belirterek, kuzuya üç kulak adını verdiğini, halkın kuzuyu çok sevdiğini ve başka mahallelerden de kuzuyu görmeye geldiklerini ve gördüklerinde ise çok şaşırdıklarını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız