3.Koyun & Keçi Sağlığı ve Yönetimi Kongresi” Düzenlendi - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
3.Koyun & Keçi Sağlığı ve Yönetimi Kongresi” Düzenlendi

3.Koyun & Keçi Sağlığı ve Yönetimi Kongresi” Düzenlendi

Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği, 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde Bursa’da Crown Plaza Otelde “ 3. Koyun & Keçi Sağlığı ve Yönetimi Kongresi” düzenledi.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden iki yüzü aşkın Veteriner Hekiminin katıldığı bu Kongrede küçük baş hayvancılığın sorunları ve hastalıkları tartışıldı.

Kongre, Dernek Başkanı Prof. Dr. Hasan Batmaz’ın açış konuşması ile başladı. Dernek Başkanı konuşmasında koyunculuğun mera, çoban, ürünlerin para etmemesi, genç nüfusun uzaklaşması gibi genel sorunlarına değindikten sonra bu sorunların çözümünde Devlete olduğu kadar Birliklere de önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Daha sonra söz alan Bursa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sinan Sağlam koyun hastalıklarının önlenmesinde Serbest Veteriner Hekimlerinin rolü üzerinde durdu.
Açılış konuşmalarından sonra Prof. Dr. Mustafa Ogan’ın moderatörlüğünde ki “ Koyun ve Keçi Ürünlerinin Pazarlanma Sorunları” konulu panele geçildi.

Bu panelde, Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Arsoy, “ Ekolojik Koyun Keçi Yetiştiriciliğinde Pazarlama Yöntemi”, Bursa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldırım Oran.”Yetiştirici Birlikleri Açısından Sorunlar ve Öneriler”, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı ve Ulusal Et Konseyi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fazlı Yalçındağ, “Türkiye’de Kırmızı Et Sektörü ve Küçük Baş Hayvan Etlerinin Bu Sektör İçindeki Yeri”, Kecheese Gıda ve Pazarlama Şirketi Genel Müdürü Zeki İlgaz, “Koyun ve Keçi Varlığımızın Süt Yönü İle Ekonomik Değeri” konulu tebliğlerini sundular.

İki gün boyunca devam eden Kongrede ayrıca yedi üniversitenin veteriner fakültelerinden gelen bilim adamları koyun ve keçi yetiştiriciliğinin başlıca sorunlarından olan yetiştirme, üreme sağlığı, sürü yönetimi, hastalıkla ve parazitle mücadele konularında 25 tebliğ sundular.

Haber Fotoğraf: Prof. Dr. Hazım Gökçen

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız